E premte, 18.06.2021, 01:16 PM (GMT+1)

Jahë Sadrija: Naim Frashëri (1846-1900)- Jeta dhe vepra (II)

Nga sa është shkruar deri sot, lidhur me këtë përsonalitet të traditës sonë letrare, lirisht mund të nxjerri përfundimin se është e pamundur, që vepra e Naim Frashërit të shterret, vlerash ideoartistike, vetëm brenda një kohe. Përkundrazi, secila kohë, duke shtresuar shpirtin e vet mbi botën naimiane, e begaton atë me vlera e domethënie të reja kuptimore.“Lulet e verësë”, është vepra e dytë poetike e Naimit, botuar në ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora