E shtune, 24.07.2021, 02:47 PM (GMT+1)

Kryeshkrim

Frank Shkreli: Ecja Drejt së Djathtës – Dëshmi Morale dhe Mençurie

Libri më i fundit i autorit të njohur me banim në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Thanas L. Gjika, titullohet, “Ecja Drejtë së Djathtës – Dëshmi Morale dhe Mençurie” Botimet Jozef 2021, 372 f. Në këtë libër, autori përmbledh shkrime shkencore dhe publicistikë të viteve të fundit, që synojnë...

Vangjush Saro: Një bord më shumë s'e shpëton arsimin

Jo më larg se dje, pashë diku këtë fjali: “Zgjidhet Bordi i Akreditimit i Agjencisë së Sigurimit të Cilësisë në Arsimin e Lartë.” Duke e lëçitur lajmin e plotë me kureshtje, mësova se “ngjarja” në fjalë, është bërë me dije nga vetë Kryeministri, z. Edi Rama, që ashtu si paraardhësit e tij, ashtu si gjithë kolegët e tij në këto...

Kalosh Çeliku: Edhe këtë ''Kurban Bajram'' e përcolla me ''jemek bugari''

Nana ime me prejardhje nga familje me autoritet dhe e dëgjuar hoxhallarësh Zajazi në Kërçovë, që kishin studjuar edhe në Kairo (doktorë teologjie), kur e vizitoja në vendlindje nga shkolla e mesme “Zef Lush Marku” në Shkup si nxëns, i arratirur pas jetës natës diskoklubeve  me hitet e The Beatles, Led Zeppelin, The Roiling...

Ndue Ukaj: Entuziazmi i turmave

Entuziazmi i turmave kurrë s' ka qenë e as s' do të jetë i shëndetshëm për shoqërinë njerëzore dhe as për demokracinë.Ky entuziazëm u shërben vetëm udhëheqësve egoistë, të cilët me çdo kush duan të fitojnë atë që Milan Kundera e quan pavdekësi ose ngarendja për të hyrë më çdo kusht në...

Ndue Dedaj: Vera pa Covid dhe ''pandemia'' e tranzicionit

Vera është mbase stina më e përshtatshme për të medituar, pasi pushon “zhaurima” e politikës, dëgjohet më shumë shushurima e gjetheve të pyllit dhe përkundja e valëve të detit. Të vetmet lajme tashmë janë ato të motit, çfarë thonë sinoptikanët për ditët në vazhdim, do të mbajë për plazh apo do të ngrëmë “leckat” e të ikim

Blerim Latifi: Një shqiptar i harruar i Rilindjes Europiane

Rastësisht më ra në dorë një libër i shkurtër i shkruar nga historiani kroat Andrija Mutnjakoviq. Libri i dedikohet jetës dhe veprës së Andrea Lleshit, skulptor dhe arkitekt shqiptar me prejardhje nga Durrësi.I lindur pak vite para fillimit të kryengritjes së Skënderbeut...

Frank Shkreli: Zbulimi i varrit masiv në Përmet...

Mediat shqiptare njoftuan pardje, zbulimin e një varri masiv të viktimave të komunizmit në Përmet. Zbulimi u bë aksidentalisht nga një firmë ndërtimi. Për një shumicë të mediave shqiptare, zbulimi i këtij varri masiv, u trajtua si diçka e re, si një “lajm”, sikur nuk e dinin deri tani se anë e mbanë Shqipërisë, ka varre masive të tilla nga...

Xhelal Zejneli: Defansiva e faktori politik shqiptar në Maqedoni

Strategjia e Gruevskit është të shkaktojë defansivën e politikës shqiptare. Pra, në një anë i kemi kërkesat e faktorit politik shqiptar, në anën tjetër i kemi vendimet nacionaliste maqedonase, me përmbajtje antishqiptare. Faktori politik shqiptar, i ballafaquar me vendimet nacionaliste të VMRO-së, tanimë ndodhet në dy fronte...

Tetova News: Intervistë me Prof. Xhelal Zejnelin

Gjendja nuk është e mirë. askush nuk di të tregojë në janë shqiptarët ende në fazën e tranzicionit, apo e kanë tejkaluar atë. Midis partive politike shqiptare, sidomos në Shqipëri, kemi një polarizim të skajshëm, si në asnjë vend tjetër të gadishullit. Udhëheqësit politikë më të lartë të Shqipërisë, si të shumicës parlamentare...

Frank Shkreli: Del në pension Dalip Greca, Kryeredaktori i Diellit

Me ftesën e Federatës Panshqiptare të Amerikës VATRA kënaqësi të merrja pjesë në darkën solemne që kjo organizatë historike e shqiptarëve të Amerikës organizojë në nderim dhe respekt të Editorit të Diellit z.Dalip Greca me rastin e daljes së tij në pension.Siç dihet, z. Greca për 12 vjet udhëhoqi me profesionalizëm...

Blerim Latifi: Dita e zezë e 13 korrikut

Për të gjithë ata që duan ta deformojnë historinë dhe ta minimizojnë figurën historike të Azem Bejtës, kapedanit të maleve të Kosovës, ja faktografia e dhënë nga njëri prej historianëve më kompetentë ndërkombëtarë të Ballkanit, Oliver Jens Schmitt, në librin e tij më të fundit "Ballkani në shekullin XX...

Bedri Tahiri: Plagët e Gjeneralit - Dëshmi të Luftrave Çlirimtare

Djaloshi sypishë i Çukasit (ish Skoqnës), Mensur Kasumi (1966), pasi mbaroi mësimet e fillores dhe Akademinë e Rendit Publik dhe Vetëmbrojtjes Shoqërore në Vushtrri, ia mësyu Akademisë Ushtarake në Sarajevë, për ta përvetësuar mirë e mirë artin luftarak, sepse e dinte se vendi i tij kishte nevojë për...

Kalosh Ҫeliku: Syza dielli

E kisha mashtruar Veten: me Gra besnike, raki rrushi, dhe Dy shtama me verë te Zonjës Di. Syzat e Gruas Besnike, që pas vdekjes time klinike në Voskopojë (2000).Dhe,  Ringjalljes, pas një aksidenti komunikacioni rrugës në për në Korrçë, pa shenja jet:e e paralajmërova Luftën guerile (2001) në Maqedoni?! Paprtimas, në...

Frank Shkreli: Ndërroi jetë Simon Simonlacaj, bamirës dhe aktivist

Simon Simonlacajn e kisha njohur në vitet 1960-ave kur të dy ne – pa ditur për njërin tjerin -- gjendeshim në qytetin Rijekë të Kroacisë. Ai i larguar nga vendlindja për të gjetur punë në Kroaci, pasi punësimi ishte i pakët dhe pothuaj i pamundur për shqiptarët në trojet tona dhe shqiptarët e atyre viseve detyroheshin të kërkonin punë...

Ryzhdi Baloku: Hipokrizia serbe

Kohë më parë shkrova dhe e publikova në disa portale reagimin tim ndaj një rrene të madhe, të botuar në librin me titull: "Gjenocidi i shqiptarëve ndaj serbëve në shekullin 20; dokumente" (Šiptarski genocid nad srbima u 20 veku; dokumenti), me konotacion përçmues "shiptarski" e jo "allbanski", botim ky i kishës serbe...

Nikoleta Kovaçi: Tutori i Policisë!

Gjithnjë kam besue se në çdo sektor të këtij vendi do të gjendet dikush që do të ngrejë krye kur fyhet qoftë edhe në emen shumice! Sepse gjithnjë dhe gjithmonë besoj se ka njerëz të denjë e të virtytshëm që nuk e shesin dinjitetin e tyne qoftë edhe për bukën e fëmijëve të tyne! Po k’tu, në k’të çmendinën tonë ndodh ndryshe!...

Xhelal Zejneli: Çështja shqiptare në Maqedoni dhe faktori ndërkombëtar

Ka pasur të tillë që kanë thënë: “Maqedonia do të ndahet…” Me fjalë të tjera, Maqedonia do të ndaka më dysh: pjesa veriperëndimore – Shqipërisë, ndërkaq, ajo juglindore – Bullgarisë.  Duhet ditur se Maqedonia është e përkëdhelura e faktorit ndërkombëtar. Uashingtoni nuk do ta kishte lejuar ndarjen e Maqedonisë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora