E shtune, 24.07.2021, 04:12 PM (GMT+1)

Baton Haxhiu: Në emër të Dugollëve

Nuk kam nevojë t’i drejtohem me padi prokurorit për tre njerëz që më sulmuan dhe bënë të pamundurën për të më shkatërruar fizikisht, në qetësinë time të ditës së shtunë...

Halil Matoshi: Shteti i 51-të

Këndej pari, NATO’ja e merr dimensionin e lirisë së vërtetë, sepse ishte kjo aleancë që shporri Serbinë tej kufijve të Kosovës pas bombardimeve 78’ditëshe dhe është NATO...

Sali Berisha: Kosova dhe Unë

Prej se mbaj mend, në shtëpinë time është folur për Kosovën. Regjimi i Enver Hoxhës ishte armiku juaj më i madh. Shqiptarët e Ramiz Alisë dëshironin ta vrisnin Ibrahim Rugovën dhe mua...

Berat Buzhala: Lista e turpit

Disa prej juristëve të selektuar si kandidatë për Gjykatën Kushtetuese, nuk besoj që as kashtën gomarëve do t’ua ndanin pa ndonjë dallavere. Të më falin dy-tre veta, por pjesa tjetër...

Halil Matoshi: Krasniqi në ferr!

Këtë shkrim dedikuar patriotëve burra të fortë shqiptarë të përkatësisë fetare islame, e ndër ta paragjykoj se bën pjesë edhe imami Shefqet Krasniqi, po e nis, jo pa mllef qytetar...

Një histori tragjike

26 vjet kanë kaluar, ndërsa për të gjithçka është shumë e freskët. Tashmë në moshë të shtyrë, plaku 63 vjeç, Raif Lahu, kujton torturat që i ishin bërë atij, nga regjimi komunist i atëhershëm...

Ilir Mirena: Klani dhe Axha Idriz

Filmi fantastik shkencor “E.T. the Extra-Terrestrial” nga Stiven Spielberg ishte shfaqur për herë të parë në vitin 1982. Filmi rrëfen për një djalë të vetmuar, Eliot, që shoqërohet me një...

Wahabistët synojnë BIK-un?

Nëntë persona janë arrestuar si të dyshuar për rrahjen e hoxhës Osman Musliu nga Drenasi, ngjarje e cila ka ndodhur të premten e kaluar. Në këtë rast, përveç mulla Osmanit, si viktima...

Berat Buzhala: Pushkatimi i Heroit

Viktimat e ish sistemit e kanë hak një shpagim moral, ku shoqëria, përmes Kuvendit të Kosovës, u thotë më zë të plotë se ata janë burgosur, rrahur e maltretuar, për qëllime fisnike...

Mufail Limani: Mbështetje për Izraelin

Izraeli? Palestina? Pikëpamje themelore kosovare është se bën mirë qeveria jonë që nuk deklarohet. Sepse nga arabët presim numër të mirë të njohjeve; ndërsa edhe nga Izraeli...

Mehmet Kraja: Le të flasin viktimat

Unë nuk kam qenë viktimë e komunizmit. Kam lindur, jam rritur, kam bërë shkollë dhe kam fituar status shoqëror në periudhën e sundimit të tij. Në krahasim me viktimat, mund të...

Ilir Mirena: Thesi bizar

Në shkrimin tim për procesin e lustracionit – jo lustrimit – që e kisha dy- tri ditë para vitit të ri, i inspiruar nga Ligji për Spiunët në Shqipëri, dhe një dokumentar në RTK, nuk jam shprehur...

Albin Kurti: Drejt zugzwang për në zeitnot

Me Hashim Thaçin, Kosova e pavarur por pa sovranitet po futet në një situatë që shahistët e quajnë zugzwang. Je i detyruar të luash, anipse secili potez i ardhshëm ta keqëson gjendjen...

Berat Buzhala: Mirë se vjen, EULEX

Ky armiqësim i kosovarëve me EULEX-in, ende pa u takuar me të, i ka anët e veta pozitive. Kah fundi i misionit, kurdo që të jetë ai, ne do ta kemi kuptuar se vetëm fillimi i njoftimit ishte...

Ismail Kadare: Si u bëra agjent i përëndimit

Ismail Kadare gjatë dekadave ka shkruar nën regjimin brutal komunist të Enver Hoxhës në Shqipëri dhe ka qenë i dyshuar për spiunim dhe i kërcënuar me ndëshkim për shkrime armiqësore. Pavarësisht nga e tërë kjo...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora