E hene, 17.05.2021, 08:19 PM (GMT+1)

Xhelal Zejneli: Ndryshimi i historisë shpie në përsëritjen e saj

Historinë duhet ta rishikojnë, jo shqiptarët e sunduar, por sunduesit turq; pra, jo i sunduari, por sunduesi!Autoritetet e sotme të Ankarasë kërkuan prej shqiptarëve të riinterpretojnë historinë kombëtare që ka të bëjë me periudhën osmane. Me fjalë të tjera, ata kërkuan prej shqiptarëve ta ndryshojnë historinë...

Aurel Dasareti: Shqiptari është një njeri i verbër që ëndërron sikur sheh

S`është detyra jonë t`i afrohemi njëri-tjetrit, ashtu siç afrohen dielli dhe hëna, toka dhe deti. Qëllimi ynë është të pranojmë njëri-tjetrin dhe të mësojmë të shohim e të nderojmë tek njëri-tjetri veçse qenien e tij: njëri ballafaqim plotëson tjetrin.Letrat e mia i qëndis në bazë të këndvështrimit ...

Albert Habazaj: Ismail Qemal Vlora dhe flamuri në poezinë popullore

Faktet historike dhe jehona folkorike e bëjnë Ismail Qemal Vlorën Bekimtarin e Flamurit Kombëtar, shenjtorin e ekzistencës së Shqipërisëshpirtërore, e cila kishte qenë e tillë në dëshirat e shqiptarëve të thjeshtë, luftëtarëve të lirisë si dhe tek vizioni i drejtuesve historikë të saj, të paktën që prej kohës së heroit...

Luan Asllan Dibrani: A ke dëgjuar Albin?

Albin  nami u be  në media , Tv ,gazeta  të botës  për luftën  ne mes Miqve tanë  izraelit dhe armiqve tanë   palestinez .Me çudite se nuk ta dëgjova zërin akoma. Evropa  e dënoi sulmin  e grupeve terroriste .Madje edhe shtetet për rreth deri Maqedonia.Madje Sllovenia  e Austria ngriten flamurin  e Izraelit ne objektet...

Fatmire Duraku: Tingujt e zgjuar të vetmisë

Copëz e dritës bie në  dritareUnë lëviz fjalës dhe gjithësisëAjo pikë shiu e panjohur fareCopëz e dritës bie në  dritare E ngushëlloj etjen  me zamareMe tingujt e zgjuar të vetmisëCopëz e dritës bie në  dritareUnë lëviz fjalës dhe gjithësisë...

Resmi Osmani: Skena familjare

Olimpia, mëngjesin e së nesërmes, u nis për në pallatin e mbretit Filip. Kishte në shpirt shumë zemërim, mëri dhe urrejtje që po i merrte frymën, aq sa nuk mund të duronte dhe ta mbante përbrenda, se i dukej sikur do t’i plaste zemra. Kupën e mbushi kjo  martesa e tij e fundit...

Florim Zeqa: Të lirohemi nga hipnozat e politikanëve mashtrues!

Para se të lëshohem në analizën politike të kësaj fund-jave, dëshirojë t'ua rikujtojë lexuesve të rinjë se, në asnjë shkrim deri më sot nuk i kam mbështetur të korruptuarit dhe kapësit e paraprak të shtetit, sikurse që nuk do i mbështes as në të ardhmen kapësit e vjetër apo të rinjë qofshin ata, të veshur në petkun e reformatorëve...

Vladimir Shyti: Tragjedi familjare

Genti kish dalë të luante më fëmijët e tjerë.Në muzgun e thellë dalloheshin dritat që vinin nga galeritë e minierës së qymyrit.Minatorët tërhiqnin këmbët zvarrë në rrugën e pa ndriçuar mirë të qytezës.Burri që ndizte fenerët nuk po vinte me minatorët e tjerë.Vëndi u mbulua nga errësira,puna kish...

Jusuf Zenunaj: Në Shtëpinë e Pleqve

Nëna në moshtë të shtyerpret me ditë e net,muajt kalojnëbëhen edhe  vjetdjali i dëshirit,në derë s'i troket !?Në telefon s'e thërretpër festë , as ditëlindje,bashkë i janë bërë" dashuri e dhimbje".Lokja e vetmuar,në dhomë flliikat,djalin me familje...

Skender Jashari: Rroli i SHBA-së në bombardimin e Jugosllavisë

Europa nuk do ishte sot, siç është, nëse s’do ishte SHBA, në periudhën e Luftës së II Botërore dhe pas saj. Por as Gadishulli Ballkanik, nuk do ishte sot, siç është, sikur të mos ishte SHBA, në kohën e Luftërave të fundit në ish-jugosllavi. Dhe Shqipëtarët nuk do ishim sot, kështu siç jemi, sikur të mos ishte SHBA...

Frank Shkreli: Në Kolegjin Harvard kujtohet Tragjedia e Çamërisë Shqiptare

Këtë të djelë me Maj, 2021 në Kolegjin Harvard në Cambridge të shtetit Masaçusets, jo shumë larg nga qyteti i Bostonit, do të organizohet një diskutim me titull: Shqiptarët Çam të Greqisë: 77 vjet mohim, me pjesëmarrës Dr. Isa Blumi dhe Dr. Rudina Jasini.   Ky njoftim është përhapur për mediat dhe të gjithë...

Blerim Latifi: Ideologji të mbrapshta antishqiptare

Në vjeshtën e vitit 1912, kur filloi Lufta Ballkanike, ushtritë serbe, pa ndonjë qendresë serioze, e pushtuan Kosovën. Nga Merdarja deri në Shkup, nga Mitrovica deri në Prizren, ato kryen masakra nga më mizoret mbi shqiptarët. Qëlluan dy hebrenj, reporterë lufte, Leon Trocki dhe Leo Freundlich...

Prend Buzhala: Protestë që fyen Kosovën dhe lirinë e popujve

Nuk e kam me popullin palestinez, sepse dikur na patën mësuar se si duhet të solidarizohemi me Palestinën. Atëherë, së paku, ishte një Jaser Arafat që kishte kudo simapti. Dhe kishte simbol të vetin dy gishta lart, si simbol fitoreje e paqeje.Nuk e kam as me izraelitët, se për ta kam shkruar...

Skender Jashari: Dje në ISIS, nesër në HAMAS!

E pritshme ishte që skena të ngjajshme si në Beograd, të kishte edhe në Republikë të Kosovës, e të mos kishte në kryeqendrat e tjera të vendeve të Ballkanit, e që duket sheshazi që janë të porositura nga Serbia.Është e tmerrshme se çfarë ndodhë në Republikën e Kosovës. Vetëm një ditë pas Beogradit...

Ndue Ukaj: Marshi i marrinave!

Marshi i marrinave për gjoja solidarititet me popullin palestinez në të vërtetë tregon sasinë e energjisë anti perëndimore që është mbjellë mes nesh prej kur ka ra murtaja komuniste.Kjo murtajë ka deformuar qenien shqiptare edhe ashtu me plagë të thella dhe vazhon të jetë mes nesh e retushuar dhe e mbështjellë...

Ndue Dedaj: Triptik pas-zgjedhor

Kanë përfunduar zgjedhjet e përgjithshme të 25 Prillit 2021 dhe kanë dalë deputetët e rinj të Kuvendit të Shqipërisë, ndërkohë që vazhdon të mblidhet dhe t’i marrë vendimet i vjetri!? Nuk mund ta kuptosh këtë çudi, sado që të thonë se ka procedura për t’u mbledhur ky i riu. Gjen vetëm një ngushëllim, që i vjetri ...

Ahmet Selmani: Tri pamje - tri mendësi!

1. Prostesta e disa shqiptarëve duke u solidarizuar me palestinezët kundër hebrenjve 2. Protestë e disa palestinezëve duke u solidarizuar me serbët kundër Kosovës dhe shqiptarëve...

Sabije Dervishi-Veseli: Dramë ku lëvizin legjendat dhe shekujt

Pasi e lexova romanin “Shtyje hënën’’ të Angjelina Markut shkruar me një stil unik, m`u duk si librat e Harry Potter. Ndjenja shpirtërore me imagjinatën bëhen bashkë dhe autorja shpërthen në një rrëfim duke krahasuar Shqiponjën me atdheun e pamposhtur nga pushtimet e huaja shekullore...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora