E hene, 15.04.2024, 08:49 PM (GMT+1)

Ilir Dardani: Kenga e madhe shqiptare (I)

Nuk me pelqejne shume gjera shqiptare, por nje nder ato qe me pelqejne eshte kenga e bukur shqiptare, nga Jugu ne Veri, nga Prishtina ne Tetove. Ne vazhdim sjell disa nga kenget dhe kengetaret qe me kane lene mbresa...

Ilir Dardani: Shqiptaret ne prag te thyerjes se madhe!

Perpara se te hy ne thelbin e temes, me duhet te falenderoj publikisht stafin e Zemra Shqiptare qe me dhane mundesine te vazhdoj te shkruaj, edhe pse jam i padeshiruar me mendimet e mia tek nje pjese shqiptaresh, ne menyre te...

Selim Hasanaj: Pse jemi kështu cfarë jemi

Lexojë këto dy tri ditët e fundit librin SHTEGTIM I SHQIPEVE të autorit Imri Trena  dhe pershkrimi i disa ndodhive  në kampin e refugjatve në Maqedoni si dhe sjelljet e disave në strehimore në Norvegji , që zoti Trena...

Kadri Mani: Dy dëshmorë të Shqipërisë Etnike

Dy dëshmorët e Lirisë, të rënë më 12 nistor 1984, në Prishtinë, në luftë me forcat çetnike-neofashiste serbosllave,- kanë prejardhje nga krahina e Gallapit, Malësia e Komunës së Kamenicës, nga Hogoshti dhe Svirca...

Suzana Kuqi: Sirena

Braktisur ne mendime ajo nuk e vinte re bukurine e nates. Kembet i ishin futur ne uje dhe ajo  me hap te perhumbur ecte vijes se lehte e delikate ku valet puthnin bregun.Ishte e lodhur  e me shpirt te trazuar. Martesa, burri qe tashme ...

Selim Hasanaj: Daullet bien në vesh të shurdhët

Me daten 19.02.2008 në faqen e vetë 108 teksti i TV-së shtetnore norvegjeze NRK, shkruan: " Dhuna politike inspirohet nga islamizmi ekstrem dhe kjo do jetë sfidë serioze per Norvegjinë në të ardhmen sipas PST - Politiets...

Albert Vataj: Një lindje përmbi mijëra kuja

Ma në fund. E tash, kurrçka sjet për me u than, përveçse, lindi. Një jetë për të dëgjuar qarjen e një fëmije. Një jetë dhe tërë përjetësinë për ta patur atë, ju desh Kosovës. Lumenj gjaku, male dëshpërimi, helm, zemra të...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora