E enjte, 30.11.2023, 05:01 PM (GMT)

Mendime » Fetahu

Adil Fetahu: Konvertimi i shqiptarëve në serbë, malazezë e bullgarë!

Në katër librat e Gent Ulqinit: “SHQIPËRIA DHE SHQIPTARËT, hulumtime nëpër burime historike” (1, 2, 3, 4), janë paraqitur rezultatet e hulumtimit të autorit nëpër burime  të ndryshme historike, për: Etnogjenezën; Qytetërimin; Gjuhën; Kulturën; Besimet; Territoret; Popullsinë; Qytetet;  Identitetin politik...

Adil Fetahu: Ambasadori gjerman e fshikulloi Daçiqin

Në video-seancën  virtuale të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, që u mbajt më 21 tetor, në të cilën u shqyrtua raporti gjashtëmujor i Sekretarit të Përgjithshëm, Guteresh, për punën e Misionit të KB (UNMIK) në Kosovë në periudhën 16 mars deri më 15 shtator 2020,-  për t’u mbajtur mend...

Adil Fetahu: Çka pritet nga takimi Kosovë – Serbi në Washington?

Takimin e kryeministrit të Kosovës,Avdullah Hoti, mekryetarin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq,në Shtëpinë  e Bardhë në Vashington, njëherë e caktuar për 2, e pasaj eshtyrë për 4 shtator, e ka thirrë RoberT O’Brajan, këshilltar i presidentit  Donald  Tramp. Në atë takim gjithësesi do të merr pjesë ...

Adil Fetahu: Kelmendët e Sremit - një diasporë e zhdukur dhe harruar

Kelmendi është një prej  dymbëdhjetë fiseve shqiptare që jetojnë në Veriun e Shqipërisë, duke përfshirë këtu edhe Dardaninë (Kosovën).  Fisi i Kelmendit shtrihet në Malësinë e Madhe, që i takonte Sanxhakut të Shkodrës, në pjesën më veriore dhe më të izoluar të Shqipërisë, me ngulimet kryesore në Vermosh, Tomara, Selca...

Adil Fetahu: Apeli i klubit ''Vëllazëria'' të Filatit për shkollën shqipe

Lidhja Kombëtare Shqiptare i kishte dy qendra të saj kyesore patriotike në Çamëri: Prevezën (në  jug) dhe Filatin (në veri), nëpërmes të cilave zhvillonte aktivitetin e vet, si në aspektin e luftës për liri e pavarësi, ashtu edhe në përpjekjet për  ruajtjen, mësimin dhe përhapjën e gjuhës shqipe...

Adil Fetahu: Fragment për Gjon Gazullin nga vepra e Martin Camajt

“Gjith se sia marrësh, Gjon Gazulli qe një njeri tejet i kapërthyem. Nga kjo rrethanë,zë fill ma së pari edhe mospërfillja e bashkëkohorëve të tij, mandej edhe lanja mbasdore ose qitja në harresë e veprës dhe e jetës së tij për pesë  shekuj rresht. E si mund të ishte ndryshe? As Pali dhe Ndreu, të dy...

Adil Fetahu: 21 vjetori i bombardimeve të NATO-S mbi forcat serbe

Edhepse forcat serbe kishin kryer krime e masakra të shumta përpara saj: Likoshan (28 shkurt 198), Qirez (28 shkurt e 1 mars), Prekaz (5 mars),Lubeniq (25 maj), Abri e Epërme e Gollubofc (26 shtator),- masakra e Reçakut (15 janar 1999) shënoi kthesën e madhe të luftës kundër Serbisë. Pas tmerrit që kishte parë në Reçak...

Adil Fetahu: Rektori famëkeq - Radivoje Papoviq

Në vështrimin tim për romanin e shkrimtarit Ibrahim Kadriu: “Na ishte njëherë Lotë Vaku”, botuar para disa ditëve në disa media,  kam përmendur  në kontekst negativ emrin e Radivoje Papoviqit, ish-rektorit të dhunshëm të Universitetit të Prishtinës, në periudhën 1991 – 1998, se ky ishte nipi i kriminelit...

Adil Fetahu: Kaçaku trim, lotë vaku

Syzheu i romanit historik, me ngjarje të vërteta, është ky: Kojica Papoviq, malazez nga fshati Marocë i Medvegjës,   kryekriminel  dhe prijës (vojvodë) i një aradhe prej 120 çetnikësh, ndër krimet e shumta që bënte ndaj shqiptarëve, në vitin 1915,  kishte grabitur dy vajza shqiptare: Ajshen, nga fshati Kranidell...

Adil Fetahu: 7 Marsi - Dita e Mësuesit

Në kalëndarin e festave zyrtare dhe atyre jozyrtare, shtetet dhe kombet e ndryshme  të botës shënojnë dhe kremtojnë data të ndryshme nga historia e tyre. Shqiptarët e festojnë 7 Marsin, si Dita e Mëseusit, dhe kjo festë, ndonëse  në historinë tone shënon një ditë me rëndësi arsimore e kulturore,  ka mbetë...

Adil Fetahu: Ndëshkimet Drakonike sipas Kodit të Hamurabit

Jo vetëm laikët e kësaj fushe, por edhe shumë profesionistë e ngatërrojnë kuptimin e të drejtës dhe drejtësisë,duke mos bërë dallimin e duke ikonsideruar  këtosi sinonime, por këto nuk  kanë kuptim të njëjtë.E drejta është një sistem rregullash, normash dhe masash  (sanksionesh), që shërben si aparat i dhunës...

Adil Fetahu: 100 vjetori i Kongresit Kombëtar të Lushnjës

Sot e njëqint vjet më parë, pikërisht më 21 janar 1920, në qytetin e Shqiperisë së Mesme, në Lushnjë, filloi punimet Kongresi Kombëtar, me synimet dhe vendosmërinë për shpëtimin e Shqipërisë nga copëtimi që i kanosej nga monarkitë fqinje, po edhe nga fuqitë e mëdha që ishin mbledhur në Konferencën...

Adil Fetahu: Yuval Noah Harari - 21 leksione për shekullin e 21

Pas dy librave të tij: “Sapiens – historia e shkurtër e njerëzimit” (2011), dhe  “Homo Deus – histori e shkurtër e së ardhmës” (2015),  të cilat u bënë bestselerë botërorë, të përkthyera në më se 45 gjuhë e të shitura në më se 12 milionë kopje, - vitin që shkoi shkrimtari, historiani e profesori  herbrait Yuval Noah Harari botoi librin më...

Adil Fetahu: Skandalet serbe me shitjen e armëve

Afera e armëve që këto ditë ka vërshuar mediat serbe , lidhet me ministrin e jashtëm Ivica Daçiq, atë të brendshëm Nebojsha Sefanoviq dhe shume personalitete tjera të rrjetit kriminal, pa përjashtuar edhe vet kryetarin  e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Hallakatja  këto ditë e kësaj afere nga deputetja  në Kuvendin e Serbisë...

Adil Fetahu: Letra e Josseph DioGuardit dërguar At Antonio Bellushit

Jam nga ata që rrallë i përcjell emisionet televizive, sidomos të fytyrave politike dhe debatet bajate të “analistëve të gjithëdijshëm”. Në televizion shikoj sportin, kryesisht futball, sepse në sport flitet për rezultate,  ndërsa në fusha tjera kryesisht  për dështime. Ndonjë emision kulturor, që janë të rralla dhe...

Adil Fetahu: UÇK - janë shkronjat më të bukura të alfabetit tonë

Ana, një vajzë 23-vjeçare, ishte “mobilizuar”, kishte veshur uniformën dhe ishte angazhuar si përkthyese e gjuhës angleze në Ushrinë Çlirimtare të Kosovës. Pas përfundimit të luftës, në gusht të vitit 1999 ishte angazhuar në një organizatë ndërkombëtare humanitare që vepronte në rajonin e Ferizajt, Kaçanikut dhe Shtimjes...

Adil Fetahu: Duke rilexuar (ndryshe) Tucoviqin

Me hyrjen e ushtrisë sonë në Kosovë, kemi hyrë në tokë të huaj. Deçani mund të mallëngjejë shpirtin e romantikëve nacionalë, veçse për stabilitetin e rexhimit të ri në këto anë kjo nuk do të thotë asgjë. Shkaku themelor i të gjitha të këqijave, prej të cilave vuajmë sot dhe do të vuajmë  shumë në të ardhmë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora