E shtune, 08.05.2021, 10:47 PM (GMT+1)

Kulturë » Kozeta

Kozeta Zylo: 12-vjetori i Pavarësisë së Kosovës - Festë në Manhattan

Në Manhattan në mjediset e hotelit “Radison” u organizua një ceremoni festive me rastin e 12 vjetorit të Pavarësisë së KosovësAktiviteti u organizua nga Konsullata e Përgjithshme e Kosovës nën drejtimin e Ambasadores Teuta Sahatqija në bashkëpunim me Këshilltarin në Bashkinë e Nju Jorkut z.Mark Gjonaj...

Kozeta Zylo: Mark Gjonaj midis nxënësve të Shkollës Shqipe Alba Life

Z.Mark Gjonaj, Këshilltar ne Bashkinë e Nju Jorkut dhe ish ansambleist i shtetit të Nju Jorkut erdhi ditën e shtunë në shkollën publike amerikane “Christopher Columbus” ku Shkolla Shqipe “Alba Life” në Bronx, shkollë që operon në të gjitha lagjet e Nju Jorkut zhvillon mësimin e gjuhës shqipe.  Edhe pse një ditë...

Kozeta Zylo: U ngrit drejt qiellit një Zanë Perëndie

Një lajm i trishtë më pushtoi shpirtin në këtë fund dhjetori në New York.  Dhimbshëm e lexova statusin e Poetit të shquar të Kombit z.Agim Shehut për ndarjen nga kjo botë të gruas së tij gojëmjaltës dhe fisnikes Zana. Një shqiptare dritëdhënëse dhe një emigrante më pak…

Kozeta Zylo: T’i kam fal ty me tana - Oh si Elvana nuk ban ma nana!

Ëshë mjerim kombëtar kur humbasin shijet estetike në popull, në shkolla, dhe për rrjedhojë zverdhet dhe “kalbet” fjala elegante e bukur shqipe.  E pamundur ta kuptosh këtë tekst të këngëtares Elvana Gjata tashmë shumë të njohur në Shqiperi dhe më shumë, e cila në festivalin e 58-të  këndoi këngën me titull “Me tana” ku midis të tjerash thuhej...

Kozeta Zylo: Në Bashkinë e Nju Jorkut festohet Dita e Flamurit Shqiptar

Nën udhëheqjen e z. Mark Gjonaj Këshilltar në Bashkinë e Nju Jorkut u festua Dita e Flamurit Kombëtar, Dita e Pavarësisë së Shqipërisë ku shqiptarët u çliruan përfundimisht nga zgjedha 500 vjeçare e perandorisë osmane turke.Nderonte me pjesemarrjen e tij politikani i suksesshëm amerikan...

Kozeta Zylo: Mbremje artistike ne nderim te At Gjergj Fishtes ne New York

Ka qene nje fundjave tejet e ngjeshur per komunitetin shqiptaro amerikan ne New York, por fundja keshtu i pacim te gjitha fundjavat ne nderim te ketyre Prijesave te Kultures dhe Atdheut si At Gjergj Fishta.Eshte kenaqesi qe ne mblidhemi se bashku ne nderim te At Gjergj Fishtes Poetit Kombetar...

Kozeta Zylo: Teatri Kombëtar Shqiptar dhe Opera Kombëtare Hollandeze

Kjo statuje bronzi per violinistin ndodhet ne shtepine e operas dhe baletit kombetar te Amsterdamit ne Hollande në hollin e teatrit muzikor. Statuja e bronzit e quajtur "Fiddler (ose Violinisti)" është një shprehje e bashkësisë ku komuniteti ka qenë i përqendruar në këtë rreth para Luftës së Dytë Botërore. Punëtorët duhej të bënin mjaft ...

Kozeta Zylo: Nga mitra mëmësie

Brengat dhe trishtimet e mbysin një grua,Si grimcëza rëre i qorrojnë sytë,Nga qerpikët e lagur i bien lotët si krua,Dhe aksidentalisht një botë mund të mbyt. Ajo ka bërë pakt të jetojë në Paqe,Dhe pse flakët mundohen ta përpijnë,Portën e shpresës e mbjellë bahçe më bahçe,Dhe bëhet roje e ndonjë pabesie në kthinë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora