E merkure, 06.12.2023, 07:50 AM (GMT)

Search by date: 11/12/2023

Gani Mehmetaj: A i ka lexuar Noel Malcolm kronikat turke e bizantine?

“Ah botë plot vuajtje dhe rënkime! Vaj! Thirrjet që nga krahërorët e tyre të dërrmuar arritën deri tek tavani i Saturnit. Gjithsejtë rreth pesëmijë të pafe, që ishte secili një djall nafthëdhës dhe vetëtimlëshues, u bënë kështu pré e shpatës së mprehtë dhe qoke e shigjetës goditëse. Kafkat e këtyre do të jenë për shumë vjet ushqim për shpezët e këtyre viseve. Në këtë mënyrë u arrit fitorja; thyerja e të...

Xhelal Zejneli: Krijimi i Shtetit të Izraelit

Shteti i Izraelit (hebraisht: Medinat Yisrael) është emërtimi zyrtar i vendit. Historia moderne e tij fillon në shekullin XIX kur fillon zgjimi i vetëdijes kombëtare të hebrenjve. Në rrethana ndërkombëtare të reja, pas dy luftërave botërore, kjo do të sjellë krijimin e shtetit të ri në Lindjen e Afërt....

Skender Jashari: Origjina e flamurit të arabëve të territorit izraelit të Palestinës

Në ditët e sotme, shohim që arabët e Palestinës, valëvisin një flamur, i cili është flamur i fashizmit islamik arab, që më parë( 1916) ishte i Revoltës Arabe kundër Perandorisë Osmane.Popujt e robëruar nën pushtimin e Perandorisë Osmane, të cilët ishin të besimit islam, u ballafaquan me një sfidë të pakalueshme, që kishte shkaktuar islamizmi. Pasiqë feja...

Viron Kona: ”Kol, mos fol! Mitrush, mos e mbush! Thanas, mos e zbraz!”

Nëna ime më tregonte shumë histori, veçanërisht për kohën kur ishte vajzë në kalanë e Beratit, që ishte vendlindja e saj, por edhe e babait. Ajo kishte një kujtesë të jashtëzakonshme dhe çdo histori që tregonte e lidhte me një ngjarje të veçantë. Sot, pak nga historitë që tregonte ajo mbaj mend, njëra prej tyre është edhe kjo që po shkruaj...

Shyqyri Fejzo: Nuk është pak të kesh “shok të ngushtë” Fiqri Shahinllarin

Në jetë, jo rrallë, na ndodh që për ndonjërin të shprehemi se “e kam shok të ngushtë”.Kjo, afersisht do të thotë se ky nocion i referohet një personi të cilin e konsiderojmë si një mik të rëndësishëm dhe të afërt. Me  shokun e ngushtë zakonisht ndahen ndjenja, zhvillohen aktivittete të ndryshme jetësore, ka mardhënie të forta e të besueshme...

Albert Vataj: Fikja e një ylli që shpërthen në shkëlqimime malli

Ai, Lasgush Poradeci, nuk është prej kaq vitesh në të jetshmit e kësobote. Por poezia e tij, shpirti i dlirë e këndimtar i një zemre andshmërie, vijon të ledhatojë valët e liqenit të mallshëm të Pogradecit, atij mëtimi të urtë që flinte në ëndjen e poetit dhe zgjohej në tamëltimin e vargjeve e epjen joshëse të syve të tij të ujtë e zemrën...

Nikoleta Kovaçi: Dje u trishtova shume per kte djalin!

Dje u trishtova shume per kte djalin! Ç’a nuk m’kaloj neper mend ne pak sekonda! Ashtu, e mbshtjelle ne skuten e zemerimit tem, tue dashte me shmange gjithcka te prape qe m’bjen mue neper mend; direkt i thashe vedit; pisat, e kane vra!Manej i thashe vedit prit se ti s’e njeh fare kampionatin shqiptar, nuk e goditi kush, ka pas rrezikun e zi! Si me thane, tue dashte me...

Lea Ypi: Rradha

Përpara dyqaneve kishte gjithnjë radhë në pritje të kamionit të furnizimit që nuk sillte kurrë mall të mjaftueshëm për gjithë të interesuarit.Meqënse pa ngrënë e pa u veshur s'mund të rrije, doje-s'doje në rradhë do shkoje.Por brenda këtij detyrimi të pashpallur kishte një përjashtim. Në vend që të qëndroje vetë, në radhë mund të vendosje një send...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora