E diele, 14.04.2024, 10:30 PM (GMT+1)

Mendime » Fetahu

Adil Fetahu: Ndëshkimet Drakonike sipas Kodit të Hamurabit

Jo vetëm laikët e kësaj fushe, por edhe shumë profesionistë e ngatërrojnë kuptimin e të drejtës dhe drejtësisë,duke mos bërë dallimin e duke ikonsideruar  këtosi sinonime, por këto nuk  kanë kuptim të njëjtë.E drejta është një sistem rregullash, normash dhe masash  (sanksionesh), që shërben si aparat i dhunës...

Adil Fetahu: 100 vjetori i Kongresit Kombëtar të Lushnjës

Sot e njëqint vjet më parë, pikërisht më 21 janar 1920, në qytetin e Shqiperisë së Mesme, në Lushnjë, filloi punimet Kongresi Kombëtar, me synimet dhe vendosmërinë për shpëtimin e Shqipërisë nga copëtimi që i kanosej nga monarkitë fqinje, po edhe nga fuqitë e mëdha që ishin mbledhur në Konferencën...

Adil Fetahu: Yuval Noah Harari - 21 leksione për shekullin e 21

Pas dy librave të tij: “Sapiens – historia e shkurtër e njerëzimit” (2011), dhe  “Homo Deus – histori e shkurtër e së ardhmës” (2015),  të cilat u bënë bestselerë botërorë, të përkthyera në më se 45 gjuhë e të shitura në më se 12 milionë kopje, - vitin që shkoi shkrimtari, historiani e profesori  herbrait Yuval Noah Harari botoi librin më...

Adil Fetahu: Skandalet serbe me shitjen e armëve

Afera e armëve që këto ditë ka vërshuar mediat serbe , lidhet me ministrin e jashtëm Ivica Daçiq, atë të brendshëm Nebojsha Sefanoviq dhe shume personalitete tjera të rrjetit kriminal, pa përjashtuar edhe vet kryetarin  e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Hallakatja  këto ditë e kësaj afere nga deputetja  në Kuvendin e Serbisë...

Adil Fetahu: Letra e Josseph DioGuardit dërguar At Antonio Bellushit

Jam nga ata që rrallë i përcjell emisionet televizive, sidomos të fytyrave politike dhe debatet bajate të “analistëve të gjithëdijshëm”. Në televizion shikoj sportin, kryesisht futball, sepse në sport flitet për rezultate,  ndërsa në fusha tjera kryesisht  për dështime. Ndonjë emision kulturor, që janë të rralla dhe...

Adil Fetahu: UÇK - janë shkronjat më të bukura të alfabetit tonë

Ana, një vajzë 23-vjeçare, ishte “mobilizuar”, kishte veshur uniformën dhe ishte angazhuar si përkthyese e gjuhës angleze në Ushrinë Çlirimtare të Kosovës. Pas përfundimit të luftës, në gusht të vitit 1999 ishte angazhuar në një organizatë ndërkombëtare humanitare që vepronte në rajonin e Ferizajt, Kaçanikut dhe Shtimjes...

Adil Fetahu: Duke rilexuar (ndryshe) Tucoviqin

Me hyrjen e ushtrisë sonë në Kosovë, kemi hyrë në tokë të huaj. Deçani mund të mallëngjejë shpirtin e romantikëve nacionalë, veçse për stabilitetin e rexhimit të ri në këto anë kjo nuk do të thotë asgjë. Shkaku themelor i të gjitha të këqijave, prej të cilave vuajmë sot dhe do të vuajmë  shumë në të ardhmë...

Adil Fetahu: Kush dhe si e mendonte ndarjen e Kosovës?

Qysh prej pushtimit në Luftën Ballkanike (1912/1913), dhe ripushtimeve më 1918 e 1944,  Kosova e dominuar nga populli shqiptar që s’ka lidhje gjaku, gjuhe as feje me pushtuesin,  e që vazhdimisht ka luftuar për t’u ç;iruar, ishte një gur i rëndë në qafën e Serbisë.  Përpjekjet e pushtuesit për t’a hequr qafet atë guri të rëndë ...

Adil Fetahu: Përçarje dramatike të kishës ortodokse

Se Kisha Ortodokse është organizatë puro social-politike  shtetërore dhe pushtuese, “spiritus movens” e ideve rusomadhe, serbomadhe e grekomadhe, kjo është dëshmuar gjatë gjithë historisë së funksionimit dhe veprimit të saj. Ajo  ka  frymëzuar, nxitë, bekuar, përkrahur e ndihmuar luftërat agresive e pushtuese dhe krimet kundër  popujve...

Adil Fetahu: T'ia ndërrojmë emrin Kosovës, në Dardani

Në këtë botë nuk ka asgjë statike, e dhënë njëherë e përgjithmonë e pa ndryshueshme. As shtetet nuk janë kategori  statike nga aspekti historik, gjeografik, politik. Edhe ato lindin, si organizma shoqërore-politike,  zhvillohen, rriten (shpeshherë edhe zvogëlohen), zhduken. As emrat e shteteve...

Adil Fetahu: George Fred Williams - Shqiptarët / The Shkypetars

Është e gjatë lista e  emrave dhe veprave  të miqve amerikanë për  Shqipërinë dhe shqiptarët që janë shfaqur në shekullin e kaluar deri në mbarim të Luftës së Parë Botërore, pa i përmendur edhe ata të shumtë  të historisë më të re, të cilët ndihmuan çlirimin dhe pavarësinë e Kosovës .  Nga ata më të parët,  duhet të veçojmë...

Adil Fetahu: Arsimi inatçor i minoritetit serb në Kosovë

E drejta për arsimim është një nga të drejtat themelore të njeriut, ngase me arsimim njeriu aftësohet edhe për realizimin e të drejtave tjera ekonomike, sociale, politike, kulturore, arritje shkencore e statusore, etj.  Kjo e drejtë garantohet me kushtetuta  dhe ligje të shteteve  si dhe me shumë parime,  norma e rekomandime të dokumenteve të së drejtës...

Gëzim Tushi & Fran Gjoka: Pse të rinjtë janë “infektuar” nga përdorimi i dhunës?

Dhuna, në shoqërinë e sotme, është bërë një nga patologjitë e rrezikshme. Gjithnjë e më shumë shfaqet si fenomen në zgjerim. Realisht ka studime sociale dhe konkluzione sociologjike të kryera nga institucionet shtetërore dhe organizatat jo qeveritare të shoqërisë civile, që japin informacion dhe fakte që dëshmojnë se tani janë të ...

Adil Fetahu: Koalicionet dhe ''Lista srpska''

Kuvendi i Republikës së Kosovës u shpërnda. Udhëheqësit dhe aktivistët e partive politike e patën filluar fushatën parazgjedhore edhe para se të shpërndahej Kuvendi, sepse dihej se ai nuk mund të funksionojë në situatën e krijuar. Tash pas shpërndarjes së Kuvendit, ka marrë hov beteja politike për të rritur...

Adil Fetahu: Roman plot fantazi letrare dhe histori reale

Kohë më parë doli nga shtypi romani i shkrimtarit të njohur hungarez, Jokai Mor, kushtuar historisë së Ali Pashë Tepelenës, të cilin autori e quan Luanin i Janinës, dhe këtë emër i ka dhënë romanit të tij. Ky roman në gjuhën hungareze është botuar në vitin 1854, dhe pas 155 vjetëve nga botimi i origjinalit, na vjen i përkthyer ...

Adil Fetahu: Çka i solli Serbisë vizita e Makronit?

Sot (16 korrik) në mesditë përfundoi vizita dyditëshe e kryetarit të Francës, Emanuel Makron, në kryeqytetin e Serbisë. Tamam, në ora 13:35, aeroplanin e Makronit, në hapësirën ajrore të Serbisë e përcollën tre avionë luftarak “Mig”,të blerë nga Rusia.Gjatë dy ditëve të vizitës së Makronit...

Adil Fetahu: Unë jam këtu dem baba dem

U desh të nisemi  përsëri për rrugë – gjithë rrugët e Kosovës së vogël – (se përtej kufive të sotme, në Shkup e tatëpjetë është e  një tjatër Kosovë, e robëruar).  Gjyrmat e kolonizimit të ri jugosllav po treteshin në tokë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora