E premte, 14.05.2021, 05:57 PM (GMT+1)

Mendime » Saraçi

Saraçi: Odisejada e rivarrimit të eshtrave të Isa Boletinit

Isa Boletini është njëri ndër patriotët më të shquar të historisë tonë kombëtare. Kjo figurë markante, që zë vend të padiskutueshëm ne historinë e popullit shqiptarë krahas atyre që dhanë aq shumë per lirinë e atdheut tonë si Hasan Prishtina, Bajram Curri, Ismail Qemali, Idriz Seferi e shumë ...

Hilmi Saraçi: Vështirë është për të qenë mjek në kohën e pandemisë

Për të qenë mjek i mirë ,human, profesionalist dhe me përgjegjësi nuk është punë e lehtë. Kemi shembuj të mirë, të vecantë dhe profesionalisht të lavderuar gjatë punës që kryejnë me pacientë, sidomos në këto kohë të vështira të pandemisë , por kemi edhe tw kunderten. Në këtë rast fjalën e kam për...

Hilmi Saraçi: Angazhimi politik i Mimoza Kusarit- Lila

Kohë më parë pata bërë fjalë për Vjosa Osmanin , njëra nder femrat e dalluara në veprimtarin  politike, aktualisht kryetare e Parlamentt të Kosovës. Në këtë rast fola edhe për udhëkryqin e saj në LDK. Ndërsa për veprimtarin politike te Mimoza Kusarit –Lila e cila gjithashtu si Vjosa Osmani dallohet në fushën e politikës, por me një angazhim...

Hilmi Saraçi: Çarmatosja e policisë serbe

Një ditë një ekspoditë e policisë çetnike-serbe, në krye me Tomën kishte shkuar në Akrashticë (balincë) dhe e kishin kërkuar Sadri Ramën. Aty rastësisht kishin qëlluar dy luftetarë të lirisë, Adem Jashari dhe Rrahman Rama...

Hilmi Saraçi: Vjosa Osmani dhe udhëkryqi i saj në LDK

Pata bërë fjalë për zëvëndësimin e Hashim Thaqit pas akuzës së ngritur kunër tij duke përmendur tri figura të shquara të cilat meritojnë që ta zëvëndësojnë Hashim Thaqin si kryetar i Republikës së Kosovës. Nga këto figura të shquara e kam përmennd edhe Vjosa Osmanin si kandidate për president...

Hilmi Saraçi: Aksioni i parë i UÇK-së në Artakoll

Egersia kriminale serbe kishte arritur kulmin pas vrasjes se katër policëve në fshatin Hamidi, me 11 qershor 1998. Kjo ndodhi një pasdite , në mbrmje kur disa transporterë me dhjetra policë cetnik kishin msyer pr të bërë masakra në banorët e fshatit Hamidi me rrethinë. Ishin të përgatitur deri në dhëmb...

Hilmi Saraçi: Tri figura të shquara në vend të Hashim Thaçit

Këto ditë jemi deshmitar të disa ngjarjeve të vecanta për shtetin e Kosovës: për të ardhmen dhe përspektivën e saj në vënd dhe në arenën nderkombetërë . Pra ,ngjarje me rëndësi të vacantë ishte (Janë) akuzat e ngritura nga Tribunali  i Hagës kundër Hashim Thaqit dhe Kadri Veselit, si dhe  rifillimi i negociatave me Serbinë...

Hilmi Saraçi: Asociacioni

Tani  gjatë zhvillimit dhe të ndërtimit të shtetit të Kosovës pas pavarësisë, jemi dëshmitarë të shumë lëvizjeve   “demokratike “, të cilat pa pushuar po reflektojnë problem për të ardhmen e Republikës së Kosovës.Sikur jemi bërë “bajat” dhe mjaft nervoz për të gjitha këto lëvizje pa ndonjë zgjidhje të duhur, ...

Hilmi Saraçi: Nga vizita nëpër Shqipëri

Pastaj pas një pushimi u nisem për në Kukës, ku gjatë egzotit të shqiptarëve nga Kosova si rrjedhojë  e pushtuesit krimial serb (1999) ishim kureshtar që të vizitojmë këtë vend me tradita të larta kombëtare dhe të  përkujtojmë këto ngjarje tragjike për popullin tonë.  Kukësjanët në këtë përiudhë...

Hilmi Saraçi: Mulla Asllani Murati veprimtar për pajtimin e gjaqeve

Në këtë fushë Mulla Asllan Murati me Latif Berishën, Ahmet Malokun, Florie Ibrahimi, Adem Ademin, Fazli Hajrizin dhe shumë të tjerë  jo vetëm në rrethinën e Mitrovicës, por edhe më gjerë ,u angazhuan për faljen e gjaqëve, për pajtimin gjithëpopullor dhe për bashkimin kombëtar. Mulla Asllan...

Hilmi Saraçi: Në Boletin

Një ditë Maliq Cakaj dëshirontë ta nderonte Mulla Asllanin, prandaj i kishte propozuar  që me makinën e tij dhe me shpenzime të tjera të vizitojnë disa vende kulturo- historike të Kosovës,  respektivisht Kompleksin Memorial të Isa Boletinit , në Boletin, Kompleksin Memorial të  Adem Jasharit , në Prekaz...

Hilmi Saraçi: Cubeli

Shumë shpiegime, komentime dhe polemika u zhvilluan në odën e Xhemë Zekës për politikën ditore, partitë politike, liderët e tyre, për të kaluaren e vështirë dhe jetën nën robëri, për lirinë e fituar më gjak, për vatrat e krizave në botë,  për sferat e interesit, për varfërinë që ka kapluar njerëzimin, për lëvizjet e ndryshme...

Hilmi Saraçi: Azem Bejta respektonte trimërinë e luftëtarëve Saraçi

Ishte nata e bajramit e vitit 1923 , kur Azem Bejta me 60 luftëtarë qendronte të “Kroi i Hajdukut” (Qyqavicë). Ishin të lodhur dhe të raskapitur nga lufta që kishin zhvilluar kohë më parë , por edhe të uritur shumë sepse që disa ditë vështirë e kishin pasur të gjejnë bukë. Prandaj Azemi në takimin që kishte...

Hilmi Saraçi: Rezistenca dhe lufta në Bivolak (Burim) (1941)

Lufta në Artakollë kundër forcave serbo komuniste (çetnike), në veçanti e luftetarëve të kësaj ane ( Artakollit, respektivisht Bivolakut), fatkeqësisht nuk është shënuar dhe nuk është  bërë fjalë sa duhet nga historianët tanë, fare pak është shkruar për veprimtarinë e tyre patriotike, luftën e tyre për rezistencën kombëtare...

Hilmi Saraçi: Kush ishte Selatin Gërxhaliu (?)

Këtë pjesë e nxora nga libri im “Masakrat serbe në komunën e Vushtrrisë (1998-1999)” për të shprehur shëmbjen dhe për të  përkujtuar  vrasjen makabre, kriminale të familjes  së Selatin Gërxhaliut dhe të gjithë të tjerëve që ranë dhe u masakruan me 2  dhe 31 maj 1999 në Martinaj (Studime) të Vushtrrisë...

Hilmi Saraçi: Karakteristikat, roli fetar , njerëzor dhe kombëtar i Tarikatit Melami

Tarikati melami që praktikon ziqërinë (përkujtim të zëshëm) e ka zgjedhur mënyrën e edukimit të un-it të tyre . Gjatë këtij edukimi muridi (ihfani) duhet të betohet para zotit xh.u. për këto gjera : të mos rrejë, të mos përgojojë dhe shpifë, të mos flasë kundër askujt, të falë namazin në kohë , të kompenzojë namazet...

Hilmi Saraçi: Ibush Jonuzi dhe minatorët grevistë të Trepcës - Parathënje

Të flasish për Kombinatin Trepça , pra për minatorët (grevistë) dhe stafin menagjues siq ishte Ibush Januzi i cili punoi dhe derdhi ndjerësën, bashk me minatorët, me vite të tëra me dinjëtet për vendin, për Kosovën dhe për të ardhshmen tonë  , është krenari dhe privilegjë e veçantë, por edhe e ...

Hilmi Saraçi: Marshi i minatorëve në krye me Ibush Jonuzin

Mminatorët të paknaqur mepozitën e shqiptarëve në Kosovë dhe me cungimin e atyre pak të drejtave që në atë kohë i kishin filluan ta ngrisin zërin fuqishëm në tubimet e organizuara në vitin 1988. Ata dolen haptas kundër pushtetit të atëhershëm, për të manifestuar terë qëndresen e tyre...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora