E shtune, 18.05.2024, 05:54 AM (GMT+1)

Kulturë » Ypi

Edison Ypi: Mero Hajduti

E enjte, 06.08.2009, 05:46 PM


Mero Hajduti

Nga Edison Ypi

Ndonjehere eshte gallate e madhe me mero hajdutin. Si dje per shembull. Kur ne editorialin e TamA-s, qe ne paragrafin e pare, thote "shikoj me keqardhje" dhe "eshte e dhimbeshme".

O mero hajduti, ku e njeh keqardhjen dhe dhimbjen ti o ndyresire. A je a s'je ti o kellire qe me shpifjet dhe intrigat e tua perverse te neveriteshme dhe histori te trilluara, shpesh pa asnje shkak, vetem e vetem se ashtu te peshperisnin ne vesh djajte e kokes, qe ne fakt i ke ne bark, ke deshperuar me mijera demokrate duke i bere shumicen e tyre te largohen perfundimisht nga Partia Demokratike ?!

O flliqsire, mashtruesa nen hijen e Berishes ka patur e do kete gjithmone. Eshte krejt e natyreshme, s'ka asnje problem per cilindo kryetar partie. Por nje mashtrues aq pis, aq ordiner, aq te gerrditshem, aq te mbrapshte, si per lexuesit e gazetave dhe per gjithe te tjeret, as ka pare as ka per te pare kurre ky vend kurren e kurres.

Por ndoshta po ta shohesh pak me ne hollesi "keqardhjen" dhe "dhemshurine" e hajdutit mero lidhur me faktin se disa gazetare nuk po j'a lexojne titujt e peshtire mengjezeve, edhe mund te kete nje fare te drejte kur ankohet ndaj "kolegut" Hoxha qe lexon titujt e faqeve te para te gazetave cdo mengjez. Sepse gazeta e mero hajdutit nuk eshte gazete, por asgje me teper se faqe e pare. Ngaqe TemA, te pakten ku blej gazeta une, por sigurisht edhe ne me te shumtat pika shitjeje te tjera te cilat edhe ato kam vajtur i kam pyetur, vazhdon cdo dite te marre pese gazeta dhe te ktheje mbrapsht pa u shitur po ato pese gazeta te pa prekura. Kjo me perjashtim te diteve kur vete une marr nje, dhe shitesja, e cila kete fakt ma ka bere te ditur, kthen jo pese, por kater. Pra ka nje fare te drejte qe merakoset hajduti. Se po s'u lexuan as te pakten titujt e hajdutit, hajdutin s'ka kush e paguan pastaj. Dhe ky eshte problemi. Prandaj keqardhjet dhe dhimshurite e hajdutit, duken, por nuk jane tamam dengla. As shqetesime nuk mund te themi se jane. Se shqetesimet i perkasin njeriut jo kafshes.

O hajduti mero, mashtruesi me i neveritshem dhe me i rrezikshem qe ka ndejtur ndonjehere prane Berishes je ti dhe kurrkush tjeter. Ne kete mes, une duke te njohur ty cfare pisi je, nuk e kam fort te qarte se i kujt ishte tamam faji qe ti ndejte aq vite prane tij. Sepse qe nje hajdut te rrije prane dikujt qe votohet, nuk do te thote domosdoshmerisht se faji per kete eshte i atij te pranuarit nga elektorati te cilit hajduti i ngjitet dhe e lepin si qen. Qe une kete nuk e bej per te kursyer Berishen, me te qarte se kushdo kete e ke ti qe per kete fakt ke prova te vjedhura per te cilat ty te pret burgu, apo jo ? Dhe ja ku po ta them edhe nje here ty, dhe bashke me ty edhe gjithe te tjereve; Nese Berisha gaboi rende lidhur me ty o i cmendur, nuk ishte se te mbajti prane, se nuk te mbajti prane, por i ndejte prane si kelysh tinzar, por sepse te dha gazete. Ktu m'rri o mero hajduti ! Sepse te te japesh ty gazete eshte krejt njelloj sikur t'i japesh celesat e bankes hajdutit, thike kriminelit, kobure te cmendurit, bombe atomike Bin Ladenit. Por thuaj shyqyr qe ti o hajdut nuk ke asnje talent dhe asnje haber nga gazetaria. Dhe pavaresisht cfare pate qellim te ngaterrosh, ndonje gje te madhe nuk arrite. A, nese ti perversi do ishe paisur me talentin tim, hatane do kishe bere. Por kjo thjesht s'eshte e mundur, sepse Perendia s'desh, dhe nuk kthua shyqyr.

"(Rezart Taci) eshte cfaqur dhe po dikton politiken dhe median prej vitit 2001 kur Ilir Metes i duhej mbijetesa ne Kuvend perballe Nanos, e deri sot, kur Sali Berishes i duhet Ilir Meta" - thua ti ne mender editorialin tend te djeshem.

Pa marre parasysh Sali Berishen dhe Ilir Meten qe do s'do ti o hajdut ata do qeverisin vendin, a s'me thua, po ti kujt i duhesh, kujt i duhet me nje zagar si ty, kujt i vlejne me tjerrjet e tua skizofrenike, e ?! Dhe tjetra, cilen politike dhe cilen media po dikton Rezart Taci o bandit rikatator i ndyre qe e ke provuar por natyrisht nuk e thua qe edhe ate, Tacin pra, ke tentuar ta rikatosh ?! E c'llafos edhe une ! Se mos shkruan per t'u lexuar ti o hendekhedhur. Kjo dihet dhe une kot po t'i bej keto pyetje. Po nje sugjerim a ma pranon o rraqe' gazetareske ? Pa provoje nje here se mund te te japi rezultat; Thuaju "kolegeve" te televizioneve te mos i lexojne titujt e faqes se pare te TemA-s ne mengjez. Me kujdes natyrisht. Se mundet qe jo vetem t'i trembesh koleget, por edhe t'i qelbesh. Prandaj me mire merri ne celular. Ata me siguri do tmerrohen edhe nga celulari. Sepse pavaresisht se qelbja jote nuk percillet permes celularit, duhen pyetur ata si u duket atyre percillet a s'percillet. Pastaj, pra pasi te ndalesh leximin e titujve te faqes se pare, shko kontrollo shitjet. Beje se s'i dihet, mund te ndodhesh perpara ndonje te papriture. Ore, ne te vertete une edhe per kete te siguroj qe tani se shitjet, jo vetem qe nuk do rriten aspak, por brenda disa diteve do behen zero. Po pse ta thashe atehere ?! Ta thashe qe ta provosh vete sa pare te vlen lekura, desha te them teksti. Dhe qe te kesh disa dite reflektimi. Se s'duhet ta kemi shpresen zero per ty. Mund te ndodhe edhe me ty si ne perrallat e Nje mije e nje neteve ku njeriu behet qen dhe qeni njeri brenda nje casti me abrakadabra.

"Ne nje votim te veshtire per Ilir Meten...(Rezart Taci)...coi me makine ne Kuvend vjehrrin e vet..." - thua ti pak me poshte, gjithmone ne faqen e pare qe e ke aq qef t'ja lexojne titujt.

O ta grifte mishin nje kope me karkaleca. Si ore e paska cuar vjehrrin me makine ne Kuvend Rezart Taci ? Me duket se ke gabuar mjetin. Mua me kane thene se e coi me nje nendetese berthamore !

Kolloqidhet e tua gjoja gazetareske o mero hajduti sikur jane marre nga ditaret e Diktatorit per armiqte kur ai demek armiqte i zinte ne cark. Ti ende nuk e kupton se carku yt eshte i ndryshkur ?!

Ja dhe nje keshille; Behu fallxhor fshati ! Mbyllu ne nje barrake, dhe prit te genjesh qyqaret me fantazitee e tua te semura. Te siguroj se nuk do j'a kalosh keq. Qyqaret do te te sjellin kush ca djathe e kush ndonje cope mish qe te mos vdesesh nga uria. Aq meriton ti !

Cfare ben o i lojtur ? Ne nje numur te vetem gazete, dje, ke mare neper goje tere dynjane; Nga Berisha tek Meta, nga Taci tek Olldashi, nga Frangaj tek Berluskoni, dhe gazetare e biznese e personazhe, e kush e di sa te tjere, se kush rri e i numuron, se per t'i numuruar duhet te hash nje furre me buke.

O hajdut, o llafazan i ndyre, o budalla me brire, o i vdekur i pa kallur, o i pa lindur kurre, mos shpif ! Ah me fal, harrova qe nuk mundesh, sepse ti per shpifur paguhesh.

edisonypi@gmail.com


(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora