E marte, 27.07.2021, 10:27 PM (GMT+1)

Kulturë

Asllan Dibrani: Ti ishe krimineli i shekullit

E diele, 26.04.2009, 03:09 PM


Asllan Dibrani
Asllan Dibrani
Asllan Dibrani*

Ti ishe krimineli i shekullit 
 
Ti ishe krimineli i shekullit
ti  ishe  barbari
ti ishe okupatori
i pa meshir në shpirt
mendove ta rrokullisësh, botën
po ti u zhgënjeve
hej katil
ti më poshtërove
ti ma ndale diellin
ti ma ndale driten
ti ma ndale gëzimin
ti qofsh i mallkuar
hej katil i shekullit
ti mbete i poshtëruar
une prap e shijova diellin
une prap e pashë dritën
unë fitova lirinë dhe
sot jam krenar
qe ta lirova qelinë
dhe errësiren e asaj bote që
ma dhurove ti.

*Autori i Karikaturës dhe Poezisë (1999)(Vota: 3 . Mesatare: 2.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora