E premte, 25.06.2021, 05:16 AM (GMT+1)

Riza Braholli: Ajo natë

Qe kaq e pabesueshme, miku im i vjetër, me të cilin në mbrëmje kishim shirë një lëmë me fjalë e të qeshura, tashti shtrihej sa gjerë e gjatë në një qivur që të fuste dridhmat. Nofullën ia kishin lidhur e shtrënguar me një shami të bardhë, sikur të donin t’ia mbyllnin gojën njëherë e mirë...

Mehmet Deliu: Shotë Galica - emër nderi e krenarie

Në kuadrin e 100-vjetorit të Pavarësisë sonë Kombëtare, Bashkia në Fushë-Krujë dhe Organizata për Dëshmorët e Atdheut, të rrethit Krujë, këto ditë zhvilluan ceremoninë përkujtimore me rastin e 85 - vjetorit të vdekjes së “Heroinës së Popullit”,Shote Galica.Jo vetëm në këta 100 vitet e fundit, por dhe më herët, ajo përbën një simbol të gruas dhe nënës në mbarë hapësirën shqiptare, që historikisht u përball me ashpërsitë e jetës, që me dinjitet duroi peshën e shekujve të robërisë ...

Idriz Zeqiraj: Dështimi i delenxhinjve

Bujshëm e marrëzishëm u reklamua nisma e bisedimeve Kosovë - Serbi, pa kushtëzuar me kërkim faljeje për krimet numerike të bëra ndaj popullit shqiptar të pambrojtur në Kosovë; për përdhosjen e shtëpive dhe të pasurive të tjera; pa dorëzimin e trupave të rrëmbyer dhe të vrarë; pa paguar dëmshpërblimin për dëmet enorme të shkaktuara në Kosovë; pa kthyer fondin depozitues të pensioneve dhe të tjera. Dhe, mbi të gjitha, pa e njohur Kosovën shtet të lirë dhe të pavarur...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora