E hene, 29.05.2023, 12:01 AM (GMT+1)

Sport » Futbolli Botëror

Sampdoria, aventura e djemve të Vujadin Boskov

Kështu e kanë pagëzuar Samp-Doria. Ka qenë një lindje e vështirë dhe në fund jo shumë e lumtur... Kjo Samp-Doria të rrënqeth mishtë.. Ju bën të dëgjoni tifozët të ulërijnë: "Forca...

Juve, gjithnjë më i dashuri

Juventus vazhdon të mbetet skuadra më e dashur nga italianët. Instituti “Nielsen Italia”, i cili çdo vit nxjerr statistika për klubet më të dashura në Itali, e ka publikuar listën për vitin 2008...

Kupa, sërish “pronë” e Romës!

Roma “gjunjëzon” Interin e saposhpallur kampion Italie. Verdhekuqtë fitojnë 2?1 ndaj zikaltërve, duke merituar Kupën e Italisë, për të dytin vit radhazi, pasi sezonin e shkuar e kishin fituar në dy finalet e luajtura. Këtë herë...

Penalltitë i japin titullin e tretë Mançester Junajtid

Mançester Junajtid ka fituar për herë të tretë Ligën e Kampioneve pas fitores 6-5 me 11-metërsha ndaj Çelsit. Pas një ndeshjeje të tensionuar, gjuajtjet nga pika e bardhë kanë qenë decizive dhe Van der Sar u kthye në heroin...

Inter, kampion i Italise

Interi kampion Italie, Parma në Serinë B! Një verdikt tepër i rreptë ky për emilianët, por i merituar për zikaltërit, të cilët kanë fituar në ndeshjen e fundit të sezonit, atë vendimtare, në çastin e së vërtetës, sepse një barazim...

Speciale Euro 2008

Në 31 ndeshjet që do të luhen në Evropianin 2008, i cili do të zhvillohet në Austri dhe Zvicër, vetëm një prej 16 përfaqësueseve pjesëmarrëse do të arrijë të fitojë trofeun. Ky është një prezantim i 8 stadiumeve...

Zeniti kthen UEFA-n në Rusi!

Tre vjet pas triumfit të CSKA së Moskës në finalen kundër Sporting Lisbonës, Kupa UEFA kthehet në Rusi dhe përfundon në “shportën” e Zenitit të Shën Pjetërburgut, që fiton trofeun e parë në kontinent gjatë gjithë...

Barça, më e mira e të gjitha kohërave (!!!)

Instituti botëror i historisë dhe statistikave të futbollit, ka renditur listën e klubeve më të mira botërore, duke marrë në konsideratë rezultatet e tyre që nga viti 1991. Po, Milani që në vitin 2007 ka fituar gjithçka? I treti në 2006...

Bota nen kembet e Perandorise se Milanit

Te gjithe nen kembet e Milanit. Per here te katert ne historine e tyre, kuqezinjte jane kampione te botes. Kaka edhe njehere ben nje ndeshje hyjnore, qe amplifikon me tej madheshtine e tij. Perandoria godet edhe njehere...

Champions League - Sezoni 1976 - 1977

Spanjolle, italiane, hollandeze dhe gjermane kane dominuar deri ne vitin 1976, por Liverpool-i do fillonte historine e tij dhe ate angleze pasi mund ne finale Borussia Mönchengladbach (Gjermani)...

Champions League - Sezoni 1975 - 1976

Sezoni i trete radhazi qe dominon Bayern. Nen ‘’Pameshiresia’’ gjermane  e kohes mund Saint-Etienne e Frances ne finale me rezultatin e ngushte 1-0...

Champions League - Sezoni 1974 - 1975

Edhe ne vitin 1975 fitues do te ishte Bayerni. Brezi i arte i kampioneve te Gjermanise kurorezohet perseri. Bayern mund anglezet e Leeds-it ne finale...

Champions League - Sezoni 1973 - 1974

Viti 1974 ishte i Gjermaneve! Gjermania fiton kupen e botes, Bayern-i fiton Kupen e Kampioneve, ndersa Magdeburg Kupen e Kupave. 6 futbolliste te Bayernit: Sepp Maier, Paul Breitner, Georg Schwarzenbeck, Franz Beckenbauer, Uli Hoeness dhe Gerd Müller lujten edhe per kombetaren gjermane duke fituar 2 trofete me te medhenje te botes se futbollit ne nivel klubi dhe atij kombetar. Gjermanet ne finale shkaterrojne Atletico-n e Madridit...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora