E merkure, 06.12.2023, 08:53 AM (GMT)

Kerko: selim nengurra

Selim Nëngurra: Kush janë shkatërruesit e Dardanisë

Ma merr mendja se shqiptarët janë të denuem nga Zoti që gjithmonë të bahen copa mes veti, të shkatrrojnë të mirat e njeni tjetrit, të vandalizojnë vlerat e kulturës së vet, të mohojnë historinë e vet dhe të i bahen njeni tjetrit anmik. Mikun ta bajn anmik e anmikut ti servilosen dhe ti hynë ...

Selim Nëngurra: Klyshit të Oznës

Shpend Kursani i mbrymosun me gjak intrigashi, me shpirtin e ti urrejtës e anmiqësor per popullin të cilit së paku në letra ( i regjistruem në Ofiçari ) figuron se asht shqiptar dhe i perket këto ditë pas nji kundershtimi mes meje e ti per nji shkrim të gazetarës Arbana Xharra kundershtimi eskaloi ...

Selim Nëngurra: Pse vini në shtetet e krishtera?

Aspak s`më vjen keq me thanë se popull ma i padinjitet dhe i paftyrë se shqiptarët nuk ka.Edhe unë jam shqiptar, ama jam shumë i sigurt se 99% jam ma ndryshe se si i shof se çfar janë shqiptarët  tjerë, mjerishtë shumica se jo të gjithë.Gadi po i rrafshoj 60 vjet jetë ...

Selim Nëngurra: Shpend Kursani, ndali idiotizmat

Meqense në hapsinat tona janë ba shumë analist, publicist, gazetar, veprimtar, politikan etj, etj, unë gabimisht para nja tre kater mujve i dergova ftesën per mik në facebook.com Shpend Kursanit. Tek pasi ai pranojë ftesën time pash se nuk asht ky personi që kam mendue...

Selim Nëngurra: Rexhë Blakaj - figurë me peshë

Asht ba e zakonshme pothuej gadi si rregullë te neve shqiptaret që historia të fillojë nga vetvetjet tona dhe ajo ka jeten e moshes tonë.  Kështu neve bajmë mëkat ,  dhe vetshkatrrohemi sepse të kaluemen se pranojmë ,  nuk i pranojmë vlerat  e sajë ndersa jemi shumë te zellshem me kerkue gabime ...

Selim Nëngurra: Gani Geci, i harruar nga LDK

LDK si nji lëvizje gjithpopullore shqiptare kur u pat krijue u krijue per ta çlirue dhe formue shtetin e Dardanisë  dhe pasi u krijue si Levizje  asaj i perpiluen Programin edhe Statutin burrat ma eminent dhe ma të thirrun per atë punë , Profesor Akademik të Akademisë së Shkencave dhe të Arteve...

Selim Nëngurra: Servilizmi i Veselit dhe Prof. Latifi

Dje ishte dita e festës së Krishtlindjes pravosllave dhe serbët në Kosovë kishin festë per te cilen ishin organizue mirë që ta festojnë.Dy krenet e shtetit Presidentja Atifete Jahjaga dhe shefi i qeverisë Isa Mustafa shkuen në manastirin e Deqanit ku u priten nga at Sava Janjiqi ...

Selim Nëngurra: Reagim mjeran i "akademikut" shpirtzi

Asht per keqardhje se si shqiptarët ( njerzit e thjeshtë ) duhet me u irritue nga jonjerzoret, nga idhnaket e smut me xhelozi, narcisoizem , shizofreni, budallaki, injorant, tradhëtar , antikombëtar e tjera epitete këto që per mrekulli e paturpsishtë i interpreton njeriu me tituj e grada akademike ...

Selim Nëngurra: Me poetët në luginën e Valbonës

Kur njeriu takon nji njeri të mirë të gjitha të mirat vijnë varg pastaj. Unë sivjet pata fatin dhe u takova me poetin e Smolicës së Gjakovës bacën Tahir Bezhani e pastaj permes ti takova dhe njoftova edhe shumë poet e krijues tjerë të Bajram Currit dhe të Tropojës...

Selim Nëngurra: Pse tolerojmë idiotët?!

Ndoshta nga malli per Atdheun sepse ma shumë se kater dekada kam jetue jasht Ti unë disi gjithmonë e kam preferue dhe ndegjue muziken tonë folklorike e edhe ate burimore popullore.Kjo ka ndodhë padyshim se në kangët e tilla shprehet disi ma vrullshem ...

Selim Nëngurra: Takim me poetin Gjon Neçaj

Isha në pushime të verës në Vendlindje në Istog  kur nji ditë në posten time elektronike shof dhe lexojë nji letër  si njoftim  për mu nga miku im i letrave  krijuesi, poeti, publicisti dhe malsori i Tropojës z. Gjon Neçaj.Do vi në Prishtinë z. Selim Nengurra sepse atje ka nji conference ...

Selim Nëngurra: Ku dreqin e thyejmë qafën

Prej se kam hap facebook.com shof se aty njeriu mëson dhe njoftohet me gjana që ndoshta në rethana tjera nuk do i mesonte as nuk do i ndëgjonte. Sot herët në mengjes u zgjova dhe hapa FB. Lexova letrat e miqve dhe pash disa postime aty. Më trishtuen dhe ma prishen fillimin e kësaj dite fundjave ...

Selim Nëngurra: Poligloti shqiptar Elvi Sidheri

Me z. Elvi Sidheri u njoftuem permes bashkpunimit tonë në ZSH. Shkrimet e tia të shkelqyeshme i lexoj gjithmonë me andje dhe pata bindjen se ky Burrë do jetë nji njeri me moshë të mbi të 40-tave sepse forca e shprehjeve të mendimeve në shkrimet e tia më bajshin me besue se asht fjala për nji ...

Selim Nëngurra: Pirro Prifti, krahu i djathtë i Janullatosit

Kam përcjell qe disa vite shkrimet e Pirro Priftit dhe kam arritë me kuptue se ky  njeri asht sherbëtorë i qarqeve antishqiptare të politikave greke, politika këto shoviniste që per shkak  apo arsye të fesë ortodokse të cilen e praktikojnë nji pjesë e shqiptarve të trojeve tona jugore ato politika ...

Selim Nëngurra: Atakim perfid islamik

Perqudi e shof se sa e sakt qenka ajo fjala popullore ; ... me kan mbet kambët e arushës në dorë.Pata pa nji video me gjendjen e shtëpisë e cila nga reporteri u prezantue si shtëpia e At Gjergj Fishtës dhe meqe unë mendoja se pasi pushteti i Enver...

Selim Nëngurra: Për dështimet tona fajësojmë të tjerët

Që nga 14 tetori kur në Beograd u lujt ndeshja e futbollit mes Kombëtarës shqiptare dhe asaj serbe dhe pas gjithë asaj që ndodhi atje kam percjellë gjithçka asht shkrue, gjithçka asht folë dhe gjithçka asht veprue nga personat kompetent per të shkrue, per të folë dhe per të veprue diçka si dhe ...

Selim Nëngurra: Ndërtimi i xhamijave s'ka të ndalun

Para se me fillue shkrimin po më kujtohet nji thanje profetike e të madhit Teki Dervishi (pastë ndjesë) që para shumë vitesh pat thanë disi kështu; ... xhamija nuk prodhon kulturë, zhvillim e shkencë, nga dera e saj dalin vetëm injorantë...

Selim Nëngurra: Në Kosovë urrehen mërgimtarët

Duket se në Kosovë fjalët që paten fillue me qarkullue pas luftës në opinion per mergimtarët se janë; ... të Huejt, të Jashmit, janë Ata, shacat, budallët  etj, etj, nuk paskan qen të rastësishme dhe po dyshoj se ato edhe qenkan parapregaditë nga dikush në ndonji klan vendor që per ...

Selim Nëngurra: Lobimi për zgjedhjet e qershorit

Sivjet në Atdhe mbërrina me 16 prill dhe pothuej menjihere edhe fillova lobimin per zgjedhjet e qershorit që do mbaheshin në Dardani. Kisha të preferuemit e mi në LDK dhe menjihere edhe fillova të angazhohem per ta, të bisedojë me miq e dashamirë per tu sigurue atyne vota...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora