E merkure, 23.06.2021, 09:32 PM (GMT+1)

Pëllumb Gorica: Një copëz paqe në Adriatik

E pres çdo udhëtim (si çdo gjë tjetër të bukur) me harenë e një fëmije; kësisoj një gëzim që shpesh më lexohet në fytyrë. Sqimëtar drejt vendeve të bukura me vlerat e tyre historike, arkitekturore e turistike, e cila është një gjë jo thjesht e dobishme, që ndryshon ritmin e ditës dhe begaton jetën, duke të mbushur shpirtin me mbresa...

Sylejman Morina: Andrea Deshpali - Pas pandemisë dua ta vizitoj Kosovën e bukur

Italisë jeton një komunitet i madh i arbëreshëve (Sicili dhe Kalabri), të shpërngulur pas vdekjes së Skënderbeu t(1468), në Veri të Italisë jetojnë shumë familje arbneshe, të ikura nga Arbansi (Arbneshi) i Zarës, sidomos pas vendosjes së sistemit socialist në Jugosllavi. Rrjedhat historike të kohës, si presioni i pushtetit komunist...

Pashk Alia: Fran Gjoka - Një figurë esenciale në mësuesi dhe gazetari

Të shkruash për Fran Gjokën është gjëja më hyjnore që mund të bëjnë shokët, miqtë dhe kolegët e tij, në veçanti nga ata që për një jetë të tërë u skalitën para lexuesit nga pena dhe mendja e tij. Pra, është një obligim për secilin. Nëse do të bëhëj kjo gjë, nismëtarët do t’i përshëndesja dhe më e pakta që duhet të bëjmë...

Përparim Hysi: Bedri Çoku - Kryengritja që tronditi diktaturën

Titulli i kësja eseje "Vesa dhe betoni" është metaforë imja për librin e BEDRI ÇOKUT"Kryengritja që tronditi diktaturën". Nuk kam lexuar libër më rrëqethës se sa ky dhe, tek hyj në raporte krahasuese si me"Arqipelagun GULAK" të SOLZHENICINIT, pa menduar se mbaj anësi,  por them se vujatjet,  torturat...

Florim Zeqa: Mes shpresës per shërim dhe pasigurisë për jetë!

Virusi misterioz i kualifikuar si “Covid 19”, i kthyer në pandemi botërore, ka shkaktuar ankth dhe pasiguri për të ardhmen e gjithë globit. Pandemia jo vetëm se e ka ndryshuar rrënjësisht stilin e jetës, gjegjësisht të bashkëjetesës me maska nën masa kufizuese, e ka...

Prend Buzhala: Libri për misionarin e papërkulur

Autori i librave “At Pjetër Mëshkalla S.J.” (1993) dhe “Një monument nën dhé” (2004), bashkautor i librit “Martirizimi i Kishës Katolike Shqiptare 1944 – 1991” (1993) Fritz Radovani na vjen me botimin e dytë të librit “At Pjetër Mëshkalla S.J.” Nëse letërsia shqipe, e përgjithësisht edhe literatura diskurzive...

James Baker: Unë i them popullit të Shqipërisë: Amerika po kthehet te ju

Më 22.6.1991, sekretari i shtetit Xhejms Bejker (James Baker) zhvilloi një vizitë historike në Tiranë. Në sheshin “Skënderbej”, atij iu bë një pritje madhështore. Këtu mbajti një fjalim tejet interesant. Mesazhi kryesor që ai dha ishte se SHBA po kthehej te shqiptarët dhe se rruga e demokracisë do ishte e pandalshme...

Neki Lulaj: Serish per intelektualën Florin (Lulaj )Dervishi

Në flokët e tu të kaçurreltaNuk do të ketë më plish, fjongo dhe thinjaLulet në duar do të kenë aromën e Kryemallit të pareKur në qiell do të dalë në agim dhe pas reve dritaDo të gjenden  dy pishtarëPër ty një tingull mirësardhjeje me lirë e kitarë...

Kalosh Çeliku: Bir, ecë dy-tri hapa para dhe kthe kokën mbrapa

Shteti i “përbashkët”, qe e ka ende në ballë edhe sot e kësaj dite vulën e Dexhallit në Librin e publikur asaj kohe ”Trumbetat e Tellallit” (1992) me kalorësit e arratisur në “Bit-Pazar”, në Shkupin Historik Shqiptar me “manifestime kultutore e arsimore”, vit pas viti (Tri herë me radhë i çliruar...

Timo Mërkuri: Vazhdimësia…

Nuk mund të mbyllet ky libër pa evidentuar edhe dy kolosë të këngës himarjote, bashkëkohësit tanë, Dhimitër Varfi dhe Katina Beleri, jo vetëm si vazhdues të veprës së Neço Mukos, por si artistë që i dhanë kësaj kënge atë finesë, harmoni dhe ëmbëlsi shpirti që ka sot .Dhimitër Varfi është vazhduesi më i denjë i Neço Mukos...

Aurel Dasareti: Të jesh i lirë do të thotë të zgjohesh dhe heqësh qafe zinxhirët

Ne nuk mund të presim ndihmë nga ndonjë vend i rëndësishëm i BE-së që me sa duket nuk po lufton për të drejtat e njeriut. Ajo që ka rëndësi sot nuk janë të drejtat e njeriut, por luftërat për territore dhe shfrytëzimi i fuqisë (së lirë) punëtore nga vendet e varfra. BE-ja “demokratike” për shkaqe interesash të veta, Kosovën...

Jusuf Zenunaj: Kuti i rrobave të fatit tim

Eshtrat i lashë prej pragut timderi n'Anadoll e Misir,për pasha, car e mbretfitoreve tê huaja trupi m'u tret!Rrugëzjarreve kronikanë e emisarë,rreshtat e pakët që shkruan për mua,në tryezat e tregjeve të fatit i grisnin,mbas gotave të përgëzimeve...

Vladimir Shyti: “Mallkimi në pajë”

Qofsh e pastër si akulli,E pastër si dëbora,Ec,  shko në një manastir!Se nuk shpëton dot nga shpifja. Në daç të martohesh,  doemos,Martohu me ndonjë budalla,Se burrat e mençur kthehen në shtazë,Dhe ju,  ç’mund të bëni,  o gra...

Botohet pjesa e dytë e studimit për romanin ''Malësorja''

Shtëpia botuese “Faik Konica”, në Prishtinë, botoi edhe pjesën e dytë të studimit letrar, , me autor Shefqet Dibrani.Libri si strukturë qartëson më mirë ndikimin e romanit “Malësorja” në procesin edukativo arsimor në Kosovë, qasje kjo mjaftë e...

Ryzhdi Baloku: Punoni për Shtet!

Duke e ditur se miliona  familje i humbnin shtëpitë e veta dhe "e merrnin botën në sy" gjatë konflikteve të dhunshme dhe luftërave të zhvilluara, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara e përcaktoi 20 qershorin "Ditë botërore të refugjatëve", me synim që të sensibilizohej opinioni për kthimin e asaj popullate...

Edison Ypi: Budallai

Budallain që ishte aq budalla sa për asgjë nuk mendonte dhe asgjë nuk dinte të bënte, e kërkonin me qiri në cilin katund rënkonte, në cilin pyll kulloste, me cilën dhi bënte qef, e quanin njeri me mendje të kthjellët, me shpirt të pastër, me ndërgjegje të pandotur, bolshevik të lindur, proletar të paepur...

Fahri Xharra: Ajo që ishte e jona mbetet e jona

Lundrimin nëpër historinë e kombit tonë e bëjnë njerëzit e mençur të “zhveshur” nga bindjet fetare, politike dhe rajonale me një qëllim të shenjt- zbardhjen e saj. Neve kaluam shumë kohëra të turbullta, po flasë vetëm për dy mijë vjetshin e fundit; na gjymtuan me “ rob e me th`mi ” me “tokë e katandi” ...

Blerim Latifi: Historia nuk fillon me qeverinë Kurti

Në kohën e gazetave të printume budallallëqet e militantëve partiakë dëgjoheshin njëherë në katër vite, edhe atë në audienca të kufizuara. Tash, në kohën e rrjeteve sociale, budallallëqet e tyre marrin vëmendje të përditshme dhe mbarë kombëtare. Kjo po e transformon natyrën e vetë demokracisë, nga një regjim...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora