E premte, 30.07.2021, 03:09 AM (GMT+1)

Rrustem Geci: Me penë dhe pushkë për Kosovën

Dashamiri Alliu, si shumë mërgimtarë shqiptarë, me të dëgjuar thirrjen e Kosovës, s´e „Atdheu është në rrezik“,  Ai, posi një patriot i vërtetë, lë bukën e hidhur të mërgimit, dhe  i bashkohet UÇK-së. Në UÇK-ë Dashamirin e  sistemojnë me kryengritësit e Llapit. Shqipëria është dashuria...

Rrustem Geci: Gurët e qëndresës

Shkrimtari, studiusi dhe patrioti, Shefki Ollomani u lind në Tuhin të Kërçovës së Iliridës. Shefkiu shkollën fillore e kreu në vendlindje, të mesmen në Shkup, ndërsa u kulturua në Univerzitetin e Prishtinë, në Fakultetin Juridik. Shefkiu qysh i ri u mor me poezi, tregime...

Rrustem Geci: Përballë erërave

Librat e shkruar duken fjalë, por ato pas vetes tërheqin zemërim masash, kryengritje, ushtri të armatosura, kështu shprehej Paolo Sarpi, në një libër të tij, më thotë shkrimtari Riza Graiçevci, autor i 68 veprave letrare edhe publicistike, pjesëmarrës i UÇK-së...

Rrustem Geci: Gjykatës Flamuri

Nëpër histori fatesh të rënda, nëpër histori burgjesh, dhe dënimesh me varje, ku humbësve u dhunohoheshin fëmijët, gratë, dhe u plaçkitej baza materiale, e u digjeshin shtëpitë, dhe kufomat u masakroheshin, edhe poezisë m´i dalnin lot. Kosovë, dashuria ime...

Rrustem Geci: Hapësirat e mëdha të lirisë

Me Milit Thaçin, historian,  u njohëm fal një ndeje, në Prishtinë, afër Teatrit Kombëtar. Korriku atë mesditë bënte shumë nxehtë. Duke e gjerbë kafenë, Militi ma  afroi Monografinë „Artana dhe Dardana“, një studim i shkëlqyer, si dhe librin monumental, të historianit të...

Rrustem Geci: Arti i të qënit poet

Adem Zaplluzha, autori i 130 veprave letrare, dhe i mija vargjeve, është bir i kopshtit të lashtë të  Prizrenit, antiku dhe i tashmi i poezisë sonë. Në botën e pafund të krijimit, loti i zemrës është i përvuajturi, një i afërm hero i dramave njerëzore. Liria e njeriut nis me punën...

Rrustem Geci: Fjala e Adem Jasharit, Kosovës

Unë jam ai i dënuariai burgosuri, ai trimiai i plagosuri për liriqë një jetë të t ë r ëisha në luftë e betejaUnë jam ai bandilliai shkruesi i trakteveai ilegalisti i shkathëtai që i mbaja parullat“ Kosova Republikë ” Unë jam ai profesoriai i bukuri i rrugëveai poeti i trazimeveqë me studentët trima...

Rrustem Geci: Mësuesi, Gani Morina

Arsimi shqip në Kosovë ka kaluar nëpër vuajtje e mundime të mëdha. Unë mendoj se vlera arsimore dhe pjekuria qytetare e popullit tonë mvaret nga vlera e pjekurisë së pjekur të individit apo popullit. Pjekuria e Rilindjes ...

Rrustem Geci: Mësuesja e Roganës

Jam e përkushtuar në edukimin dhe mësimdhënien sa më cilësore tek nxënësit, shprehet mësuesja Belgize Hyseni-Kryeziu. Për 15 vjet të punës sime dhe të angazhimit tim në Shkollë Fillore „Metush Krasniqi“ në Roganë, kujtoj se kam bërë atë që duhet bërë. Nxënësit e mi e kanë nxënë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora