E merkure, 12.05.2021, 03:47 PM (GMT+1)

Del Piero dhe... arti i goditjeve

Aleks del Piero ka qenë gjithmonë një specialist. Edhe sot i kushton një kohë të mirë të stërvitje fazës së goditjeve të dënimit. Që në rini ai kishte studiuar lojtarët më të mirë në këtë “fushë”...

Kupa, sërish “pronë” e Romës!

Roma “gjunjëzon” Interin e saposhpallur kampion Italie. Verdhekuqtë fitojnë 2?1 ndaj zikaltërve, duke merituar Kupën e Italisë, për të dytin vit radhazi, pasi sezonin e shkuar e kishin fituar në dy finalet e luajtura. Këtë herë...

Maradona: Në koma fola me Zotin!

Tashmë për ylli argjentinas ka edhe një film, i cili është prezantuar dje në konkursin e Kanës. Eshtë një film i cili tregon qartë jetën e Diego Armando Maradonës, një film me regji të serbit Emir Kusturica. Bëhet fjalë për...

Inter, kampion i Italise

Interi kampion Italie, Parma në Serinë B! Një verdikt tepër i rreptë ky për emilianët, por i merituar për zikaltërit, të cilët kanë fituar në ndeshjen e fundit të sezonit, atë vendimtare, në çastin e së vërtetës, sepse një barazim...

Zeniti kthen UEFA-n në Rusi!

Tre vjet pas triumfit të CSKA së Moskës në finalen kundër Sporting Lisbonës, Kupa UEFA kthehet në Rusi dhe përfundon në “shportën” e Zenitit të Shën Pjetërburgut, që fiton trofeun e parë në kontinent gjatë gjithë...

Kaka, tani edhe “FIFA World Player”!

Bota “ne kembet” e Rikardo Kakase. Tashme globi ka njohur madheshtine e brazilianit, per te cilin viti 2007 ka qene nje “kurorezim” perfekt i nje karriere qe sapo ka nisur dhe qe parashikon triumfe te tjera. Nje aventure e nisur me Champions...

Në Juban, atje ku prej dy vitesh luhet futboll femrash

Vendimi më i fundit i Federatës Shqiptare të Futbollit për krijimin e sektorit të femrave, është pritur mjaft mirë në rrethin e Shkodrës. Në veçanti për vajzat e fshatit Juban, vetëm pak kilometra larg qytetit të Shkodrës, të cilët për afro dy vite sterviten rregullisht në një ekip zyrtar pranë kompleksit...

Qerimaj: Do te vazhdoj sukseset!

Edhe pse nuk i ka mbushur ende 19 vjecet, peshengritesi Erkand Qerimaj vazhdon te terheqi vemendjen e te gjithe Shkodres. Jo vetem kaq, por peshengritesi i talentuar, tashme me titullin kampion bote per te rinj, vazhdon te befasoje dhe trajnerin e tij Genc Barkicin...

Federer: Rekordin e Samprasit!

Numri 1 ne bote, Roxher Federer "i ka vene syrin" rekordit te Pit Samprasit ne Grand Sleme, pasi fitoi kuroren e peste radhazi ne Uimbelldon, te dielen pasdite. Fitorja e tij ne pese sete me numrin 2 ne bote Rafael Nadal, i dha mjeshtrit zviceran titullin e 11-te te Grand Slemit, duke e lene tani vetem tre tituj larg rekordmenit te kesaj renditjeje te vecante...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora