E marte, 28.05.2024, 09:31 AM (GMT+1)

Shkullaku: Entuziazmi i Ramës për vëlla Taipin

Ismail Qemali, pak kohë pasi u var me vendim qeverie në muret e institucioneve shtetërore shqiptare, tani u bë edhe me vëlla. Jo një vëlla dosido, por një vëlla të shtrenjtë, që pas 100 vjetëve ia gjeti një rilindas i ditëve tona. Në një ceremoni që nuk mund ta ndeshësh në asnjë vend normal ...

Alfred Lela: Sulltan Erdogani dhe guvernatorët

Teprimet në orientalizëm nuk kanë qenë huq i Edi Ramës. Oksidentalizmat po, të gjithë e dimë, kanë qenë me tepri images (8)përshkrues të tipit të tij. Që nga Refleksionet te Artet atëbotë kur Shqipëria ende nuk kish dalë prej fjalimeve me Parti-Enver, e deri te transgresionet e shpeshta ...

Eugjen Merlika: Në kërkim të eshtrave të babait

Siç e di, me të gjitha forcat e mija, po mundohem të sjell eshtrat e tim’eti në Atdhe.Sa herë që kërkoj shpjegime përgjigjet janë rrëshqitëse dhe pa përfundim.Deri sa të kem jetë do të vazhdoj ta kërkoj…. ose do të bëhen gërmimet ose duhet të më thonë se nuk duan të ndërhyjnë ...

Alfred Lela: Pushtimet nuk janë kafe turke

Një tulatje që vjen nuk dihet nga ku e nga se e përshkon një pjesë të miletit shqiptar kur bëhet falë për Turqinë; kjo huti vjen kryesisht prej bombardimit religjiozo-ekonomiko-arsimor. Është një lloj pakti pragmatist për të cilin shqiptarët shquhen ...

Ndërron jetë aktori i madh Roland Trebicka

Pak minuta më parë ka ndërruar jetë nga një sëmundje e rëndë në mushkëri në moshën 65 vjeçare aktori i madh” Artist I merituar” Roland Trebicka. Trebicka kishte kohë që vuante nga kanceri në mushkri. Ai lindi në Korçë në vitin 1947. Karriera e tij si aktor fillon me rolin e Kostës ...

Amik Kasoruho: Kisha katolike dhe shkolla shqipe

Kur në Mesjetën e vonë Europa rizbuloi klasikët e Greqisë dhe të Romës, Shqipëria ishte një vend i pushtuar, ku vihej në rrezik jo vetëm vijimi dhe i kulturës autoktone, por vetë jeta e kombit. Rrezikoheshin vlerat historike të një populli, i cili, deri pak kohë më parë, kishte qenë pjesë organike e ...

Rudina Xhunga: Takimi me Salman Rushdie

Nisi më 14 shkurt 1989. Ditën kur Ayatollah Khomeini shpalli FATWA-n kundër shkrimtarit të “Vargjeve Satanike”. Irani dënoi me vdekje një shtetas britanik dhe vuri shpërblim për kë e vriste. Bota u përfshi nga zhurma e vargjeve. Në emër të tyre u vra, u dogj, u rebelua. “Vargjet” ndanë Qytetërimet. Salman Rushdie u vu nën mbrojtjen e Shërbimeve Sekrete angleze. Për 10 vjet jetoi si një hije. Ndërroi emrin. U quajt Jozeph Anton...

Njerëzit që drejtuan Shqipërinë

Janë 56 njerëzit që kanë drejtuar Shqipërinë në më pak se një shekull. I kanë dashur dhe i kanë urryer, i kanë duatrokitur apo i kanë vrarë, janë përmendur dhe më pas apo dhe i kanë...

Skender Minxhozi: “Marrç malet”

Një kronikë televizive e ditëve të fundit njoftonte se çdo ditë në pikën kufitare të Kapshticës, policia greke kthen rreth 120 emigrantë të paligjshëm. Bëhet fjalë për atë kategori njerëzish, vijon kronika, të cilët duke përfituar...

Kodi piktorik-magjik i Ismail Lulanit 

Në pikturën shqiptare piktori Ismail Lulani veçohet dhe vlerësohet si një kolorist ekspresiv i njollave me ngjyra potente, të ngrohta e plot dritë, një personazh i rëndësishëm për pikturën shqiptare të shekullit XX. Lulani ndikoi...

Jonida Maliqi: Do më shikoni ndryshe në pranverë…

Jonida Maliqi, këngëtarja 24 vjeçare e cila nuk le asnjë festival në vend pa marrë pjesë ka vendosur që të shfaqet para publikut edhe në një pozicion tjetër: atë të prezantueses. Cdo të dielë ajo do të jetë përkrah Gjergj Lekës...

Kakome, mallkimi i një emri

Dreqin e di sepse në Shqipëri për të parë një gjë të bukur duhet të vuash. Por, kështu është. Kështu edhe do jetë, mbase. Ndryshe nuk do mund të quhej e bukur. Çdo gjë, që është në duart e natyrës është e bukur, derisa...

Rikard Ljarja: Dueli im me heshtjen

Nuk kam çfarë të them më”...Një pauzë e gjatë nderet pas zërit të trashë aq të njohur të basit. Dhe, dy sy kafe poshtë dy vetullave tej të ngritura, të ngulen përballë. Rikard Ljarja ka zgjedhur prej kohësh heshtjen për të...

Kur themelohej PD-ja

Dy dokumenta autentike për historinë e partisë së parë opozitare në Shqipëri, urdhëri i ministrit komunist të drejtësisë që legalizonte krijimin e PD-së dhe lista me anëtarët themelues të saj. MAPO tregon emrat e njerëzve, të njohur dhe...

Kruja 2007... Qyteti që jeton me gëlqere dhe suvenire

Në kthesat e fundit për në Krujë, sytë të mbesin te një mizëri burrash, që qëndrojnë pranë një porte futbolli. Baresin. Pa kuptim. Në spiralen e fundit drejt qytetit zhduket krejt pamja e tyre. Mbeten ullinjtë, kalaja dhe ndërtesat e vjetra prizmatike, që i ngjiten në shpinë pa asnjë rregull njëra-tjetrës. Të gjitha bashkë të ngatërrojnë në mendim. Derisa... Burri, që mban traun e hyrjes në Bashkinë e...

Eneda Tarifa: Tregu do të jetë i muzikantëve

Eneda Tarifa po punon ngadalë, por me siguri, për të publikuar në muajin qershor një album me dy CD, një me këngë të vjetra dhe një tjetër me këngë të reja që ajo di t’i sjellë për herë të parë për publikun. Këngëtarja tashmë e konsoliduar...

Anjeza Shahini: Nxënësja më e mirë

Anjeza Shahini është një 20 vjeçare kryeneçe dhe e vendosur që të marrë sa më shumë. Kur i kërkon që të të japë një intervistë dëshiron të sigurohet se vëmendja që do t’i kushtohet do të përmbushë parametrat, që mendon...

Ushtria shqiptare, bëmat më të mëdha i ka me veten?!

Orët numëroheshin pas ngadalë. Tiranën e kishte kapur një ngërç i frikshëm, ndërsa propaganda e italianëve i kishte topitur njerëzit. Të varfër, të pashpresë, shqiptarët shikonin se përballë po u mbërrinte një gjë tjetër e re...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora