E shtune, 08.05.2021, 02:51 AM (GMT+1)

Marjan Sebaj-Sopi: Tolerancë? - Dashuri Vëllazërore!

Populli shqiptar pamvarësisht përkatësisë së tij fetare ka një gjak, një babë e një nanë (prindër të përbashkët), pra mes veti janë vëllezër e motra. Prandaj, është shumë pak të themi e toleroj, apo kemi tolerancë.Tolerohen fqinjët ...

Marjan Sebaj-Sopi: Ali hoxha, hoxhë Alia…

Me vëmendje kam përcjellë fushatën parazgjedhore dhe këtë të balotazhit - Asgjë e re. Mirëpo, nuk do mirrëm me çështjen e zgjedhjeve këtu e as me politikaj, por me analistët tanë të cilët për çdo mbrëmje na kanë lodhur me analiza boshe ...

Marjan Sebaj-Sopi: Familja dhe kurora e martesës (3)

Cilat janë pasojat e keqkuptimit të seksualitetit? Duket se për këtë nuk është nevoja të flitet shumë sepse mjaft pasoja i keni të njohura edhe vet. Lidhje me këtë më shumë kishin mundur të flasin mjekët, psikologët, prindërit e të gjithë pedagogët e mundshëm...

Marjan Sebaj-Sopi: Familja dhe kurora e martesës (2)

Pra, jo vetëm njëri prej tyre por që të dy së bashku kanë mundësi të sjellin në jetë një krijesë të re, një subjekt të ri... ''I krijoi mashkull e femër, Hyji i bekoi dhe u tha; Shtohuni dhe shumohuni e mbusheni tokën!” ...

Marjan Sebaj-Sopi: Familja dhe kurora e martesës

''Nuk është mirë që njeriu të jetë i vetmuar. Do t´ia jap ndihmën siç është ai ''. Pra, jo më të vogël, as të nënshtruar, por siç është ai...Në natyrën e vet Hyji krijoi njeriun, mashkull dhe femër krijoi ''... dmth. njeriu i barabartë mashkull dhe femër...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora