E merkure, 06.12.2023, 07:18 AM (GMT)

Search by date: 11/1/2023

Brunilda Ternova: 'Lartësia fizike e Gjergj Kastrioti Skënderbeut'

Në historiografinë shqiptare, por edhe atë botërore, na kanë mbërritur pak informacione në lidhje me shtatlartësin e trupit dhe dukjen fizike të Skënderbeut, por, duke u bazuar tek shumica e biografëve dhe autorëve të ndryshëm si Marin Barleti, Dhimitër Frangu, at Giuseppe Valentini, Luigi Machiaveli, etj, mund të themi pa frikë se kemi krijuar një farë ideje mbi pamjen fizike të tij...

Gani Mehmetaj: Zoti i myslimanëve nuk di shqip!

Zoti i myslimanëve nuk di shqip! Lutjet i kupton vetëm arabisht. As pas qindra vjetësh, nuk e mësoi gjuhën tonë, ndërsa hoxhallarët na thonë se zoti i myslimanëve e urren flamurin shqiptar, kombin tonë, Gjergj Kastriotin, Nënën Terezë.“Gjuha shqipe është gjuhë e Perëndisë”, shkruanin të...

Aurel Dasareti: Njerëzit nuk kanë nevojë të domosdoshme për fenë

Pse njerëzit kanë nevojë për fenë? Për shkak se ne jemi të pafuqishëm, injorantë (me njohje shumë të kufizuara) dhe duhet të kompensojmë që nuk kemi arritur asgjë, -  janë disa nga përgjigjet. Përgjatë gjithë kohës dhe vendit njerëzit kanë adhuruar, lutur dhe sakrifikuar perëndive ose qenieve mitologjike...

Albert Vataj: Simon Gjoni, kontributori i vlerave t’epërme krijuese dhe ekzekutuse muzikore

Ai asht ndër t’parët dirigjent profesionist t’orkestres simfonike. Ai sa kje ndër t’mdhejt e t’mdhejve t'muzikës shqiptare, ka zhvillu nji aktivitet t’dendun n’fushën e krijimtaris, muzikologjisë dhe pedagogjisë, ekzekutimit gjithashtu. Veprat e krijuese prej tij shtrihen qysh prej te muzika e dhomës, ajo për orkestër, muzika instrumentale e vokale, muzika e filmave...

Veton Zejnullahi: Përshtypjet nga Konferenca në Preshevë

Edhe në këtë tetor, Presheva u shndërrua në epiqendrën e studiusve shqiptarë nga të gjitha trojet etnike shqiptare, krejt kjo fal një organizimi të mrekullueshëm nga Shoqata për Trashëgimi Kulturore e Preshevës, udhëheqjes së saj dhe sidomos Kryetari z.Xhemaledin Salihu, organizim ky i cili tani më është shndërruar jo vetëm në tradicional por...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora