E marte, 22.06.2021, 01:59 AM (GMT+1)

Andi Bushati: Zhgënjim për diçka që nuk ka ekzistuar!

Megjithëse lajmi i “tradhtisë” së radhës së Edi Ramës nuk më çuditi aspak, gjatë këtyre 24 orëve që nga dalja e njoftimit të koalicionit të tij me Metën, kam qenë shumë kurioz që të shikoja reagimet e idhtarëve të opozitës dhe pasuesve të saj...

Pandeli Majko: Dom Nikollë Kaçorri

100 vjetori i shtetit shqiptar më shumë se një festë për ne shqiptarët duhet të jetë po ashtu një reflektim i thellë. Kjo është fotoja, e cila paraqet kthimin në atdhe të eshtrave të zëvendëskryeministrit të parë të Ismail Qemalit, Dom Nikoll Kaçorrit (shkurt 2011). Pa protokoll dhe nderim shtetëror. Ky...

Kadare: Serbët nuk dënuan krimet ndaj shqiptarëve

Një nga shkrimtarët më të mëdhenj europianë, Ismail Kadare, flet për temat më delikate dhe ndarjet midis serbëve dhe shqiptarëve, mbi urrejtjen e zgjatur, zemërimin dhe mllefin, mbi miqësinë dhe moskuptimet me shkrimtarët serbë, mbi shtrembërimet e historisë, që e kapërcen dramën ballkanase, dhe për arsyen përse ishte dashur që Serbia të ishte e para që ta njihte Kosovën. Kështu citon në një shënim redaksia e revistës “NIN”, revista më e rëndësishme në Serbi për shkrimtarin Ismail Kadare...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora