E merkure, 12.05.2021, 03:55 PM (GMT+1)

Hazir Mehmeti: Shqiptarët në tehun fashist

Kampin e shfarosjes njerëzore Mat’hauzen,  e kisha lexuar si emër në një skaj flete historie. Më shumë do ishte e kapshme në ndijimin e thjeshtë kallëzimi për “përrallën” e Mat’hauzenit ku loja e vdekjes ishte përditshmëri. Çuditërisht vdekja i donte të gjithë, dhe ata e donin atë si shpëtim nga tortura e fyerja...

Agron Tufa: Diktatura u restaurua plotësisht

Ja si na njoftonte dje, në faqen e saj, Ministria e Drejtësisë së shoqes Etilda Gjonaj për Ditën Ndërkombëtare të Dreqësisë...Vini re tonin e qetë, të sigurtë dhe krenar të shoqes Gjonaj, e cila i drejtohet me "shok" njeriut më të nxirë, ish oficerit  të Sigurimit Odise Porodini...

Fritz Radovani: O vllazen e motra shqiptarë!

100 VJET perpara dy Burra Shqiptar dijtën me gjetë Ameriken…Sot, mbas 100 vjetësh gjeni dy Burra Shqiptar dhe votoni per Ata, që nder gjurmët e zdathuna të Imzot Luigj Bumçit e At Gjergj Fishtës, të shkojnë dhe të gjejnë Permendoren e Presidentit të Nderuem Woodrow Wilson…“Rilindja komuniste...

Blerim Latifi: Jugonostalgji!

Kjo dashnia e papërmbajtur e disa kosovarëve për Palestinën është edhe trashëgimi e Titos, pra jugonostalgji. Më së paku ka të bëj me dhimbjen për viktimat e pafajshme të konfliktit izraelito-palestinez. Lexoni artikujt e Rilindjes të viteve '60 e '70 dhe do ta shikoni sesa janë të ngjashëm me këta tipat...

Gani Qarri: Burgosja e Thaçit, shpëtoi Kosovën nga ndarja

Aventura vrastare ndaj shtetësisë së vendit tonë të brishtë, dhe kërkesa renegate e kuislingut Hashim Thaçi drejtuar ndërkombëtarëve me 25 korrik të vitit 2018 në Alpbach të Austrisë, për ndarjen e Kosovës, u inkorporua aq thellë nga propaganda filo-serbe e individëve...

Nue Oroshi: 80 vjet nga masakra serbe e Rogovës dhe injorimi i kësaj masakre

Masakra që ka ndodhur në prillin e vitit 1941 ku u masakruan shqiptarët katolik të 8 fshatrave të Komunës së Gjakovës është Masakra më e madhe gjatë luftës së dytë botërore në Komunën e Gjakovës. Deri më tani kjo masakër ka mbetur e mbuluar me mister dhe thuaje në pluhurin e harresës nga ana e instutucioneve shkencore...

Pierre-Pandeli Simsia: Amalia, mamaja e luleve

Berati, qyteti muze, qyteti historik turistik me moshën e tij afërsisht 2500 vjeçar, është ndër qytetet më të vizituar nga vizitorë vendas dhe të huaj.Në hyrje të Beratit, pasi përshkon lagjen e njohur me emrin Murat Çelepies, mes gjelbërimit të përhershëm me pisha kodra e kalasë në...

Fahri Dahri: Ah ky tranzicion!

Ishte pragzgjedhjeve të 25 prillit të këtij viti. Kisha afro dy javë që kisha ardhur në Tiranë për disa punë personale. Pavarësisht COVID-it, sigurisht në respektim të plotë të masave mbrojtëse dhe brenda hapësirave të lejuara, me një nga miqtë e mi, shkuam për të pirë kafe tek "Fameda". Zumë vendet, dhamë...

Agron Tufa: Triumvirati ynë i Coca-Cola-s

Një pasditë shtatori të vitit 1990, kur bateria jonë kishte mbaruar stërvitjen e zakonshme me topat 120 m.m fushorë, shokun tonë, Paulinin, e thirrën jashtë rrethimit në takim me familjen. Isha shtrirë në krevatin tim të merrja një sy dhe madje po dremisja një surrogato gjumi, kur ndjeva shkundjen e kujdesshme të Paulinit...

Skender Jashari: Arsyet e bombardimit të Jugosllavisë nga NATO

Në përgjithësi është trajtuar nga burime të ndryshme dhe arsye të ndryshme janë theksuar, disa herë edhe kontradiktore a të kundërta mes burimeve të ndryshme. E rëndësishme është që Shqipëtarët, SHBA-ja dhe NATO-ja, kanë bindjen e njejtë për arsyet e ndërhyrjes. Madje më së miri e dëshmojnë...

Kozeta Zylo: Ja pse do të votoj për Marko Kepin, këtë bir të Arbërisë

Marko Kepi po kandidon për Këshilltar në Bashkinë e Nju Jorkut dhe ne si shqiptarë doemos që na bën të ndihemi krenar.  Personalisht nuk dua të shoh se është republikan apo demokrat, kjo nuk më intereson fare, pasi duke e njohur nga afër punën e tij të jashtëzakonshme për komunitetin shqiptar si dhe të gjitha...

Pajazit Hajzeri: Figura e Gjergj Kastriotit Skënderbeu tek autorët kroatë

Padyshim që figura e Gjergj Kastriotit Skënderbeu është ajo më markantja në gjithë historinë e mesjetës së vonë dhe asaj moderne, jo vetëm për shqiptarët por edhe për gjithë popujt e Ballkanit Perëndimor dhe Europës Perëndimore.Ti bësh një përshkrim figures së Gjergj Kastrioti Skënderbe...

Ndue Ukaj: Dita e Europës

Europa nuk është vetëm konceptet gjeografik dhe politik, siç pretendohet të vlerësohet kuturu në kontekstin tonë, por para se gjithash është koncept kulturor. Është stil jete.Ndaj, Europën nuk duhet ta aspirojmë vetëm për viza dhe të mira ekonomike...

Rexhep Shahu: Antikomunistë të tillë duhen shpikur

Kerkohet nje disident politik qe te thote hapur e qarte pa rrena e trillime se une kam bere burg se kam qene kunder Enver Hoxhes e Partise komuniste, kunder regjimit diktatorial dhe te mos jargavitet duke thene se ja spiunet qe me spiunuan e me denuan.Nese nje disident thote...

Luan Dibrani: Familja Gërvalla çerdhe e frymëzimit kombëtar

Sulmet e ulëta dhe aspak njerëzore të disa pseudopolitikanëve, ndaj znj. Donikë Gërvallës, Ministër e Punëve të Jashtme dhe Diasporës,po vazhdon? Siç duket dikujt nuk po i konvenon  zbulimi i krimit, korrupsionit, prostitucionit, haraçit, e të këqijave tjera, që iu shkaktuan popullit për 22 vite, duhet nisur pikërisht...

Albert Zholi: 9 Maji, dita historike e fitores mbi fashizmin

Për mbarë botën 9 Maji mbetet ditë e shenjtë. Dita e ëprfundimit të Liuftës së Dytë Botërore, luftës më të egër të të gjitha kohërave. 9 Maji për Evropën është ditë e barazisë mes popujve dhe barazisë brenda shteteve, ditë e vetëvendosjes kundër imponimit nga jashtë. Qysh nga ai 9 maj i vitit 1945 kur u shpall...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora