E diele, 09.05.2021, 07:59 AM (GMT+1)

Frank Shkreli: Mjaft u tallët me atë popull!

“Diktatura ma e rrezikshme, asht ajo, që paraqitet popullit me maskën e demokracisë!”, At Pjetër Meshkalla, Jezuit, martir i Kishës Katolike Shqiptare, gjigand i fesë dhe i kulturës shqiptare – në përvjetorin e arrestimit të tij më 29 prill të vitit 1967 nga regjimi komunist i Enver Hoxhës.  Vërtetë “Një pishtar i demokracisë”...

Albert Zholi: 9 Maji, dita historike e fitores mbi fashizmin

Për mbarë botën 9 Maji mbetet ditë e shenjtë. Dita e ëprfundimit të Liuftës së Dytë Botërore, luftës më të egër të të gjitha kohërave. 9 Maji për Evropën është ditë e barazisë mes popujve dhe barazisë brenda shteteve, ditë e vetëvendosjes kundër imponimit nga jashtë. Qysh nga ai 9 maj i vitit 1945 kur u shpall...

Albert Habazaj: Kujtesa e hidhur e kampit të përqëndrimit të Mat’hauzenit

Kujtesa vetiake, sociale dhe ajo e shkruar na sjell panoramën thellësisht trishtuese, tejskajshmërisht të dhembshme, masivisht shfarosëse në kampet e përqëndrimit. Gjatë regjimit të nazizmit në Gjermani (1933-’45) kampet e përqëndrimit u bënë vende ku internoheshin njerëzit e padëshiruar, vende të akteve...

Fahri Xharra: Mumjet e të lashtëve të bardhë të gjetura në Kinë

Se me të vërtetë historia e botës duhet pasur një rishikim, dhe atë shumë serioz e tregon fakti i zbulimit të mumjeve të grave dhe burrave lekurë-bardhë në Kinë . Zbulimi më i madh i shekullit 20 është gjetja e një fisi “ Veri Europian “ në shkretëtirën kineze Taklimakan, në afërsi të shkretëtires ...

Florim Zeqa: Zbutja e Albinit dhe ashpërsimi i opozitës!

Ata që i përcjellin me vëmendje zhvillimet politike, e në veçanti ngritjet në karrierë të figurave politike të pasluftës, e përbashkëta e tyre është patriotizmi i shfrenuar si opozitar dhe mjerimi i tyre si pushtetarë. Nëse e zbërthejmë këtë në emra të përveqëm, atëherë do t'i bindemi përkufizimit të sipërcekur...

Xhafer Leci: Libri Hamit Haxhija “Nderi i Kombit”

- Hamit Haxhija (05.01.1955 - 11.07.1990), oficer i vrarë-helmuar në ushtrinë e ish Jugosllavisë, si edhe shumë oficerë e ushtarë tjerë shqiptarë të pafajshëm, të vrarë e mbytur në forma të ndyshme, me procese të montuara!Është një libër shumë orgjinal, i shkruar me fakte dëshmi të...

Edison Ypi: Vegime

Me sy mbyllur lexova një libër të mirë. Me sy hapur pashë në një vitrinë librin e palexueshëm të një spiuni të ndyrë.Me sy mbyllur pashë një djalë që i bëri një vajze një kompliment të bukur. Me sy hapur pashë një djalë që i tha një vajze "qeke derr femre"...

Luan Kalana: Arma e Dashurisë

Dashuria në krijesën Njeri,Lindi për Paqe ,për bashkrim,Ajo është burim jetë në gjallesat,Lindje jete, lumturi për trashigimi,për shoqëri,të qytetaris tokësore.Paqja ndjesi e pjekjes qënies trunore ,Paqja arma e dashuris,në ndeshje a luftë,Midis dy njerzve ,palëve a kampeve,Jo si vdekje e dy...

Shefqet Dibrani: ‘’Malësorja’’ – romani monumental i Kosovës

Sot, shkrimtari ynë Nazmi Rrahmani, 7 maj 1941, i mbush plot 80 Vjet, ndërsa romani "MALËSORJA", i botuar në vitin 1965, i ka mbushur pesëdhjetë e gjashtë vjet, dhe është romani i vetëm në Kosovë që për më shumë se gjysmë shekulli është pjesë e sistemit edukativo-arsimor në të gjitha nivelet arsimore...

Gjon Keka: Ditëlindja e Arbërorit më të madh

616 vjet më parë lindi Gjergj Kastrioti, Mbret dhe shpëtimtar i qenjes dhe identitetit tonë arbëror europian.Sot është Ditëlindja e Arbërorit më të madh,  i cili ka bërë dritë më së shumti në historinë e kombit tonë dhe të Europës.Ai lindi si bekim,  si nbrojtës i vetë i kombit tonë...

Arbana Xharra: Ai na shpëtoi vazhdimësinë

Sot është ditëlindja e Gjergj Kastriotit, të mbiquajtur Skënderbeu (Lekë Sunduesi – atëbotë «begu» i marrë nga persishtja këtë kuptim kishte) nga armiqtë e tij. Ata që e morrën peng si fëmijë dhe që e luftuan deri në vdekjen e tij. Po të mos ishte ky edhe ne me sigurinë më të madhe sot nuk do të ishim...

Blerim Latifi: Ai zgjodhi lavdinë e atdheut të tij

E kishte në duar gjithë lavdinë e fuqisë më të madhe të kohës, por ai zgjodhi lavdinë e atdheut të tij. Dhe në vend të nënshtrimit të popujve tjerë, ai zgjodhi të mbronte popullin e tij nga nënshtrimi. E dinte se një ditë forca e trupit dhe e mendjes do t'i tretej në dhe, por shembulli që do të linte pas do t'i shërbente...

Ilir Çumani: Guljelmi do gajasej duke e qesëndisur hipokrizinë e kryeministrit!

Zoti Kryeministër! Si mundesh të jesh kaq cinik, kaq i paskrupull, kaq i pacipë dhe kaq i lëtyrosur në çdo qelizë të produktit tënd të pandjeshëm e të padhembshur..!? Si mundesh ti, që për fat të keq je edhe Kryeministri i shqiptarëve, sot, në ditvdekjen e Guljelmit, kësaj ikone të Artit tonë skenik e kinematografik...

Fahri Dahri: Dallime specifike që përcaktojnë proton e popullit shqiptar

Jemi ambientuar dhe përshtatur idesë se përcaktimi i vjetërsisë së popujve, është bazuar tek kërkimet arkeologjia, antropologjia, legjendat, gojdhnat, objektet kulturore dhe kultet fetare. Krahas tyre duhet konsideruar edhe alternativa e pozicionit që mban një popull ndër shekuj, lidhur me tiparet...

Edison Ypi: Shitem

Po të më blejë e djathta, në emër të konservatorizmit, seriozitetit, vlerave, me britma patetike si ekstremist majtist dhe revolucionar i paepur, do tund dheun, do ja shkul së majtës dhëmbë e dhëmballë. Si fanatik i pamposhtur, si militant i zjarrtë konservativ, do ti xhvas Shqipërisë ç'të mundem. Do ngre lart një flamur me shkabë...

Skënder Hoxha: Në përvjetorin e prillit të thyer të Dushkajës

Ështe kjo krahina etnografike e Dushkajës, e cila ka shtrirje administrative në komunën  e Gjakovës dhe në atë të Deçanit. Është kjo Dushkaja ku herët e vonë gjetën mikpritje e mbështetje burrat e kombit shqiptar: Azem Bejta, Bajram Curri, Nue Përlleshi, Isë...

Fritz Radovani: Bamirësia ishte hija e tij

Më tregonte një mik...Në një mbramje vonë, natën e Shën Tomës, Pader Mëshkalla, bashkë me një shok të vetin, mbërrijnë tek një derë e vogël ku banonte Tom Leci. Toma aso kohe ishte i paralizuem dhe jetonte me nanën e vet plakë, e cila me shpirt ndër dhambë mbërrijti me e pritë këte djalë derisa...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora