E diele, 01.08.2021, 08:25 PM (GMT+1)

Enver Bytyçi: Partia Demokratike është parti e luftës kundër diktaturave dhe jo e zvarritjes në këmbët e diktatorëve neoliberalë të Sorosit!

Dje Yuri Kim e ka vënë Partinë Demokratike dhe Lulzim Bashën para një dileme hamletiane.  Në rastin e kërkesës së ambasadores së kryeministrit Rama në Tiranë, pra të Yuri Kim, PD-së nuk dhe Bashës I vihet kushti "Ose vdis, ose jeto"! Nëse Lulzim Basha zgjedh të përjashtojë Sali Berishën nga grupi parlamentar PD do të përçahet...

Arbana Xharra: Vaksinohuni!

Dy femijet e mi Andi 16 edhe Arti 12 vjec, dje e kane marre vaksinen Pfizer. Ne rrethana normale nuk ka nevoj me kallxu qe i ke vaksinu femijet e as veten, por tu pa numer te madh te miqve madje edhe familjareve te moshave te ndryshme edhe ata mbi 40 vjec qe hezitojne me u vaksinu, po du me nda me juve eksperiencen tone...

Xhemal Ahmeti: Kritikat, tifozëria dhe idiotët

Duhet ta dallojmë kritikën [pozitive a negative] politike- apo siç e quanin frankfurtistët «kritikën shoqërore» – nga reagimet tifozerike, nga e tipit pra që priret nga kulti i Führerit ose partia ku militon. Disa e bëjnë këtë duke operuar si advocatus diaboli, disa tjerë si prokurorë ndaj gjithë atyre që s'janë me shefin apo partinë e tij. Ne tjerët...

Fritz Radovani: Kujtojmë Prof. Arshi Pipen në 101 vjetorin e lindjes

I dashtun Fric,...Devocioni juej ndaj At Mëshkallës asht shembullor. Edhe shkrimi asht në rregull, i rrjedhshëm dhe shprehës.Ka të meta në pikëzim, por ti shkruej, shkruej...se ka me dalë ndonji ... si unë e ka me i rregullue pikat e presat....Prap, po përsëris ti vetëm shkruej!...

Brahim Avdyli: Studime të gjithmbarshme kritike dhe varshmëria e mendimeve

Qindra herë gjatë jetës i mendoja veprat e lexuara e të gjinive të ndryshme dhe nuk e dija se si do t`ua shpalos atyre mendimet e mia, që të jenë mendime të vërteta dhe originale. Origjinaliteti është tipar i rëndësishëm i këtyre persiatjeve, kritikave, vështrimeve dhe studimeve. Kësaj radhe po i përmbledh disa prej...

Xhelal Zejenli: Qyteti i alfabetit troket në ndërgjegjen e kombit

Në qindvjeçarin XXI, në kohën e internetit dhe të integrimeve euro-atlantike, përkundër Marrëveshjes së Ohrit, shqiptarëve të qytetit të Kongresit të Alfabetit, u parandalohet shkollimi normal në gjuhën amtare, përkatësisht hapja e nja-dy paraleleve për shkollim të mesëm, edhe pse shkollimi i mesëm është detyrim ligjor...

Bashkim Saliasi: Poeti që sfidon moshën

Je i lodhur, mos përto! - merr nga bibloteka librin “Koha në vargje” dhe lodhja do të largohet si me magji.Në këtë vëllim poetik do ndiesh relaks, sepse të duket vetja sikur je ti një nga personazhet e shumë poezive të poetit Kadri Tarelli...

Fahri Xharra: Serbët ende vajtojnë për 1913-tën

Na thonë që të harrojmē të kaluaren  e cila nuk harrohet, serbët nuk e harrojnë dhe vajtojnë që e humbën rastin që në 1913 - tën , falë Europes Shqipëria u mëvetësua.Kur Europa e mori në gryk` ( krahëror ) Shqiperinë, ajo shpëtoi. Ishte kjo një ninullë e ndërperë pas 500 vjetësh, dhe zhurma që u krijua...

Luan Kalana: Fluturim i 'librave'' shtegtarë

Pas prezantimit modest,  te librit “DEVOLL-SHQIPERI -2, perjetime”, -nje veper letrare, me vlera historike e artistike per treven e Devollit, me shume se nje dokument me deshmi aktuale e reale, per gjenezen historike , historine , gjuhen dhe dialektin, luften per Liri dhe Demokraci, tradita e punes familjes e ato te shpirtit...

Sevdail Hyseni: Loja me vezë

Vojo barkmadhiQenka me huqe,Kërkon mish zoguDhe verë të kuqe! Të keqen oreksiE këndell shumë,Sa dhe gjatë natësPërtypet në gjumë! Më ka marrë inatAi, dora vetë…Pse me satiraNuk e lë të qetë...

Enver Bytyçi: Pse marrëdhënie strategjike me Serbinë dhe jo me Kroacinë?!

Sot në samitin e Shkupit Edi Rama deklaroi se minishengeni ose Open Balkan është një çeshtje strategjike e Shqipërisë! Kjo do të thotë se marrëdhëniet e Shqipërisë dhe Serbisë janë interes strategjik i Shqipërisë. Kjo do të thotë se marrëdhënien e Shqipërisë me NATO-n do ta zevendësojë marrëdhënia strategjike e saj me Serbinë...

Kastriot Myftaraj: Paska qenë vizionar Esati që tha të lidhemi me Serbinë!

Të gjitha ato që Edi Rama thotë sot për lidhjet me Serbinë, i ka thënë njëqind e ca vjet më parë Esat Toptani, por duke u shprehur në fjalorin politik të kohës. Se kuptohet që Esati nuk mund të thoshte hapur që Shqipëria të bëhej vasale e Serbisë, siç ishin dakorduar ai dhe partneri i tij serb Pashiçi, dhe siç e dimë nga dokumentet...

Fritz Radovani: Shqipëria e drejtuar nga trashigimtarët e Enver Hoxhës

Fatkeqsi! Madje fatkeqsi e madhe! Shqipnia Europjane, e të Madhit dhe të Pavdekshmit Gjergj Kastriotit Skenderbeut e Nanë Terezes, prap me u drejtue nga komunistët barbarë e tiranë trashigimtarët e Enver Hoxhës, e shka asht ma e keqja tue rikthye nen sundimin e Beogradit, Stambollit dhe injorancës antieuropjane...

Dedë Preqi: Trio grupi ''Viçi-Viçi-Mazi'' dhe ''Open Ballkani''

Një tresh i tillë i lidhur ndoshta jo spontanisht nuk ekziston askund në botë, ndoshta vetëm në Ballkan, me një projekt shumë interesant dhe kur e përkthejmë këtë trio, një shqiptar, një serb dhe një maqedon, del një grup i mrekullueshëm, që paraqet multi kultin me pëmbajtje, sigurisht që Ballkanit...

Albert Vataj: Një reality show policoro-mediatik që degjeneron

Kam qenë dhe mbetem përjashtues i lajmeve të kronikës, me predispozitën qëllimmirë për ti ofruar një kualitet më cilësor, jetës së qytetarëve. Duke e çliruar përditshmërinë e nevojës për informim, nga horrori i lajmeve. Megjithatë masmedia, jo vetëm e jona, por gjithandej ku ushqehet dita e njeriut paqësor me krisma...

Gjokë Dabaj: Kujdes kur bëjmë vretje për shqiptarët e Kosovës

Ndodh shpesh që, këtu në Republikën e Shqipërisë, dëgjojmë vërejtje lidhur me të folurit e shqiptarëvet të Republikës së Kosovës: “Këta e flasin më pastër sërbishten se shqipen!”Puna arrin deri atje sa e ndërrojnë me përçmim kanalin televiziv. Nuk duan të dëgjojnë as për çfarë flitet dhe as si flitet...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora