E hene, 15.04.2024, 08:31 PM (GMT+1)

Skënder Buçpapaj: Fishtën botojeni - mos e përdhosni

Zëra nga Tirana këto ditë sikur kërkojnë që Fishta 'të përshtatet në shqipen e sotme'. Nuk kam dëgjuar ndonjëherë deri sot një propozim kësisoj për Naim Frashërin, pararendësin e tij, as për Andon Zako Çajupin, bashkëkohësin e tij...

Elida Buçpapaj: Në gazeta portale degradim kombëtar

Po jetojmë kohën e degradimit kombëtar. E ndesh kudo. Tek rrenat, tek injoranca e të gjitha ngjyrave, tek analfabetizmi, tek folklori që i shet idiotësitë si art, tek rrjetet sociale e deri tek gazetat, portalet e televizionet, që e shënojnë si kulm të arritjes kur faqet e tyre i mbushin me foto të ...

Elida Buçpapaj: Tom Doshi hero apo viktimë

Disa muaj më parë tek RAI UNO Roberto Benigni analizoi «Dhjetë komandamentet», që njihen si Dekalogu (Dhjetë urdhëresat) ose dhjetë ligjet që i ka shkruar Zoti në qiell për të mbajtur ekuilibrin e Universit njerëzor. Kjo është Kushtetuta e Zotit, që çdo njeri duhet ta respektojë...

Skënder Buçpapaj: Doshi, kupola shtrëngon radhët

Pamë në Këshillin e Mandateve se si opozita bashkoi votën e saj me shumicën sunduese, ndonëse kjo e fundit nuk solli asgjë bindëse për të arsyetuar arrestimin e deputetit Tom Doshi.Lepuri që opozitës Kupola ia ka vënë në bark dhe që kishte uluritur në ...

Buçpapaj: LDK mashtroi me emrin e Teuta Rugovës

Që kur nga skena politike është larguar Ibrahim Rugova, LDK ka marrë rrugën e tatëpjetës. Bie poshtë e ma poshtë, duke zvogëluar numrin e simpatizantëve, të cilët ose votojnë për subjekte të reja ose abstenojnë të zhgënjyer në pritje të një ndryshimi. Po ky ndryshim nuk po duket ...

Skënder Buçpapaj: Vilajeti i katërt

Deputetët shqiptarë nga Lugina e Preshevës, Riza Halimi dhe Shaip Kamberi, në një vizitë të këtyre kohëve në Prishtinë, iu ankuan opozitës për gjendjen e rëndë politike dhe socio-ekonomike të shqiptarëve në trojet e tyre në këtë Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc, si dhe për rolin të cilin duhet ...

Elida Buçpapaj: Visar Zhiti, njeriu i Zotit

Visar Zhiti ka kujtime shumë të hidhura nga Shqipëria.Në Shqipëri ia burgosën të jatin.Në Shqipëri e burgosën edhe atë, kur ishte vetëm 27 vjeç.Pastaj, kur doli nga burgu, diktatura, për ta depersonalizuar dhe ...

E. Buçpapaj: Njiheni Kosovën dhe pranoni Visar Zhitin

I dashur Papa Françesk,Po ju drejtohem me një lutje të dyfishtë sepse kam besim tek Ju Ati i Shenjtë. Besimin që na e ka shuar politika, na e keni ringjallur Ju. Ju keni sjellë në botë një erë të re shprese. Pavarësisht se cilit besim i përkisni, pavarësisht se cilit besim i përkasim, se cilës race i takojmë...

Elida Buçpapaj: Për Shqipërinë nga Zvicra

Njëri nga treguesit kryesorë të shtetit ligjor, se funksionon mirë shteti i së drejtës apo jo, është niveli i korrupsionit. Sa më i ulët korrupsioni, aq më e konsoliduar demokracia, liria e tregut dhe për konseguencë mirëqënia e qytetarit. Çdo kapitalist serioz, përpara se të investojë në një vend...

Elida Buçpapaj: Kosova një Geto në zemër të Europës

Kosova një Geto në zemër të Europës. Titulli i këtij shkrimi është tmerrues, por ky është realiteti në Kosovë. Për t’i shpëtuar kësaj getoje, qytetarët e Kosovës, kryesisht të rinjtë kanë marrë ikën përmes Serbisë. Duket sikur dialogu Kosovë-Serbi i ka shërbyer vetëm këtij eksodusi absurd...

Elida Buçpapaj: ''Je suis Charlie'' (1)

Publikimi i dytë që po shitet masivisht në Francë pas nr. 1178 të Charlie Hebdo është vepra e Voltaire Traité sur la tolérance – Traktat mbi tolerancën. Voltaire ka definuar domosdoshmërinë e lirisë së fjalës përmes thënies së tij universale „Unë nuk jam dakord me atë që ti thua, por unë...

Buçpapaj: Të jesh a të mos jesh Charlie Hobde

Ai, kur të gjithë të tjerët thonë Je Suis Charlie, thotë I Am Not Charlie, Unë nuk jam Charlie. Nga ai çast që e thotë këtë, në fakt, në të vërtetë, ai është Charlie, ai është sadopak Charlie.Nga të gjitha opinionet (mendimet) e opinionistëve (mendimtarëve) të botuara këto ditë pas 7 janarit...

Elida Buçpapaj: Zgjatja e pushtetit të Hashim Thaçit

Sot që në mëngjes lexova lajmin nga Zëri se “Vetëvendosja”, AAK-ja dhe “Nisma për Kosovën” do të votojnë kundër themelimit të Gjykatës Speciale, ligj të cilin qeveria e Kosovës është e detyruar ta paraqesë brenda pak ditësh në Kuvend për votim. Ishte një lajm skandaloz. Shumë autodestruktiv ...

Elida Buçpapaj: Dekorohet një ministre e diktatorit

Me rastin e 70 vjetorit çlirimit të Shqipërisë nga okupatori fashist, që përkon me ditën e instalimit të diktaturës më mizore staliniste, qeveria e Shqipërisë vendosi t’i akordojë Vito Kapos ish-anëtare e Komitetit Qendror të PPSH-së, ish- Sekretare e Parë e Bashkimit të Grave komuniste të ...

Skënder Buçpapaj: 2014 - viti kur nuk u ndërtua asgjë

Viti 2014 'socialist' në Shqipëri kaloi në shenjë të stigmatizimeve ndaj vitit 2013 'demokratik', çka na i kujtoi stigmatizimet gjysmëshekullore që iu bënë në këtë vend vitit 1938.U largua, me ritme të papara, administrata militante pd-iste...

Elida Buçpapaj: Skandalet bankare në Shqipëri

Në Shqipëri këto gjashtë muajt e fundit kanë ndodhur dy krime ekonomike të nivelit më të lartë shtetëror. Vrasja e drejtorit të Credins Bank Artan Santo dhe vjedhja e Bankës së Shtetit Shqiptar, që u shoqërua me arrestimin e Guvernatorit dhe të disa zyrtarëve të këtij institucioni...

Elida Buçpapaj: Protesta e PD dhe premtimi i Ramës

Ndërsa përballë kryeministrisë dje konsumohej protesta e rradhës këtë çerek shekulli, nga periferia e Tiranës, kryeministri i Shqipërisë konsumonte edhe ai një deklaratë të rradhës, siç ishte hapja e Dosjeve.Lulzim Basha ulërinte në shesh për plagët e shoqërisë shqiptare, kur partia ...

Elida Buçpapaj: Kujdes LDK!

Në këta gjashtë muaj katrahurë pas 8 qershorit, e vetmja gjë që të jepte shpresë ishte koalicioni VLAN – ku LDK-VV-AAK dhe Nisma, pavarësisht nga ofertat e majme për pushtet ofruar nga Hashim Thaçi, nuk u dorëzuan dhe qëndruan bashkë...

Elida Buçpapaj: Të krahasosh Zvicrën me Shqipërinë

Në Shqipëri ka nisur aksioni kundër vjedhjes së energjisë elektrike. Çdo vit vjedhja arrin në 150 milionë Euro. Dhjetë vjet bëjnë 1.5 miliardë Euro. Shqipëria edhe sot e kësaj dite e ka problem furnizimin me energji elektrike, ujë të pijshëm, por problemin më të madh e ka me informalitetin...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora