E marte, 28.11.2023, 11:06 PM (GMT)

Search by date: 11/1/2022

Feri Arifi: Kadri Mani - Histori nga viti shkollor 1973/74

Haki Ibrahimi, Sherf Ibrahimi, dhe Feri Arifi, dhe e I-6 kujdestar klase e kishim Profesorin Kadri Osmanin, nga Prishtina. Pas mbylljes se Kadriut në burg, të dyten ditë në gazetën Rilindja lexuam që Prof. Kadri  Osmani,  ishte arrestuar nga policia e sigurimit Shtetnorë Jugosllav. Për ne ishte ky një lajm tronditës...

Frank Shkreli: Bektashinjtë shqiptaro-amerikanë në vizitë tek Papa Françesku

Teqeja Bektashiane Shqiptare në Detroit të Shteteve të Bashkuara --Frank SHKRELI/ Teqeja Bektashiane në Amerikë-Nderi i Kombit, feston 60-vjetorin e themelimit | Gazeta Telegraf -- themeluar në vitin 1954, ka botuar në portalin e saj një njoftim mbi vizitën që një delegacion i saj ka bërë, disa ditë më parë në Vatikan...

Kastriot Dervishi: "Je jugosllav"

Strehimi i shqiptarëve të Kosovës ardhur si emigrantë në Shqipëri, paraqitej “shumë dobët” dhe “shumë të keqe”, madje kishte të dhëna se nëpunës të komiteteve ekzekutive përdornin shpesh fjalë fyese kundër tyre. Shefi i arsimit në Lushnje i drejtohej arsimtarit Bajram Tagani me fjalët “ti je jugosllav dhe i padëshirueshëm për Shqipërinë...

Kalosh ?eliku: Lufta për poste partiake

Jo, rastësisht, Populli Shqiptar: është, në këtë gjendje politike, arsimore dhe kulturore në Ditën e Sotshme. Herët, nëpër shkrimet e mia publicistike, dhe libra: që nga viti 1992 (themelet e demokrcisë), i kam fshikulluar këto dukuri negative antishqiptare. Po, siç duket: politikanët, “analistitët” politik, dhe...

Gjon Keka: Skënderbeu në shumë gjuhë të botës

Pas botimit të parë të veprës për Gjergj Kastriotin, më 1480 e më pas të botimit të Marin Barletit i cili u përkthye në shumë gjuhë të botës. Autorë,kronist e historian në veprat e tyre e kanë ndarë hapësirën edhe për figurën më madhore të historisë së kombit tonë arbëror europian, kryeheroit e kryezotit Gjergj Kastriotin...

Fritz Radovani: Don Ndre Mjeda – Gjuha Shqype - Gustav Meyer

Permbi zâ qi lëshon bylbyliGiûha shqype m’shungullon;Permbi érë qi nep zymyliPá da zêmren m’a ngushllon.Nder kómb’ tjerë, nder dhéna tjeraKû e shkoj jeten tash sá mot,Veç per tý m’rreh zêmra e mjera,E prej mállit derdhi lot.Njikto giuhë qi jam tue ndieJanë të bukra me temel;Por prep këjo, si diell pá hije...

Vladimir Shyti: Arratia

Pragu i larë me lotë,Shtëpia bosh e shëmtuar,Kecat më nuk lodrojnë,Gjumi u është prishur,Mallkon e qan natyra,Humbi urtësia,siguria,Cdo gjë tjetër shtyjnë fort,Humbi dhe dashuria,Shpirtëra mer’ arratia.Nëna,qyqe e vetmuar,Si dëborë kish savanin,Në zemër ka një gurë,Në luftë me durimin,U zhduk çdo traditë,U shkel çdo ligj,Ikin fëmijët pa lënë gjurmë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora