E merkure, 06.12.2023, 07:44 AM (GMT)

Search by date: 11/10/2023

Dorian Koçi: Fshati Luzat në shekuj

Fshati Luzat është një qendër e vjetër  e banuar, e cila daton qysh nga fillimi i shekullit të XV. Toponimet e vjetra kristiane të vendit tregojnë për një jetë të lulëzuar të fshatit para dhe pas pushtimit otoman. Gojëdhënat tregojnë që fshati më përpara ka qenë vendosur në rrëzë të fushës në Batall. Më vonë është shpërngulur aty ku është sot...

Gjekë Gjonaj: Mosndëshkimi i kërcënimeve dhe sulmeve ndaj gazetarëve dhe medieve në Mal të Zi është i papranueshëm

Edhe këtë vit  ka pasur sulme dhe kërcënime ndaj gazetarëve në Mal të Zi. Sindikata e Medieve gjatë këtij viti ka  regjistruar 13 sulme dhe kërcënime ndaj gazetarëve, gjë që tregon një tendencë   rënëse  të numrit të sulmeve në krahasim me vitin e kaluar, kur u regjistruan 28 raste. Vërehen përpjekjet e  kompetentëve  dhe të gjithë  akterëve...

Meti Rexhepi: Ngadhënjim i nënës

Magbule Novosella - Krasniqi njëra nga tri motrat dhe pesë djemtë e Ismail e Naile Novosellës: Qazimi, Sabriu, Selatini, Bedriu e Kadrushi, përmes librit M`U KTHEFSHI FAQEBARDHË, vendosi ta përjetësojë emrin dhe kujtimin e Nënës së të gjithëve, në mënyrën më të dinjitetshme me një libër të ndodhurash konkrete. Çfarë shtroi në këtë libër...

Jusuf Buxhovi: Kur shqiptari kthehet në Bashibuzuk!

Këto ditë, Muzeu i Beogradit, në një aukcion në Londër, bleu pikturën e njohur “Bashibozuku” të piktorit Paja Jovanoviq. Blerja e kësaj pikture në një shumë prej mbi 400 mijë funta dhe sjellja në Beograd, u përcoll me një propagandë  denigruese ndaj shqiptarëve, që sjell "Danasi", meqë, sipas kësaj pikture, ata identifikohen bashibozukë...

Llesh Ndoi: Kur s’ke by…, kacavirresh pas karrikes!

Skenat e javëve të fundit në Kuvendin e Shqipërisë (që s’e meriton aspak të quhet i tillë!) janë dëshmia më e qartë e sentences, se ai që s’ka by…, i duhet doemos të kapet pas karriges, ndryshe ndjehet i pafuqishëm, apo ndoshta më keq se kaq: mosekzistues! Është një situatë që, më shumë se kujtdo tjetër, duhet t’na bëj....
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora