E marte, 05.12.2023, 05:51 PM (GMT)

Nexhmije Mehmetaj: Në Gjenevë të Zvicrës shqiptarët festojnë

Dita e shumëpritur për të festuar 111 vjetorin e Pavarësisë erdhi me plot ngjyra gëzimi për mërgimtarët shqiptarë të Gjenevës. Të festosh 28 Nëntorin, festën e përbashkët të të gjithë shqiptarëve do të thotë është nder, respekt por edhe detyrë për gjithë luftëtarët e lirisë e pavarësisë të kombit tonë që derdhen gjak lumenj për të u çliruar nga pushtuesit...

Entela Binjaku: '16 ditët kundër dhunës gjinore'

Prej vitesh Shqipëria i është bashkuar fushatës ndërkombëtare 16 ditore  kundër dhunës me bazë gjinore. Kjo fushatë nis më 25 nëntor dhe mbyllet në datën simbol për të drejtat e njeriut, 10 dhjetor. Gjatë këtyre ditëve  organizohen veprimtari, përdoren simbole, përcillen mesazhe që kanë në qendër zvogëlimin e gjithë spektrit të...

Edison Ypi: Peshkatari i Perlave

Fundi i oqeaneve të bibliotekave dhe arkivave është plot me perla.Perlat presin peshkatarët të mbajnë frymën, të zhyten, ta gjejnë e ta rrëmbejë guackën me perlë brenda.Perla ka. Po a ka Peshkatarë të zhyten në fund të oqeanit për t'i peshkuar Perlat ?...

Kalosh Çeliku: Flamuri kuqezi shqiptar na mbeti në 'bandere'

Flamurin shqiptar kuqezi me Shqiponjën Dykrenare, Ditën e 28 Nëntorit 2023, nuk e nxorri Veten në jetë para kamerave televizive në mjetet e informacionit në Komunën e “?airit” para popullit shqiptar për Ditën e Nesërme. E, as: ajo, e Komunës të Shkupit me shumicë shqiptare. Përveçse, tre-katër patriotëve, që e valuan Natën e Errët, dhe...

Blerim Latifi: Jeta e civilizuar fillon me sigurinë

Brenda një kohe të shkurtër Policia e Kosovës ia doli t'i zbulojë dhe neutralizojë autorët e tri krimeve të randa, grupin kriminal që kreu plaçkitjen në Suharekë, grupin kriminal nga Maqedonia që kishte futur monedhat e falsifikume në tregun e Kosovës dhe autorët e krimit monstruoz në Bërnicë...

Kastriot Dervishi: 1226 të arrestuar për 4 muaj "lirie"

Plot 1226 rezultojnë të arrestuar nga komunistët në Prefekturën e Shkodrës nga 30 nëntori 1944 deri më 31 mars 1945. Treguesi më i mirë se çfarë përfaqëson 29 nëntori 1944 për Shkodrën në veçanti. Asnjë lloj pushtuesi nuk ka realizuar një terror të këtij lloji. Kjo shifër duhet vendosur me pllakat...

Fatbardha Demi: Besimi parahistorik i arbërve të lashtë

Tradicionalisht, besimi parahistorik është trajtuar me mitet. Siç e vë në dukje  arkeologia Maria Gimbutas « mitet nuk janë rastësore, por shfaqen brenda një sistemi të organizuar aktivitetesh dhe funksionesh hyjnore.» (1) Megjithatë, përdorimi i miteve si lënd bazë në historinë e Besimit të popujve, nuk është i saktë, siç e dëshmon fakti se...

Kadri Tarelli: Hytbi Tarelli, mjeshtër i penelit dhe daltës

Duke kaluar si në ekran të një filmi dokumentar, kujtimet e hershme, nuk di si me mbeti ne mendje një ndodhi me vëllain tonë, dikur e pa vënë re, ose si një copëz jete kalimtare, rrëmbyer nga erërat e kohës, që përsëri koha i kthen aty nga u nisen…

Fran Gjoka: Duke u marrë me “punë të mëdha”, po harrojmë shqetësimet e fëmijëve tanë

Është thënë vazhdimisht dhe gjithnjë do thuhet se “Fëmijët janë e sotmja dhe  e ardhmja e vendit”.  Kjo nuk është formale, por një e vërtetë e padiskutueshme, të cilën e pranojmë të gjithë. Ndaj për fëmijët shoqëria njerëzore është përherë më e ndjeshme, sikurse dhe institucionet e saj, veçanërisht ato të arsimit, kulturës, shkencës apo dhe fushave të tjera që...

Viron Kona: Eh, more Lefter Çipa!

Grupi polifonik i Pilurit, një grup yjesh që shkreptijnë pareshtur. Në krye Leter Çipa, famëmadh. Atje, në lartësinë 800 metra të Pilurit, shpirti dhe zemra e tij e bukur krijoi këngë ylberiane, teksa shushurimat e lisave shekullorë dhe valët lozonjare të Jonit i përhapën ato nëpër atdhe  e nëpër botë: “Nga kjo baltë e kësaj toke”, “Këngët e atdheut tim, janë ilaç e janë shërim”, “Naim Shqipëria...

Aurel Dasareti: Kjo është arsyeja kryesore pse burrat vrasin partneret e tyre

Nevoja e mashkullit (burrit) për kontroll të femrës (gruas) është një faktor i rëndësishëm, paralajmërues për atë që mund të ndodhë.Prindërit e mi (babai psikolog, nëna psikiatër) kanë parë shumë shembuj të grave në marrëdhënie që fillojnë me pasion të stuhishëm dhe më vonë zhvillohen në sjellje...

Vahit Nasufi: Lamtumirë Zef Deda

Mori Shkodër pse po qan,Sytë prej lotëve nuk t`u thanë,Unë pse qajë, mos më pyet,Një nga një, po m`shuhen yjet! N`vitin 2023, më 24 nëntor,U shua edhe një meteor,U nda nga jeta një artist,Zef Deda - humorist!...

Frank Shkreli: Dr. Ibrahim Rugova - Presidenti i parë historik i Dardanisë

Shpesh ndodh në historinë e kombeve – të mëdha e të vogla – që në rrethana e situata të caktuara, nga gjiri i një kombi dalin individë të cilët, me idetë e tyre, ringjallin dhe ndryshojnë jetën dhe historinë e kombit të vet. Unë besoj se i tillë ishte Dr Ibrahim Rugova, për shqiptarët.  A thua është e rastit a po një mister hyjnor që çerek fundin e shekullit të...

Nue Oroshi: Masakra e komunistëve grek mbi shqiptarët e Kosovës më 9 Maj 1947 në Kretë të Greqisë

Në mesin e shumë Masakrave që kanë kryer serbët, malazezët dhe grekët që asnjëherë nuk u ngopën me grabitjen e tokave shqiptare hyn edhe Masakra e komunistëve grek më, 9 Maj  të vitit 1947 në Kretë të Greqisë. Kjo Masakër është ndër më të veçantat për llojin e masakrave të kryera. Është e veçantë për faktin se këta shqiptarë atdhetarë që ishin antikomunistë të përbetuar...

Kalosh Çeliku: Shkupi historik pa ditë feste

Shkupi Historik, që sipas të dhënave historike në vitin 1919 ka qenë Qyteti më i banuar me shqiptarë (80 %). Qytet, edhe i rrethuar me katunde shqiptare. Kryeqytet, edhe me më shumë shqiptarë, se Tirana dhe Prishtina, dy kryeqendra të mëdha shqiptare. Dhe, sot ka mbetur me një përqindje simbolike. Shkaku, se: shumica me marrëveshjet...

Atdhe Geci: Epirotët

Ky diell i zënë Çamërie, dotë shndërrohet në zemërimnë dritë lirie të çlirimtarëvedhe në vetëtima vargmalesh. Ky diell i zënë mbi Çamëriështë plagë e të gjithë nevezemërim  i  të ardhshmëve,kushtrim për diellin e zënë!...

Hazir Mehmeti: Vrasjet që paralajmërojnë gjendjen alarmante të sigurisë në Kosovë

Kosova po përballet me sfida sigurie nga jashtë dhe nga brenda. Qeveria e Kosovës po tregohet e pa aftë në menaxhim dhe sigurim të qytetarëve të saj. Sulmet kriminale nga Serbia ishin dhe janë të pritshme gjithmonë, kur dihet se në qeverinë serbe janë po ata kriminel që ushtruan krime gjenocidi në Kosovë, Bosnje e Hercgovinë, Kroaci (Vukovar) Aleksander Vuqiq dhe Ivica Daqiq dhe shumë tjerë pas tyre...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora