E shtune, 22.06.2024, 04:14 PM (GMT+1)

Shtesë » Shoqëria

Sadik Vrajolli: Mënyra për ta lënë duhanin

Për ta bërë një vepër të mirë duhet me pasë motiv të fortë, në rastin konret të motivohemi nga arsyeja shëndetësore, ekonomike, sociale dhe nacionale...Arsyeja shëndetësore: Duhani shkakton simptoma të kollitjes me kelbazë, kondicion të dobët fizik, impotencë/disfunksion seksual/, prishje ...

Asteroidi kaloi pranë Tokës

Ashtu siç ishte parashikuar, një asteroid me diametër 45 metra, apo e thënë ndryshe me përmasat e një pishine olimpike, kaloi pranë Tokës në një distancë prej vetëm 27.700 km, më e afërta e regjistruar ndonjëherë nga një objekt i kësaj madhësie...

Meteori në Rusi, mbi 1200 të plagosur

Janë pothuajse 1.200 të plagosurit në Rusinë Qendrore, ku rënia e një meteori bëri ndërtesat të lëkunden e xhamat e dritareve të thyhen. Pjesa më e madhe e të lënduarve në rajonin Chelyabinsk ku edhe ranë pjesët e meteorit, morën plagë nga copat e xhamave e patën shembje në trup...

Besim Gollopeni: Transformimet familjare në vend

Ekzistojnë shumë përkufizime për familjen si nga sociologë ashtu edhe nga antropologë të vendeve të ndryshme. Sipas përkufizimi të Merriam-Webster, familja është: ”Njësia themelore në shoqëri e cila tradicionalisht përbëhet nga dy prindër që krijon fëmijët e tyre, gjithashtu përfshihen edhe ...

Tuna Prekpalaj: N? shpirtin e shpraz?t lind Zoti

Eckhart von Hochheim i njohun me em?n Meister Eckhart. Lindi n? vitin 1260, afër Gotha Hochheim, Tambach ose Wangenheim. Ai ishte nji bir i kalorsit t? famsh?m Eckhardus.Meister Eckhart âsht nji filozof, teolog dhe mistik i randësishëm n? Mesjet?. Ai i përkiste rendit Domenikan ...

Kosta Gjoka: Vera e Kuqe

Me 331 BC ( para Krishtit ), ne Athine asambleja votoi ne menyre demokratike ligjin qe ndalon grate te pinin vere.[1] Eva Kantarela tregon se ate vit pati helmime te jashtezakonshme te shume burrave te shquar nga grate e tyre.[2] Burrat e doni per vete ate. Qe ne lashtesi ja dinin vleren ...

Ismet Azizi: Wikipedia, një miliard përdorues

Enciklopedia në internet Wikipedia ka për qëllim të arrijë një miliardë përdorues deri në vitin 2015, duke zgjeruar shërbimet e saj në vendet në zhvillim, tha drejtori i saj Sue Gardner.Wikipedia për të arritur numrin e dëshiruar ka për qëllim të arrijë ...

Shefki Ollomani: Çfarë do të ndodhë më 21-12-2012?

A është e mundur të njohim të ardhmen tonë? Ka nga ata që thonë po. Ka nga ata që thonë se fati i çdo njeriu është shkruar tashmë dhe se ekzistojnë persona që janë në gjendje ta lexojnë. Por, a mund t'u besohet profetëve dhe profecive të tyre? Nga India, në Amerikën e Jugut, nga Nostradamusi deri tek Mayat ...

Tuna Prekpalaj: Filozofija na çel syt?

Diktator?t, si dhe njer?zit tjer? n? pozita t? nalta, arrogant?, t? cil?t hypen me intrizhe malt n? shkall?t e shoqnis?, aq nalt saq? menduan se e preken diellin me dor? dhe e mbrriten qiellin: Hitleri, Mussolini, Millosheviqi, Enver Hoxha. Ata menduan se e kan kap? Zotin p? mjekrre. Por edhe t? tjer?t, q? ma mire âsht mos me ia permend emnin, ishin t? verbuem dhe t? ...

Gëzim Llojdia: Miss Globe në Vlorë

Mbrijnë në VlorëPjesmarrëset e Miss Globe 2012 gjenden në qytetin e Flamurit prej ditës së djeshme. Plotë sharm 44 bukuroshet rrezatuese,veshur me ngjyrat flamurit shqiptar,xhaketa me ngjyrë të kuqe,pantallona me ngjyrë të zezë kanë vizituar në ditën e parë gjykatën e Qarkut të Vlorës, Shtëpia e Pavarësisë në Skelë , sot muzeu kombëtar i Pavarësisë kanë udhëtuar në Kuzum Baba ku kanë shëtitur me kuaj e hipizmit ndërsa janë ndaluar gjatë ...

Don Lush Gjergji: Familja shqiptare dikur dhe sot

Familja shqiptare historikisht, dikur ishte kryekëput tradicionale, patriarkale dhe mbështetej në këto parime: të mbledhun gjymtyrësh (njerëzish) që jetojnë nën një kulm dhe si qëllim kryesor e kanë shtimin e njerëzve (lindjen e fëmijëve) nëpërmjet martesës si dhe zhvillimin e tyre trupor dhe mendor (1).Siç mund të hetohet nga ky përshkrim familja patriarkale mbështetet në bashkësi të gjerë njerëzish, e jo në marrëdhënie ndërpersonale ...

Selim Nëngurra: Më pyeti një vajzë...!

Kan kalue tashma disa vite, kur nji vajzë e komshive të mi atje në vendlindje e cila jeton me vite në Suedi, në një ndejë në Hotel-restorantin "TROFTA" në Istog më pat pyet:-Baca Selim! Kam dalë e vogël nga shtëpia dhe nuk e di si kan qenë shqiptarët ma parë këtu, andaj më trego të lutem a gjithmonë ky popull ka qen kaq i pakulturë, kaq banal në fjalor e sjellje?Unë atje nëSuedi zgjohem në ora 05.00 të mengjesit dhe eci 800 ...

Aurel Dasareti: Goditjet në tru

Dje lexova këto rreshta nga një bashkëpunëtor i ZemraShqiptare:"(...)Ndersa me 30 korrik derisa isha te varrezat e prindve kam pësue sulm në tru dhe kam humb vetdijen , kam qendrue aty i shtrim 4 orë. Më ka gjet e ndihmue djali i kunatit tim. Fillimisht pata mendue se ishte ky infarkt sepse kam pas 4 sish ma heret, por analizat që po mi bajnë mjekët këtu tregojnë se nuk paska ken infarkt, por sulm në tru. Si pasojë per momentin ...

Xhovani Shyti: Duhani, vrasësi i madh i femrave

Ulur këmbë përmbi këmbë, midis një ambienti të mbyllur luksoz, ku tymosja e cigareve është e ndaluar, pa përfillur shenjën e dukshme: “Ndalohet pirja e duhanit”, në prezencë të grupit shoqërues, ndërsa ligjëron dhe gjerb, herë pas here, diçka nga filxhanë që mban para, ajo vazhdon të thith e nxjerr ritmikisht tymin ngjyrë gri. Duke mos e përfillur rrezikun që i vjen nga ai që përditë e më shumë po besohet se e meriton cilësimin vrasësi i madh ...

Albana M. Lifschin: Na mungon modeli që duhet të ndjekim...

Para kthimit në NY, kafen e fundit në Tiranë e piva me një miken time të vjetër. Mbeta sa e hapitur aq edhe e shqetësuar kur nga biseda me të mësova këtë fakt: Një vajzë 13 vjeçe, për shkak të takimit me një djalë u kishte dhënë prindërve të saj valium në një dozë të madhe, për t’u siguruar që ata të ishin në gjumë të thellë kur miku i saj të hynte në shtëpi e të ...

Politika është femër

A duhet të kenë më shumë pjesëmarrje të grave në politikë? Me apo pa kuota? Në ç’nivel duhet të presin gratë të jenë në qeverisje? Para se t’u përgjigjem të gjithave, mendimi duhet ndalur tek një e vërtetë që vlen për gjininë femër në të gjithë botën: Pushtetin nuk ta fal askush. Që të arrish të ...

Enver Cakaj: Doni të jetoni, rreshtohuni pas meje

Jeta është si një rrugë që e ka një fund.Në doni të arrini në finish armatosuni moralisht,se ajo ka malore,ka dishezë e baltë.Mos e kthe kokën prapa që të shpresosh nga të tjerët,dhe mos thoni u lodha,se më shumë nga rruga të lodh shtrati.Llogariteni ta përballoni vetë jetën tuaj!Atëherë do mësoni rrëzikun ...

Eroll Velija: 20 vite me Viagrën

Kanë kaluar plot 17 vjet nga dita kur gjigantët e prodhimit të barnave “Pfizer”, pas studimeve dhe eksperimenteve të shumta, nxorën në tregun farmaceutik një lloj ilaçi që ndihmonte meshkujt që kishin probleme me ereksionin. Me kalimin e viteve dhe realizimin e studimeve të mëtejshme ...

50 nuancat e veshjes së Angela Merkel

Ajo është gruaja më e pushtetshme në Evropë dhe ndoshta politikanja më e fuqishme në botë. Si udhëheqëse e Gjermanisë, vendit më të pasur, më i populluar dhe më produktiv i kontinentit, ajo ka luajtur një rol të rëndësishëm në negociatat për të ardhmen e ekonomisë dhe politikës së Evropës. Ky set fotografik është mblehur dhe krijuar  ...

Merita Merja: Sekretet e një bukurie të përjetshme

Është një vajzë e shkathët, praktike, e qeshur dhe e sigurt në profesionin e saj. Përpos më lart ka dhe një bukuri që spikat si binjake e profesionit. Profesioni i saj është një profesion i lakmuar nga femrat pasi seksi i “dobët” i kushton shumë vëmendje trupit. Merita Merja, Me një eksperiencë 10 ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora