E premte, 18.06.2021, 12:30 AM (GMT+1)

Vlash Prendi: Shime Deshpali, poeti arbëresh i Zarës

Rreth mesit të shek. XVIII, pikërisht në vitin 1721 nga fshatrat rreth liqenit të Shkodrës, sidomos Ljarje dhe Shestan u shpërngulën rreth 32 familje shqiptare me rreth 27 frymë dhe u vendosën në fshatin Zarë të Dalmacisë. Lëvizja e tyre e padëshiruar, ishte e lidhur me shkaqe historike ku më të ...

Kadare: Shekulli yne me i rendesishem e me dramatik

Interviste e gazetes "New York Daily News" me shkrimtarin Ismail Kadare: Kombi shqiptar, ka jo nje, por dy shtete ne Ballkan, Shqiperine dhe Kosoven... si pergjigje te dyfishte qe ka ky komb per vendosjen e harmonise dhe paqes ne gadishull ...

Antika Myrtaj: Bilali rron në shpirtin tim

Më në fund, zonja Antika, ja ku jemi në Amerikë, në Çikago, në shtëpinë e Selfo Hoxhës dhe të Jetes, motrës tënde të madhe. Si ndihesh, si në realitet a në...

Ribotohet në Itali autobiografia e Ismail Kadaresë

Letërsia e Ismail Kadaresë është dëshmi e pozicionit jo të thjeshtë të shkrimtarit të mërguar, duke pasqyruar kështu edhe vizionin e tij politik.I kandiduar disa herë për çmimin “Nobel”...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora