Zemra Shqiptare

  https://www.zemrashqiptare.net/


Ilir Dardani: Pyetje, por edhe pergjigje! (Biles edhe nje Urim!)

| E enjte, 09.04.2009, 09:55 PM |


Pyetje, por edhe pergjigje! (Biles edhe nje Urim!)

‘’A s’do ishte mire sikur t’i hapej rruga krishterimit (tone mijeravjecare), per te mos qene vetem serbet europiane (me kishen e tyre), por edhe ne shqiptaret me kishen tone?’’

Nga Ilir Dardani

Ankohen disa nga prezenca e kishave ortodokse (serbe) ne Dardani, ndoshta me te drejte. Edhe djegur kane disa, si menyre hakmarrje dhe mire kane bere (edhe keq sepse nje ndertese ne fund te fundit nuk eshte ai monstra, kreu i kishes serbe qe argetohej kur masakroheshin shqiptaret).
Dardanet ishin katolike 100%, por kisha nuk ka aty.
Ku jane? Pse ‘’shqiptaret’’ e Dardanise dalin kundra nje kishe katolike? Cka ndodhur me keta njerez? Kaq poshtersisht jane c’bere?!
Ku jane rrenjet e juaja? Me cfare do tregoni se jeni shqiptare, qe i perkisni botes perendimore? Me xhami te ndertuara ne shekujt e fundit nga pushtuesi turk?!
A keni ekzistuar, psh, para 700 vjetesh? Po? Ku, si?
Me ato xhamiat (pa kisha) tregoni se jeni thjesht nje pjese e mbetur e perandorise osmane? Jo, po… Cfare?
A jeni shqiptare? Ku jane kishat e shqiptareve? Pse keni fundosur rrenjet e juaja?
A e dini se te krishteret, kryesisht ne ate kohe qe ishim katolike te gjithe shqiptaret, e kane ruajtur kete komb me dokumente e objekte, me shpirt, me zemer, me zjarr shqiptar?
A e dini se krishterimi i shqiptareve futi ne boten e kombeve kombin tone?
A do me therrisnit ‘’babe’’ nese vija ne shtepine tuaj, ju dhunoja, ju jepja fene time, emrin tim, ju ndaloja shkrim e kendim, pranvere e diell dhe shpaten time ua beja zot dhe luteshit para saj, sic beni ne xhamine Sulltan Murati?
A s’do ishte mire sikur t’i hapej rruga krishterimit, per te mos qene vetem serbet europiane (me kishen e tyre), por edhe ne shqiptaret me kishen tone?
Pa vetdije, por fatkeqesisht kemi punuar shume kundra vetes, sepse deri dje (ndoshta edhe neser), nuk kemi pase asgje te perbashket me nje evropian normal!
Do me thoni se ‘’Europa na pranoi, hyme ne NATO, na njohen’’ etj. Une do ndjeja keqardhje sepse nje pergjigje e tille do tregonte se asnje hap s’e keni hedhur per t’i ikur injorances!

Clirimi nga shkau nuk do te thote se duhet rikthyer turqizmi. Liria, per te cilin eshte derdhur shume gjak duhet te na ktheje perfundimisht tek shqiptarizmi. O sot o kurre, vellezer!

Ka 600 vjet qe fillova c’berjen dhe kisha sukses te jashtezakonshem ne c’berjen time, nuk jam me une!
Gjergji dhe Flamuri Kuq e Zi kane mall per mua!
Nese u linda mekatar, ndermend nuk e kam te vdes i tille sepse jam Gjergj Shqiptari!

Gezuar NATO-n dhe Pashket te gjithe shqiptareve, pa perjashtim.
(Pa perjashtim? Po, sepse SHQIPTARET jane te gjithe te krishtere. Ajo zemer e bardhe, ai shpirt humani nuk eshte shuar kurre.)