E premte, 18.06.2021, 01:09 PM (GMT+1)

Entela Binjaku: Intervistë me "Mjeshtrin e Madh" Faik Xhani

Përveç datës 1 tetor, datë që kemi nisur ta përkujtojmë viteve të fundit, mendoj që nuk janë të shumtë që e dinë se bota e qytetëruar i ka kushtuar grupmoshës më të rritur të shoqërisë, edhe një datë tjetër:  15 qershorin.Në 10 vitet e fundit kjo datë kujtohet si Dita Ndërkombëtare e....

Blerim Latifi: Bosnjëzimi i Kosovës

Qëllimi i Serbisë nuk është thjesht Asociacioni i Komunave Serbe. Është qëllim më ambicioz. Është qëllimi i bosnjëzimit të Kosovës. Problemi ynë është se këtë projekt ne po e kuptojmë veç në terma politiko-administrativ, e nuk po e shohim dot dimensionin kulturor të tij. Serbia po investon shumë në bosnjëzimin...

Ndue Ukaj: Raportet e Kosovës me Amerikën dhe perëndimin janë përkeqësuar!

Raportet e Kosovës me Amerikën dhe perëndimin janë përkeqësuar dhe kjo është intriga më e rrezikshme që i vërtitet vendit tonë. Është një hije e zezë. Është një intrigë e vjetër që përndizet nga interesa antishqiptare, në prapavijë të së cilës qëndron një sfond i rrezikshëm ideologjik, bashkë me do sentimente antiperëndimore...

Frank Shkreli: Hipokrizia Shqiptare me Viktimat e Komunizmit

Fondacioni Përkujtimor i Viktimave të Komunizmit është një organizatë anti-komuniste jo-fitimprurëse këtu në Shtetet e Bashkuara, me qëndër të Washington, e themeluar me një akt të Kongresit, në vitin 1993, “Me qëllim për të edukuar Amerikanët rreth ideologjisë, historisë dhe trashëgimisë së...

Resmi Osmani: Balada e mësonjësit

Mësonjësi, një copë herë,  eci  mendueshëm çap e jak nëpër odën që ishte kabineti i tij i punës. Llampa ndriçonte zbehtë dhe hijet e tij dhe e orendive, të shformuara e me dridhje binin në dysheme dhe murin kundruall. E dinte, pas asaj dite të pazakontë e të stuhishme, të shtatë marsit,  nata që e pasonte , do të ishte...

Liri Pone Bele: Livia Princeshe

Mendoj se, pothuajse është e pamundur të përshkruhet ndjenja e kënaqësisë, gëzimi në përmasa të pamatshme kur ke para vetes, mban shtrënguar në kraharor mbesën e vogël, bisedon lirshëm duke ndjekur e përqendruar në çdo fjalë të shprehur prej saj. Jo rrallë shqipton një rrokje...

Fritz Radovani: Shqipnia dhe ‘’balta’’ komuniste

Mos e harroni kangën “Dalëngadalë po vjen behari…”, besoj ju kujtohet!Rinia per’si e ka fillue, edhe ajo do ta mësojnë shumë shpejtë!“Rilindja” komuniste na sjellë shumë kujtime! Nder ma të vjetrat e...

Idriz Zeqiraj: Kush po e dëshiron ndarjen e Kosovës?

Pakoja e presidentit Ahtisari, iu imponua Kosovës, në rrethanat e konsolidimit të shtetit të brishtë të Kosovës. Favoret për pakicat, ishin enorme, në raport me pakicat e shteteve të rajonit dhe më gjerë në kontinent. Të paktën, nuk është ngulmuar, që kjo të ndodhë edhe...

Ilia Karanxha: Elozhet e Paolo Giovios për Skënderbeun

Asnjë princ ose perandor i krishterë nuk i përdori dot armët kundër turqve më me rrëmbim dhe mbarësi se Gjergj Kastrioti. Asnjë nuk doli dot fitues në luftë më dëndur se ai.Ai u quajt Skënderbej nga Barbarët.Dhe me të vërtetë, Gjoni, i ati, mbret i Epirit dhe i asaj pjese të Maqedonisë që shikon nga deti Adriatik, pasi nuk u bëri dot ballë...

Nikoleta Kovaçi: ‘Kamikazët’ e katundit tonë!

Termi ‘kamikaz’ na erdh prej larg! Nuk e perkthyem hiç; e pervetesuem ashtu siç e kuptuem; njeri-bombë! Madje në parim sa here dgjojmë për raste shperthimesh, qoftë edhe në skajet ma t’largta të rruzullit mendja jonë e ka të qartë figurën e personit, identitetin, kombsine e deri edhe besimin! Sepse qenia e ka...

Enver Bytyçi: Kur do ta njihni Kosovën?

Kjo është pyetja që ka shtruar kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, për presientin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç në prani të Borrell dhe Lajçak! Ky i fundit ka thënë "kurrë", ndërkohë që ka bërë përgjegjës zotin Kurti për mosgatishmëri për zgjidhjen e konfliktit midis dy vendeve.Por është krejt e qartë se pyetja e Albin Kurtit...

Oana Glasu: Rexhep Shahu, një aristokrat i fjalës

Kohët e fundit kam lexuar më shumë prozë ​​se zakonisht, rumune ose shqipe, por nuk mund të përmbahesha t’i çlodhja sytë te poezia e Rexhepit, të cilin e lexova të plotë dhe që tashmë e kam thënë publikisht, se është poeti i zemrës sime.Rexhep Shahu i rregullon mendimet e tij në vargje pa shumë hezitim...

Timo Mërkuri: Shorti i atentatit

Kohët e fundit nuk kanë munguar zërrat e disa gazetarëve që atentatin e Avni Rustemit ndaj Esat Pashë Toptanin të kryer në datën 13 Qershor 1920 e quajnë një akt terrorist, të kryer nga vetë Avni Rustemi madje edhe të financuar nga disa bejlerë të Libohovës. Për sa i përket emërtimit “akt terrorist” unë mendoj se gazetarët...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora