E merkure, 06.12.2023, 07:47 AM (GMT)

Search by date: 11/11/2023

Sabile Basha: Ahmet Selaci - Një jetë e tërë për Shqipërinë Etnike

Patrioti i madh, Ahmet Selaci, u lind në fshatin Selac të Shalës së Bajgorës, më 1894. U lind në një familje që në ADN-në e tyre, gjysh e katragjysh e kishin atdhetarin, burrërinë dhe besën. Pas kapitullimit të Jugosllavisë, në vitin 1941, duke e parë urtësinë, shkathtësinë e tij luftarake e organizative,  Ahmet Selacin e zgjedhin kryetar të...

Frank Shkreli: At Shtjefën Gjeçovi në 75 vjetorin e Arkeologjisë Shqiptare

Ditën e mërkurë, në sallën “Aleks Buda” në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë filloi punimet “Konferenca Arkeologjia shqiptare në 75-vjetorin e krijimit të saj: arritje, risi dhe perspektiva”, organizuar nga Akademia e Shkencave të  Shqipërisë dhe Akademia e Shkencave dhe e Arteve të Kosovës, njofton Gazeta Telegraf e Tiranë...

Gani Mehmetaj: Ushtarët shqiptarë në luftën izraelito-arabe - Shkretëtira e Sinajit

Zhdukja e kushëririt Zeqo ishte e befasishme. Nuk e kuptoja si mund të zhduket një i rritur. E dija se ai para një viti kishte shkuar ushtar në Split të Dalmacisë. Pastaj e dërguan me ushtarët tjerë në mision paqeruajtës në Sinaj, në mes të Egjiptit dhe Izraelit. Letra nuk dërgonte, me telefon s’kishte ku të thërriste. Por kur plasi lufta izraelite-arabe...

Edison Ypi: Nuse Bio

-Nuk është kurrë vonë për tu martuar. Mos u lodh me nëmërçka, vjosa, puka, myzeqera, divjaka, zadrima, krraba. Ato janë femra që nuk mbarsen. Po deshe nuse bio që pasi ta mbarsësh të mos pjelli bastarda por engjuj, ik merre në Mlik.-Faleminderit për këshillën. Po ku ndodhet Mliku ? Nuk e mban asnjë hartë...

Tahir Bezhani: Kujtim apo përmendore përjetësie, ti o miku im i shpirtit

Kushtuar Zeqir Lushajt, në dyvjetorin e vdekjes - Rrugëve të zbrazëtaKujtimet i kanë hapur sytëAvullim lotësh e shikime të venituraMes pishave jehonte buzëqeshjaKur hurbnim kafenëE gotat i cakërronimNë rrasën e gurit si sofërNë atë qosh të oborrit të shtëpisëE valët e detit shkumëzonin mallëngjimeve...

Florim Zeqa: Gjeneza e politikanëve milionerë nga paratë e vjedhura!

Pa dyshim, gjeneza e qindra milionave, gjoja të "trashëguar" nga politikanët, është e bazuar kryesisht në paratë e vjedhura nga Fondi "VENDLINDJA THËRRET" dhe "Fondi 3%", por edhe te krimi i organizuar dhe haraçi legal e gjysmëlegal përgjatë dy dekadave në pushtet të bartësve të fondeve të sipërcekura...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora