Zemra Shqiptare

  https://www.zemrashqiptare.net/


Ilir Dardani: Sulltani dhe njerezit e krijuar nga Urina!

| E hene, 20.04.2009, 07:12 PM |


Sulltani dhe njerezit e krijuar nga Urina!

Nga Ilir Dardani

Sulltan Bajaziti II eshte nje nder vrasesit, pushtuesit dhe shemtirat anadollake qe shkelen shpirtin e shqiptarit, qe i hapen varrin, pas dhunes e terrorit te vazhdueshem gjate atyre pak viteve qe jetoi!

Ne Shqiperi e Dardani ka shume te varfer. Pervec qe nuk kane ushqim te bollshem e cilesor, edhe nje cokolate per festa ju mungon. Nga reklamat ne TV goja leng ju shkon. Sa keq!

Por shteti yne ka para. Ministria e kultures sponsorizon restaurimin e shpates se atij vrasesit te mesiperm! Sapo e lexova kete superlajm ne gazeten Shekulli!

Thua valle, nuk do te ishte dicka me humane sikur te shkonin ne fshatin me te humbur te Shqiperise/Dardanise dhe ato para qe mund te harxhohen me kete ‘'restaurim'', t'i dhuronin per familjet e varfera. Nje pale kepuce te reja per nje femije, apo edhe per te ndertuar nje ure fshati te vogel, qe femijet qe shkojne ne shkolle mos te lagen nga kembet, apo edhe mos te rrezikojne jeten?

Koha ime ne Shqiperi nuk eshte luks. Rralle vend ka mbetur qe s'e kam shkelur ne Veri, por edhe shume vende, biles edhe shume fshatra ne Jug. Edhe ne Dardani kam qene dy here dhe mjerimi eshte i njejte.

Njerez humane shqiptare ka pak. Te poshter, maskarenje ne kulm ka plot. E poshter eshte ministria, me ja shk****..., bir kurve e bir monstre eshte ai minister qe urdheron restaurime pushtuesish, kur kemi aq shume goje te parestauruara, kur kemi aq shume lecka fukarenjesh te parestauruara!

Por ky ‘'restaurim’’ ka edhe nje dhimbje tjeter: Dhimbjen Kombetare!
E shikoni kete shemtiren ne foto? Ky eshte ai qe te pareve tuaj u hapte kafken, u nxirrte syte, u perdhunonte motren, biles edhe vellane sepse sic e dime, edhe homoseksualiteti ka lindur ne vendet Aziatike. Per ‘’dylberat’’ shqipfoles ka fole Kadare...!

Si nuk arritem te behemi njerez ndonjehere, por gjithnje qendruam kafshe krenare? (me falni kafshe sepse po ju bie ne qafe kot, sepse ju jeni shume me lart se shume shqiptare!)

Gjergj Kastriotin e duam poshte. Sulltanat lart e me lart!
Une e di se cfare doni ju gjakprishur!

Gjithcka anadollake vjen nga Tirana dhe ne lidhje me kete po shtoj:

Tiranasit mburren padrejtesisht me djersen, por edhe me urinen e te tjereve dhe mbrojne ne menyre fanatikce faktin qe qyteti i tyre eshte krijuar nga Urina. Dmth, dikur nje pushtues turk, pasi kishte pire mire e mire, si cdo gjallese, kishte nevoje te urinonte, dhe per here te pare ne histori, ajo cope toke shqiptare urinohej dhe fatmiresisht per tiranasit, u urinua nga nje turk dhe kjo arome e shoqeroi kete qytetet per nje kohe te gjate, dhe vazhdon…! Deri tani jane bere nja 600 vjet!
Ka disa versione me te cilat pretendohet se eshte krijuar njeriu, por persa i perket tiranasve asnje nuk qendron, sepse kane te gjitha faktet se keta njerez jane krijuar nga urina, e nje turku!

C’menxyre!