E marte, 25.06.2024, 08:57 PM (GMT+1)

Katastrofizmi/Rreziku vjen nga kozmosi

Mund të kishte qenë një skenë nga një film i Hollywood-it me fatkeqësi natyrore: një ish-astronaut i NASA-s tund para syve të të gjithëve një raport, i cili u bën thirrje Kombeve të Bashkuara

Fenomeni i flijimit, i vjetër sa vetë jeta

Jeta njerëzore zhvillohet në mes të dy kufijve të saj, lindjes dhe vdekjes. Raporti në mes të këtyre dy kufijve është antonimik, përderisa i pari shënon fillimin e jetës, i dyti tregon fundin e...

10 legjenda urbane të Mesjetës

Incubus-i është një demon në formën mashkullore, që mendohet se qëndron mbi njerëzit që janë duke fjetur, sidomos te femrat, me qëllim që të kryejë marrëdhënie seksuale me to...

Mesdheu gjatë Luftës së Dytë Botërore

Në pranverën e vitit 1939, flotat ushtarake të mëdha të Mesdheut patën një shpërthim entuziasmi për luftë. Marina Mbretëronte fantazonte që t'i kopaniste mirë italianët e urryer. Regia...

Iran 1979 - Fundi i "ishullit të stabilitetit"

Gjatë intervistës së tij të parë televizive që nga Shtëpia e Bardhë - dhënë jo për një rrjet televiziv amerikan, por për Al Arabian, një kanal televiziv në gjuhë arabe që transmeton në...

Kumbari/Të vërteta dhe trillime

"Kumbari", pjesa e parë (1972) dhe "Kumbari", pjesa e dytë (1974) konsiderohen si kryevepra të kinemasë amerikane. Realizuar nga regjisori Francis Ford Coppola dhe me skenar...

Europa/Mrekullia e heshtur

Poeti anglez, Samuel Taylor Coleridge ka thënë se, të shihje Edmund Kean-in, tragjedianin e madh të Londrës në skenë 200 vjet më parë ishte njësoj si të "lexoje Shekspirin në mes...

Nikolla Zoraqi/I mëkuari me tinguj muzikorë...

Para se ai të vinte në jetë, në shtëpinë e tij kishte mbërritur harmonika. Këtë vegël muzikore babai i tij, Grigori, e kishte blerë në Kretë të Greqisë, gjatë kryerjes së shërbimit ushtarak...Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora