E shtune, 31.07.2021, 03:51 AM (GMT+1)

Gani Mehmetaj: Edi Rama si Enver Hoxha

Kur shqiptarët e Kosovës mbyteshin në gjak nga partizanët serbo-malazezë dhe nga ushtria jugosllave, Enver Hoxha shkoi në Beograd të takohej me Josip Boz Titon dhe ta bënte Shqipërinë republikë të shtatë të Jugosllavisë. “Kosovarët” i shpalli armiq, ushtria e tij i luftoi egërsisht...

Kastriot Myftaraj: PS është dhe mbetet Partia Serbe në Shqipëri

Edi Rama paska marrë përsipër që të shpjegojë në prani të Vuçiçit se përse bashkimi i Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut nuk qenka Jugosllavi e vogël. Për këtë Rama ka gjetur atë që në raste të tjera e quan arsye të mosarsyes, fjalë që Servantesi e ve në gojën e Don Kishotit. Rama tha se nëse Bashkimi...

Nuhi Veselaj: Injorimi dhe dëshmimi i gjuhës shqipe (1866/68)

Në vështrimin tonë kritik historiko-gjuhësor me titullin bosht: Injorimi i gjuhës shqipe si kriter i së vërtetës, botuar në portalin zemrashqiptare.net, në nëntë vazhdime, 10.09.2017 – 20.11.2018, kushtuar veprës së  z. Mirčeta Vemić: ”Etnička karta dela Stare Srbije prema putopisa M. Milojevića”...

Fahri Xharra: Nëna Shqipëri do të na fusë në kthetrat e Serbisë

Interesant me ne se si na përsëritet historia aq shpesh sa që as vet nuk e presim.E kishim dikur, jo fort larg në kohë, një  " hero " të cilin e mbanim për të mençur dhe të gjithë " shkriheshim " pas tij.Ai i njihte të gjitha, bile edhe politikën nderkombëtare. Seriozisht e kam. Aso kohe nuhatej nga njohësit e...

Gjokë Dabaj: Ramë, Esat Pashës ia kalove!

Lajm i mirë!.. Myzhde!.. Sihariq!.. U krijua MAKRO-SËRBIA! E firmosi Ed Rama i ynë! E firmosi Zajevi, i tyre dhe i yni! Vuçiqi fërkoi bolet e veta dhe e firmosi edhe ai!Tani s'ka më as Republikë të Kosovës, as Republikë të Maqedonisë Veriore, as Republikë të Shqipërisë!...

Edison Ypi: Tefta

Tefta ecte si kalë, tundej si mushkë.Tefta i shoqëronte hapat e mëdhej me kërrusje të thella para dhe prapa si bëjnë malësorët që e kalojnë jetën duke u hedhur nga një shkrep në tjetrin.Shumica ishin të mendimit se Tefta ishte qelbësirë.Por kishte edhe që thoshin se Tefta ishte pocaqi'.Dhe të tjerë që ngulmonin ...

Kalosh Çeliku: Kufomën time ende nuk e keni në varr

E keni pritur me vite: Ringjalljen TimeNë Korçë. Shkup.  Dhe, “Qafë - Thanë“.Kohën e fundit, “Armikun e padukshëm“:Kaq e kaq të infektuar. Dhjetë viktima.Mes tyre, dhe një Poet rrebel shqiptar:Kalosh Çeliku. Vdiq, nga KoronavirusiMes Dy shtamave me verë  të Mikes Di...

Enver Bytyçi: Kur kryeministri shqiptar e lidh fatin e tij me presidentin e Serbisë!

Ti nuk je kryeministër! Së paku nuk je kryeministër i shumicës dërmuese të shqiptarëve! Madje je kryeministër i pakicës së pakicës. Ti këtë e di. Prandaj dhe ke vendosur që t'ua bësh varrin të tjerëve shumicë dërmuese! Ti nuk ke atdhe. Po të kishe atdhe do mbroje Kosovën përballë rrezikut të Serbisë! Por jo. Ti mbron Vuçiçin përballë Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit...

Blerim Latifi: Edi Rama është naiv në raport me Serbinë

Bullgaria e ka bllokuar Maqedoninë. Serbia hapur, ditën dhe natën, pa u ndalur kurrë, punon kundër shtetit të Kosovës. Duke mos u mjaftuar me kaq, Serbia vazhdon të fus hundët edhe në Mal të Zi dhe në Bosnjë, e cila sot i ka pothuajse të gjitha tiparet e shtetit të dështuar. Greqia kartonin e kuq në Bruksel e mbanë në gadishmëri...

Xhemal Ahmeti: Tre legenat ballkanik

Le të lëvizin me aeroplanë serbët dhe shtetasit e Ramës brenda minilegenit Beograd -Tiranë-Shkup, ndryshe s'munden. Nuk hyn dot serbi në Shqipëri pa ecur tokave shqiptare, pra andej ku s'mund të bëjn gjë asnjëri nga këta tre Milladinat. Nga do hyjn të lëvizin opingat e Shumadisë që të kërkojnë nuse atje? Nēpermjet liqenit të Shkodrës?  Rama duhet të...

Fahri Xharra: Priftërinjtë shqiptarë të Shën Bigorit ishin vrarë!

“Janë gjetur mbetje njerëzore, për te cilat supozohet se u takojnë trupave te vrare te klerikëve te Manastirit te Bigorit ne një lokacion tejet te vështirë pylli te dendur përmbi Manastirin dhe nen fshatin Galiçnik. Supozohet se behet fjale për mbetje trupore te dy klerikëve te likuiduar me 1918 nga autoritetet serbe te kohës...

Ibrahim Rugova: Shënimet e Gjon Nikollë Kazazit, ndër romanet tona më të mira

Romani i Jusuf Buxhovit “Shënimet e Gjon Nikollë Kazazit” është roman i situatës, roman i një gjendjeje. Themi kështu meqë motivi kryesor i romanit është një  gjendje epidemiologjike e shkaktuar nga futja e murtajës. Kjo situatë bëhet më e veçantë nga e dhëna se epidemia është shkaktuar nga pushtuesi osmanë me pretendimin...

Kastriot Dervishi: Veterani i Sigurimit

Shokët e Këshillit të Qarkut të Elbasanit, nderuan me një nga “medaljet” e veta, një veteran oficer Sigurimi, i cili ka shërbyer me përkushtim kundër "armiqve" në vitet 1951-1985 në Elbasan, Ersekë, Librazhd dhe Berat. Dhe në raste qokash të tilla, dalin gjithnjë si mburojë “meritat e luftës nacionalçlirimtare”...

Albert Zholi: Fëmija grek që mësonte shqip

Në kursin e z. Ilia, në shoqatën “FILALELIA” (Athinë), më tërhiqte vëmendjen vazhdimisht një fëmijë i shëndetëshëm, simpatik, syzi i cili zinte vend gjithmonë në fund të klasës. Vija re se herë pas here here nervozohej dhe këtë e shfaqte haptazi.Shkarraviste me nxitim atë ç’ka kishte shkruar një çast më parë...

Kozeta Zylo: Lamtumirë poeti kombëtar Agim Shehu

Poeti, shkrimtari, eseisti, publicisti i jashtëzakonshëm Agim Shehu iku në parajse atje ku e ka vendin ky soj poeti.  Në këtë ditë të mbrame më shfaqesh me penën në dorë duke shkruajtur dhe nderuar mësuesit e parë, ashtu siç dinte të nderonte një poet si ju.  Ju i nderoni me përulësi si në këto vargje:  “A” e madhe e shtypi...

Tahir Bezhani: Dhimbja qe nuk pershkruhet me fjale

Ishte i rende lajmi per ikjen nga kjo bote e poetit, kritikut letrare,  publicistit, personalitetit te shquar te jetes kulturore letra te Malesise se Gjakoves e jo vetem. Haki Zllami ishte mbi te gjitha nje njeri e mik i dashur, nje burre i shquar ne Malesi, veteran i arsimit neper kohe te veshtira te jetes se tij, ku la gjurme...

Xheladin Mjeku: Diskursi i narracionit modern

Mehmetali Rexhepi (1951), poet, prozator dhe studiues, në opusin e tij krijues ka numër të konsiderueshëm veprash letrare dhe studime në fushën e letërsisë, që dëshmojnë për punën kreative për shumë dekada, gjithnjë në përpjekje të prurjeve të reja sa më cilësore. Ai, kolanës së veprave letrare ia shton edhe romanin e radhës “Kallinjtë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora