E enjte, 30.11.2023, 04:28 PM (GMT)

Jusuf Buxhovi: Pavarësia e Shqipërisë - Shqiptarët i riktheu në familjen Europiane

Në Kuvendin e Vlorës, para delegatëve të mbledhur, Ismail Qemali tha:“Shqipëria me sot të bëhet më vete, e lirë e mosvarme”.Para pesëqind e sa vitesh, thuajse të njëjtat fjalë, që ishin thënë në Vlorë, në vendin që njihej Arbëri, do t’i thotë edhe Gjergj Kastrioti Skënderbeu pasi që të ketë mbajtur Kuvendin e besëlidhjes së Lezhës në vitin 1444...

Ndue Dedaj: Diaspora, shqiptarët përtej shtetit

Diaspora janë shqiptarët e emigruar herët e vonë, në Europë, Amerikë e deri në Australi. Ata që kanë lënë Shqipërinë, Kosovën, trojet e tyre shqiptare në Mal të Zi e Maqedoni dhe janë vendosur me punë e me banim në shtete të tjera. Ata janë ne, kurse ne nuk jemi sa duhet ata, në kuptimin që nuk i ndiejmë ...

Xhelal Zejneli: Letërsia hispanoamerikane

Kur flitet për letërsinë hispanoamerikane duhet pasur parasysh faktin se ajo është zhvilluar në njëzet shtete të cilët përdorin gjuhën spanjolle; secila prej këtyre shteteve e ka letërsinë e vet, me specifikat e veta që e dallojnë prej letërsive të tjera. Për këtë arsye, letërsia hispanoamerikane nuk është aq lehtë të përfshihet dhe të paraqitet si një tërësi organike...

Edison Ypi: Kanga Shkodrane

Përmeti, Korça, Kuksi, Tropoja, Skrapari, Elbasani, Berati, Myzeqeja, bëjnë muzikë të hatashme, kanë vegla muzikore të mrekullueshme, thurin tekste inteligjente me ironira dhe autoironira fantastike, edhe me nënkuptime erotike.Por jo si Kanga Shkodrane...

Skender Jashari: Arabët e territorit izraelit të Palestinës, janë ardhacakë!

Njejtë si çetnikët serb, që glorifikojnë dhe shenjtërojnë “Kosovën si djep i tyre”, ashtu edhe arabët dhe islamikët, glorifikojnë dhe shenjtërojnë edhe territorin e Izraelit, pavarësisht sesi sllavët ashtu edhe arabët, janë ardhacak. Ashtu si sllavët që erdhën në Gadishullin Ilirik, rreth shekullit VII, edhe arabët islamik erdhën në territorin izraelit të Palestinës...

Prend Buzhala: Strehimorja e poetit

Mirë, hajde të kërkojmë azil te arti poetik, aty ta ndërtojmë strehimoren e vetmisë,  tha poeti. E, kush po të përndjek, o i bekuar, e pyeti me habi e brengosje Zëri i Brendshëm. Rragata me fjalë, me atë Zë, zgjati bukur shumë. Si për vete, poeti vetëm shtoi se Ky Zë i ratio-s, e ka të vështirë ta kuptojë se si një Muzë e Padallueshme...

Kastriot Dervishi: Shpronësime e burgosje pas 29 nëntorit 1944

"Shpronësimet kanë qenë një histori më vete në atë kohë. Pra, ishte një gjë e zakonshme të bie të flije i pasur dhe të gdhiheshe i varfër. Shtyllat e telefonave ishin bërë vendi ku shpalleshin emrat e atyre që ishin shpronësuar nga shteti. Kam qenë në Qukaj të Shkodrës kur kam parë në një nga shtyllat e asaj lagjeje një si fletë të ngritur në shtyllë me...

Mihal Gjergji: Shtaza brenda njeriut

Asnjëherë s’kam guxuar të reduktoj moralin si fenomen brenda korrnizave të analizës logjike. Sepse s’do mundesha. Tekefundit, duhet të nisemi nga natyra për të mbritur te njeriu. Ngaqë natyra shqiptare është vërtet e veçantë dhe e mrekullueshme, kam shpresuar shumë që, edhe bashkëkombasit e mi t’i ngjanin sadopak asaj...

Gani Mehmetaj: Si u festua para pesë vjetësh 29 nëntori në Shkodër!

Në Shkodër, po edhe në tërë Shqipërinë komunistët duhet të ndiqen e të ndalohen mu si nazistët në Gjermani. - Me 29 nëntor duhet të dalin të gjithë besimtarët dhe priftërinjtë në një procesion të gjatë kilometrikë që të kujtojnë vrasjen e martirëve të Shkodrës. Duhet ta shpallin ditë zie e pikëllimi...

Fritz Radovani: Luigj Gurakuqi - Mendime e kujtime

Në nji ditë t’errtë e të trishtueshme të Kallëndorit, i lodhun nga vjetët, e, mâ fort, nga mundimet e të vështirat e nji jete të kalueme, pa ndalim, mbi brigje e nën shatorre në mest të fushavet të luftës luâni i Krues, Skandërbeu, ulte kryet madhështuer, e dirgjej e rënkonte në shtrat të vdekës atje në Lesh. Rriba e murrânit i sillte në vesh ushtimën e...

Hamza Halabaku: Ky është flamuri ynë

Kur mbaronte mësimin, sapo kthehej nga shkolla, çantën me libra e linte në vendin e caktuar në odën e burrave...Ishte ulur afër dritareve, në anën jugore të odës, dhe kishte nisur t’i rregullonte librat sipas orarit të mësimeve për ditën që vinte.Ishte nxënës i klasës së tretë. Atë fund nëntori çdo gjë dukej e bardhë nga bora e atij dimri. Sapo vinte nga shkolla...

Frank Shkreli: ''Memorandumi i shqiptarëvet që kanë dalur maleve''

Në numrin e revistës mujore kulturore “Leka”*, numri 4, prill, i viti 1937, botohej “Memorandumi i Shqiptarvet që kanë Dalun Malevet”, dërguar Perandorisë Otomane.  Memorandumi që mban datën, “Në Shqipnie me 28 të Vjeshtës III, 1910) është një thirrje drejtuar jo vetëm Perandorisë Osmane, por edhe “Botës së qytetnueme të...

Lulëzim Shishani: Kur do të bëhet Evropa e Enverit Europa e Fishtës?!

Kombi shqiptar, duke qenë i shpërndarë në së paku katër shtete, e ka të vështirë të bashkëpunojë në projekte të përbashkëta kombëtare, siç është projekti “Gjuha shqipe dhe kompjuteri” për përparimin e gjuhës shqipe, andaj ka zgjedhur rrugën e mosbashkëpunimit, që është rruga më e dëmshme për të ardhmen...

Gazmend Freitag: Gjergj Kastrioti – Skënderbeu

Në këtë portret paraqes heroin kombëtar të shqiptarëve Gjergj Kastriotin Skënderbeun, i cili frenoi për 25 vjet agresivitetin e Perandorisë Osmane drejt Evropës në kufijtë e trojeve shqiptare...

Xhelal Zejneli: Shpallja e Pavarësisë - Akt me rëndësi historike

Fitoret e shteteve ballkanike i detyruan Fuqitë e Mëdha të rishikonin vendimin e tyre për të mos lejuar ndryshimin e status quo-së në Ballkan, në të mirë të aleatëve ballkanikë. Patriotët shqiptarë që ndodheshin jashtë atdheut vendosën të ndërmerrnin një veprim të ri politik, krahas atij të...

Zeqir Lushaj: Jetë të gjatë Flamur e Shqipe

Në ball të Arbrit ndritë përjetë,Data e kuqe njëzetetetë (28),E Nëntorit të historisë,Dita e madhe, e Pamvarësisë,Shumë nderim, gjithmonë kësaj dite,Jetë të gjatë Flamur e Shqipe. Ooo…Flamuri i Atdheut,Prush i zemrës së Skënderbeut.Kur t’valvite Ty flladi i malit,Shohim dorën e Ismail Qemalit...

Kalosh Çeliku: Përpjekje për një luftë të re në Ballkan

Mëkot, e kam thënë shpesh në shkrimet e mia publicistike dhe libra, se: shqiptarët, ende deri Dje, i kishin në krye hoxhallarët me “Din e Iman”, dhe Sot: edhe, politikanët e partive politike këmbekrye në shtetin e “përbashkët të vëllazërim-bashkimit”. Që, u prinin para për në “fitore” me “Din e Iman” me këmbët dhe trutë në legen. Fatkeqësisht, i kanë, edhe Sot?!...

Eduard M. Dilo & Ilia Dilo Sheperi: Dita e Shenjtë e Flamurit

Të gjithë Shqiptareve sot u qesh e u shndrit fytyra në këtë ditë Ëngjëll të mbarë kombit tonë!Është Dita e Shenjtë 28- Nëndori, që nuk na kujton vetëm Shpalljen e Pavarësisë nga robëria 500-t vjeçare e Turqisë më 1912, por gjithashtu na kujton ngritjen e flamurit dhe nga Gjergji ynë i madh, Skënderbeu legjendar...

Besim Xhelili: Nëntori i letrave shqipe dhe atdhedashurisë në Vjenë

Me një përzierje të këndshme kulturore dhe letrare, Lidhja e Shkrimtarëve dhe Krijuesve Shqiptarë në Austri “Aleksandër Moisiu”, në bashkëpunim me Teatrin “ArbnoriIlir”, shfaqën para bashkëvendësve tanë në Vjenë, një program të bukur dhe plot ndjenjë atdhedashurie, shoqëruar me poezi, pika...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora