E enjte, 29.02.2024, 11:16 AM (GMT)

Përjetësi » Kripa

Reshat Kripa: Shokut tim

Jetën bashkë e filluam, ende kur ishim fëmi,Bashkë luanim  sylla mbylla, nuk na trazonte njeri.S’kishim halle as dhe brenga, luanim edhe këndonim,Zërat seç buçisnin fortë, botën donim të pushtonim...

Reshat Kripa: Letër e hapur zonjës Leyla Moses-Ones

E nderuara zonja Moses-Ones,Jam një qytetar që i përkas asaj shtrese të popullsisë së vendit që në periudhën e sundimit totalitar të sistemit komunist, kishte dëshirë për të mësuar dhe nuk e linin të mësonte, kishte dëshirë për të punuar dhe nuk e linin të punonte, kishte dëshirë për të jetuar...

Reshat Kripa: Dashuria ime

Dashuria ime porsi dallgë deti,Porsi një shtërngatë, tufan dhe stuhi,Dashuria ime shkundullim tërmeti,Shkundullim tërmeti, të djeg, të bën hi. Dashuria ime si një melodi...

Reshat Kripa: Zërat që gjëmojnë në shkretëtirë

Para syve të mi qëndron albuni me poezi të zgjedhura i të madhit  Ali Asllani. Shfletoj faqet e tij dhe lexoj poezitë. Ndalem para njerës prej tyre, “Hakërrim”. E lexoj dhe e rilexoj dhe më duket sikur autori nuk e ka shkruar për kohën që jetoi vetë por për ditët e sotme. Kjo mund të duket e çuditëshme. Si mundi autori të parashikojë se çfarë do të ndodhte ...

Jakup Gjoça interviston Reshat Kripën: Regjimi i Ramës na kthen në 1951-shin

A është vepër penale të shkruash në murin e shtëpisë së një ambasadori një fjali me përmbajtje politike?Absolutisht jo! Në Kodin Penal të Republikës së Shqipërisë, nuk ka asnjë nen që e konsideron krim një veprim të tillë. Nëse ka ndonjë jurisat që kundërshton këtë, i lutem të ma thotë...

Reshat Kripa: Përjetësisht (4)

Një  vend  të  veçantë  në  jetën  e  Arbërit  të  atyre  viteve burgu  zuri figura e Xhavitit, mitralierit  trim të forcave nacionaliste në krahinën e tij. Ai u bë si një vëlla i dytë për të.  E  donte  aq  shumë  sa  ishte  i  gatshëm  të  sakrifikonte  çdo  gjë  për  ta ndihmuar. Hanin bukë bashkë dhe  kishin shtretërit  ngjitur...

Reshat Kripa: Kori i korbave të zinj

Mbështetur në ofensivën e madhe që po zhvillojnë mbeturinat e  hienave komuniste që, të bashkuar në një kor korbash të zinj, me të cilët, ditët e fundit, është bashkuar edhe kryeministri i Shqipërisë dhe që  janë vërsulur kundër çdo zëri të lirisë së mendimit dhe të zbulimit të së vërtetës së historisë së Shqipërisë...

Reshat Kripa: Përjetësisht (3)

Një natë më parë. Arbëri po kthehej në shtëpi pas takimit me Blerinën. Gjatë gjithë rrugës nuk i hiqej nga mendja biseda që kishte bërë me të. I dilte para syve fytyra e Ibrahimit dhe i dukej sikur ajo i buzëqeshte por në atë buzëqeshje  shikonte një ironi që ai mundohej  ta fshihte. Hyri në rrugicën e shtëpisë. Edhe pak hapa dhe do ...

Reshat Kripa: Përjetësisht (2)

Ora  e   historisë.  Profesori   po   shpjegonte   temën   mbi  Konferencën e  Labinotit në shtator të vitit 1943.  Ligjërata e tij vazhdonte:Me   ardhjen  e   pushtuesve   nazistë,  i  gjithë  reaksioni   u   bashkua   rreth  tyre.Kuislingët  e kallëpeve të ndryshme...

Reshat Kripa: Një ditë e shënuar e lënë në hije

Lexova në median online Alb.Spirit.Com artikullin: “Ish-Kryeministri Aleksandër Meksi: Kështu hoqëm yllin nga flamuri, del dokumenti i parë” në të cilin përshkruhej që në fillim të  muajit prill 1992, me propozimin e zotit Meksi dhe firmat e 25 deputetëve u miratua ligji ...

Reshat Kripa: Përjetësisht (1)

Arbëri  qëndronte në qoshkun e tij  në sallë, duke pritur mbërritjen e avionit që do ta çonte në një botë tjetër dhe meditonte. Meditonte  dhe  ëndërronte rrugën plot hithra e ferra nëpër të cilën kishte kaluar jeta e tij. I kujtoheshin brengat që e kishin shoqëruar vite me rradhë. Kishte shumë pasione. Donte të bëhej jurist, gazetar, mjek, inxhinier...

Reshat Kripa: Homazh për mikun tonë Teki Gjonzenelaj

Ike i dashur vëllau ynë Teki, ike duke na lënë një boshllëk të madh brenda vetes. Donim të të kishim gjithmonë pranë, të dëgjonim zërin tënd, mendimet e tua. Ti  ishe burri me një karakter të fortë, i pathyeshëm para tiranisë së diktatorëve dhe i papajtueshëm me ...

Reshat Kripa: Koha e maskarenjve

Kohët e fundit një fushatë e shfrenuar e disa prej hienave të zeza të së kaluarës ka shpërthyer në vendin tonë. Në qoftë se do t’i shikosh me vëmendje do të kuptosh se ato janë një thirrje që të mundurit e epokës së përmbysur kërkojnë ta ringjallin. Përse u ringjallën? Atë e...

Reshat Kripa: Zemër e dëshpëruar

O moj zemra ime, zemër pikëlluar,Çfarë ke pse rënkon, zemër dëshpëruar?Unë po  vajtoj, kohën e kaluar,Kohën e rinisë, kohë hidhëruar. Atë kohë mizore që ne e jetuam,Kjo rini e sotme, nuk e ka menduar...

Reshat Kripa: Kërkoj varr për tim atë

Përse vashërri trishtuar,shpirtin tykush ta lëndon,pse je kaqe dëshpëruar,syri ytpse po  loton? Mos vallë zemrënty ta theri,flak’e zjarrtëe dashurisë,mos vallë shpirtin...

Reshat Kripa: Odisea e një artikulli

Më 12 dhe 19 shkurt 2019 televizioni “A1 Report” transmetoi një interviste timen dhënë zonjës Admirina Peçi ne të cilën flisja për aktivitetin e organizatës  antikomuniste që kishim krijuar në Vlorë në vitin 1951, kur ishim ne vitin  e parë të gjimnazit, si dhe periudhën  që kaluam në burgjet dhe kampet ...

Reshat Kripa: Bisedë me veten time

Ulur  një ditë  dhjetori,Nën një shelg po qëndroja,Degët e tij seç lotonin,Unë rrija dhe mendoja. Po mendoja  timen jetë,Iku shpejt duke lotuar,Porsi deg’e shelgut shkretë,Plot me dhimbje e mbuluar...

Reshat Kripa: Nata e majit

Ish një natë, natë maji,Yjet shndrisnin lart në qiell,Buzë detit, shtrirë  zallit,Plot kujtime në mend sjell. Kujtoj kohën e kaluar,Kohën time të rinisë,Atë kohë të trazuar,Nën sundim të tiranisë...

Reshat Kripa: Zemër e dëshpëruar

O moj zemra ime, zemër pikëlluar,Çfarë ke pse rënkon, zemër dëshpëruar?Unë po  vajtoj, kohën e kaluar,Kohën e rinisë, kohë hidhëruar. Atë kohë mizore që ne e jetuam,Kjo rini e sotme, nuk e ka menduar...

Reshat Kripa: Tërbimi i detit

Kushtuar      ngjarjes    tragjike    të9  janarit 2004  ku   27   persona    humbënjetën për indiferencën e autoriteteve shtetërore. O mor det, det i tërbuar,Çfarë ke që je harbuar?Zemëruar Posejdoni *,Mbretin ** do rrëzojë nga froni...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora