E hene, 17.05.2021, 02:03 AM (GMT+1)

Kerko: gjon keka

Gjon Keka: Filozofia e pajtimit dhe e faljes

Iniciativa e prof. Anton Çettës ishte një akt bujar për ngritjen e popullit dhe shoqërisë në shkallën e lartë të civilizimit dhe kulturës së jetës normale në paqe e liri. Nga realizimi i kësaj ideje dhe vënien së saj në praktikë u pa qartë se ata u bënë roje që presin mbi bedena të kohës së pajtimit të njerëzve, familjeve...

Gjon Keka: Ditëlindja e Arbërorit më të madh

616 vjet më parë lindi Gjergj Kastrioti, Mbret dhe shpëtimtar i qenjes dhe identitetit tonë arbëror europian.Sot është Ditëlindja e Arbërorit më të madh,  i cili ka bërë dritë më së shumti në historinë e kombit tonë dhe të Europës.Ai lindi si bekim,  si nbrojtës i vetë i kombit tonë...

Libër i ri nga autori Gjon Keka kushtuar gjeniut Dr. Karl Ghega

Së shpejti Shtëpia botuese “Lena Graphic” do të botojë librin e ri të autorit shqiptarë të Kosovës Gjon Keka , mbi gjeniun dhe inxhinierin e matematicientit austriak me prejardhje arbërore i cili e projektoi Hekurudhën e Semmeringut.Libri titullohet :Karl Ghega (Gjeniu arbëror, që me veprën e tij të...

Gjon Keka: Shën Gjergji te ne si popull është festuar gjithmonë

Dita e Shën. Gjergjit është ditë feste pranverore,e cila nënkupton daljen nga dimri i ftoftë në pranverën me lule dhe diell,poashtu ka kuptimin edhe të mposhtjes së dragoit të dimrit sipas mitologjisë.Ndërsa i vetmi që arriti ta mposhtë atë ishte Shën Gjergji. Shën Gjergji te ne si popull është festuar gjithmonë...

Gjon Keka: Ja si arriti Gjergj Kastrioti të ndërtojë Shtetin e Arbërit

Ja si arriti Gjergj Kastrioti të ndërtoi Shtetin e Arbërit, t'i bashkojë arbërorët dhe ta gjunjëzojë një perandori: Kur u kthye ai gjeti arbëror që nuk e kishin shitur as shpirt e as trup e as identitet te armiku, por ishin të etur për liri e të flakët për ta mbrojtur atë,  si dhe për ta bërë atdheun e tyre të lirë e të pavarur...

Gjon Keka: "A mund ta prek Helmetën apo Përkrenaren?"

"A mund ta prek Helmetën apo Përkrenaren?"kështu e kishte pyet Zogu zyrtarin e muzeut të Vjenës.Gjatë qëndrimit të tij në Vjenë,ai ishte shoqëruar nga dy zotërinj nga delegacioni që përfaqësonte nga Shqipëria, gjatë kësaj kohe ai gjithashtu e kishte vizituar koleksioni...

Gjon Keka: Portreti i gruas(femrës) arbërore

Gratë (femrat) arbërore janë renditur në mesin e më të bukurave të popujve të Europës.Gratë(femrat) tek ne kanë luajtur rol të madh në histori, sidomos në emancipimin,edukimin e brazve dhe në udhëheqje.Të mos harrojmë rolin e Mbretëreshës Teuta, pastaj të Mbretëreshes...

Gjon Keka: Raca e vjetër e qenit iliro-arbëror

Në veprën "Historia animalium"Aristoteli, referuar poashtu edhe nga L.J.F.në veprën e vitit 1876 ,i rendit shtatë raca të ndryshme të qenve ku në mesin e tyre e rendit edhe racën epirote të qenve apo që njihet edhe si iliro-arbërore.Qeni epirot-arbëror (Canis epiroticus), dallohet për ...

Gjon Keka: Në antikë arbërorët quheshin Ilirë

"Në kohët antike Arbëria quhej Iliri, dhe banorët e saj, të cilët ishin europian ,quheshin ilirë, ndërsa më vonë emri Arbëror (Albani) mbeti i kufizuar në një rajon të ngushtë..." ,shkruan kështu në një Enciklopedi të vitit 1885. Dhe sikur që shihet në Kartën(Kartën nxjerrë nga vepra...

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti një pishtar i vetmuar i Arbërisë europiane

Gjergj Kastrioti mblodhi rreth tij si këshilltar e bashkëveprimtar ,njerëz të urtë,diplomat e shkencëtar, filozof etj., të gjithë i konsideronte shtylla të mendimit të fuqishëm për ndërtimin e Arbërisë së tij europiane.Gjithë jetën e tij ai kërkoi miq të vërtetë, të rrallë ishin ata që i qëndruan besnik. Gjeneralët e Ushtarët ...

Gjon Keka: Bashkëbisedim i rrallë në mes të Skënderbeut dhe Donikës

Një bashkëbisedim i mrekullueshëm në mes mbretit Gjergj Kastriotit dhe mbretëreshës së tij Donika e realizuar me mjeshtëri nga poeti gjerman J.B.Diel, në veprën e tij të vitit 1882 mbi Skënderbeun. Veprën e kam gjetë gjatë hulumtimeve të mia dhe e mbajë një në arkivin tim personal...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora