E hene, 15.04.2024, 04:14 PM (GMT+1)

Lis Bukuroca: Zhbirime me vështrime

Greqia me vite u dha pensione jo vetëm qytetarëve të gjallë, por si shtet zemërgjerë që ishte, u dërgoi para edhe grekëve në botën tjetër. Tash të gjallët duhet t’ i paguajnë...

Lis Bukuroca: Lutja ime për tifozët shqiptarë

Nëse gjykohet me mendësi ballkanase apo me Kanun, atëherë ajo lojë mund të futet në historinë e sportit. Jo për të mirë, por barbarisë serbe, do t'i përgjigjemi me barbari shqiptare.Do të kemi një rast të shkëlqyer t'i tregojmë botës, se futbollin ...

Nuhi Ismajli: Filozofët e tjetërsimit kombëtar

Njëqind e sa vjet pas përfundimit të njërës nga robëritë më të rënda e shumëshekullore mbi shqiptarët-robërisë turke- në një kohë kur trashëgimtarët e pushtuesve turq, siç e konsiderojnë vetveten tani qeveritarët e diplomatët e ndryshëm turq, duan ta ringjallin ...

Alfred Uçi: A ka “shkollë letrare migjeniane?”

Këto rreshta kam qenë duke i shkruar, kur më ra në dorë një gazetë, në të cilën një letrar i mençur e diturak i poezisë së vërtetë, Robert Anastasi, (më vjen keq që s’e kam njohur më parë), ky letrar kujtonte në 60-vjetorin e lindjes një poet, që dukej se i ish harruar emri, Jamarbër Markon ...

Nuhi Ismajli: Shpirti i robit në fron!

Sundimet e gjata dhe të egra të pushtuesve të ndryshëm mbi shqiptarët, kanë shkaktuar, si pasojë, ndër të tjera, edhe krijimin e një tipi të tillë të shpirtit të robit, nga radhët e shqiptarëve, i cili gjallëron gjithnjë, esencialisht dhe përjetësisht, i lidhur me botën e pushtuesit...

I moshuari shqiptar, thirrje për xhihad (Video)

Pas mesazhit të “muxhahidit kosovar” nga Siria, për thirrje në “Xhihad”, është publikuar edhe një video tjetër e një plakut 70 vjeçar nga Shqipëria, i cili gjatë urimit të festës së Kurban Bajramit nga vija e frontit, bëri thirrje për ta ...

Irfan Salihu: Pashko Vasa, një budalla

“Feja e shqiptarisë është shqiptaria”, shprehja universale e rilindësit, Pashko Vasa është një budallallëk, thotë hoxha nga Prizreni. Ai është tallur, ka përqeshur dhe ofenduar Vasën në refelsksionin e tij sa i përket fesë dhe kombit. “Feja apo kombi është përpara ...

Socializëm për çdo ditë, tani edhe ekspozitë

Objektet personale, fotografitë, përvojat dhe kujtimet në letër, janë dëshmi të jetës në socializëm në vitet '70-'80. Janë lënda që një grup nxënësish kanë mbledhur nga njerëz të afërm, familjarë, artistë, publicistë, gazetare, politikanë. I prezantojnë deri më 3 mars në ekspozitën "Diktatura e ...

Lis Bukuroca: Saliu në pranga

Sikur të ishte ky lajm i vërtetë, shumë njerëz do ta pranonin si lajm objektiv dhe të drejtë. Madje, edhe lajm të shumëpritur. Do të numëroheshin te bëmat e tij dhe do të thuhej...

Arbën Xhaferi: Rrëfime nga Serbistani

Shpeshherë gjërat nuk janë ashtu si duken, si në planin individual ashtu edhe atë kolektiv. Po ashtu qëllimet e mira nuk garantojnë se edhe rezultatet do të jenë të tilla...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora