E marte, 28.11.2023, 09:05 AM (GMT)

Search by date: 10/2/2022

Albert Vataj: Robert Elsie, njeriu ndaj të cilit nuk na mjafton mirënjohja

Robert Elsie, ishte një nga njerëzit më të devotshëm të albanologjisë, një nga kontributorët më të vyer të promovimit dhe njohjes së vlerave më të qenësishme dhe atributeve krenuese të shqiptarëve. Veprimtaria e tij është e gjerë dhe cilësisht nga më përfaqësueset në lëmin e albanologjisë. Vdekja e Robert Elsie ishte një humbje që...

Fahri Xharra: Manastiri ortodoks “Shën Biguri” ishte i shqiptarëve

Branko Panov është historian i Maqedonisë i cili e ka shkruar Historinë Mesjetare të Maqedonisë dhe ai vetë duke u bazuar në dokumentet arkivale vërteton se Blazhja dhe maqedonët e tij kur erdhën në Ballkan e morën krishterimin nga shqiptarët (Arbërit) dhe më vonë, shqiptarëve ua uzurpuan edhe...

Kalosh ?eliku: Dhe më përzë një ditë me Gruan time

Unë nga mesi  juaj, moti kam ikur fizikishtDhe, jam kthyer. E keni gabim, o miq gjaku.Vetëm një njeri mund t’më trokasë në shtëpiMarrë, kur të dojë Ai. Hedhë mbi shpinë. Unë nga mesi juaj, moti kam ikur fizikishtDhe, jam kthyer Profet. I dashur dhe i urryer.E di Eshkundura: I ka trokitur një natë n’derëJo...

Dorian Koçi: Rrethimi i Shkodrës i vitit 1479 në artin evropian

Rrethimi i Shkodrës është një ngjarje që e kapërceu jehonën lokale të saj. Ai ishte një epilog i dhimbshëm i një lufte të gjatë Veneto-Otomane, 1463-1479 midis Perëndimit dhe Lindjes, Venedikut dhe Perandorisë Otomane, shqiptarëve dhe osmanëve. Historiani mesjetarist Franc Babbingier e ka quajtur rrethimin...

Sevdail Hyseni: Intriga

Njoh disa njerëzKëndej prej Lugine,Që e kanë shprehiIntrigën pas shpine! Ata nuk u ngopënMe lavd e pushtet,Duke joshur vetenSi kripa në det! Përpara buzëqeshjaShkëlqen si ylber,Kurse n’prapaviVeprimi me sherr!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora