Zemra Shqiptare

  https://www.zemrashqiptare.net/


Ilir Dardani: Pushtimi!

| E diele, 15.03.2009, 04:21 PM |


Pushtimi!

Isha femije. Mesova se turqit na e veshen historine me gjak e me turp. Nuk e di nese qava, por mbaj mend se mezi merrja fryme.
Isha femije, atehere kur bera dicka per Gjergj Kastriotin, per veten time, por edhe per kombin.
Une u clirova nga ky pushtim dhe qe nga ajo dite nuk kam reshtur se kerkuari lirine per mbare shqiptaret.
Sukses kisha dhe do kem sepse kam lindur per te dashur shqiptaret, ne menyren time, por prape nuk mjafton, sepse per te arritur dicka kombetare duhet levizje kombetare.
Nuk duhet te jesh teper i ngritur, por duhet te kesh zemer shqiptare, qe pasi je njohur me historine, me aktualitetin dhe pasi te kesh sadopak vizion per te ardhmen, te tregosh shqiptarizmin tend, dashurine per veten dhe kombin tend.
Ajo qe ka ndodhur me kombin shqiptar eshte e papare, eshte njolle tmerresisht e zeze, prandaj eshte koha te jemi shqiptare, sic kemi qene dhe jo sic jemi!

Nga Ilir Dardani

Pak histori

Ne shek. I, ne token e shqiptareve (Durres, Lezhe dhe Mat) shkel Apostulli Pal, i cili shquhet per miresi. Pali prezanton Krishtin dhe shqiptaret, nje nder popujt e pare, perqafojne Krishterimin. Kete e thote Bibla dhe hedh poshte cdo teze se Krishterimi ka ardhur nga pushtuesit romake.
Shqiptaret ishin Katolike, pastaj edhe Ortodokse.
Ne shek. XIV turko-osmanet sulmojne Shqiperine.
Nje burre i madh, qe do te ishte me i madhi edhe pas 500 vjetesh, por edhe pas miliona vitesh, Gjergj Kastrioti i prin rezistences shqiptare dhe europiane. Shqiptaret me Gjergjin ne krye arrijne te mposhtin per 25 vjet kucedren aziatike.
Heroi Yne Kombetar ishte edhe Heroi i Europes dhe Hero i mbare Krishterimit.
Ajo pjese e dhimbshme e historise se Europes quhet Epoka e Kastriotit sepse askush tjeter nuk ishte si ai.
Jo sepse ishte shqiptar, por sepse ishe KryeBurr, Gjergj Kastrioti nderohet nga te gjitha kombet e Europes dhe me gjere.
Atleti i Krishtit (shqiptaret ne ate kohe ishin te gjithe te krishtere) sulmoi gjithcka osmane, sepse gjithcka qe sollen bazohej te shpata e urrejtja.
Gjergji iku, por mbetet brez pas brezi, si nje prijes i pashoq, si shqiptari me i madh, si prijesi me i lavdishem ne historine e botes (Po, sepse ai asnjehere nuk kishte nje ushtri te madhe. Vete Aleksandri ne radhe te pare ishte Pushtues, pastaj udhehiqte nje ushtri te madhe. Gjergji yne ishte Mbrojtes dhe me nje ushtri te vogel).
Pas ikjes fizikisht te tij, Gjergji me vone do deshperohej nga ata qe la pas.
Shqiptaret nderruan fene, me dhune, me djallezi, por edhe me pasion, duke u ndare nga djepi i tyre, nga qyteterimi evropian. Kuku bre!
Sikur te ishte per myslimanet shqiptare, Gjergj Kastriotin sdo e njihnim sot. Por ishin shqiptaret e krishtere qe, sic mbajten fene e tyre, mbajten ne zemer e tru Heroin e Tyre.
Per 500 vjet asnje shqiptar qe nderroi fene nuk shkruajti qofte dhe nje fjale per Heroin Kombetar (vetem atehere kur osmanet ishin buze-vdekje). Ne fakt, pervec atdhetarizmit, mungonte edhe dija per te shkruar, sepse shumica ishin injorante te nje niveli teper te ulet. Sundimi turk, pervec te tjerash, perfaqesonte nje kulture qe bazohej ne Banjo, per te kryer nevojat personale.
Por per Gjergjin tone nuk shkruan vetem shqiptaret, shkruan shume te huaj dhe vazhdojne te shkruajne.
Kurse fe-nderruesit arriten te bejne me te pabesueshmen, t’i japin titullin Shenjt kryemonstres Sulltan Murati, i cili ne vendin e Gjergj Kastriotit, ne Dardani ka nje xhami qe mbane emrin e tij (Nuk e di se si tingellon tek te tjeret ky fakt, por mua me duket dicka jashtezakonisht e mjere, e papare, e padegjuar, totalisht jashte cdo logjike njerezore!).
Pushtuesi mbetet pushtues, sepse eshte vrasesi i lirise tende, por pushtuesit jane te ndryshem. Pervec xhamive (simbol i c’kombetarizmit) dhe haleve te Tiranes (simbol i lirimit fizik), turqit asgje nuk ndertuan, por vetem shkaterruan per 500 vjet. Italianet, per hir te se vertetes, per pak vite ndertuan shume. Turqit sulmonin ne menyre te vecante kulturen e dijen shqiptare, kurse italianet, edhe pse pushtues, ishin edhe artiste, njerez qe e pelqejne te bukuren, nje pjese te se ciles na e dhuruan dhe e kemi edhe sot.
Por ne Itali kemi edhe nje pjese te ndritur te historise sone, konkretisht ne shtetin armik te shume shqipfolesve, Vatikan.
Ne fillim te shek. XX perandoria osmane u shporr nga Ballkani, por shqiptaret vazhdojne ta ruajne ne zemer dhe ta kene zot edhe sot.
Ne paguam shtrenjte per kete ‘’dashuri mekatare’’ dhe ishte kjo nje nder arsyet e copetimit te tokave shqiptare dhe te masakrave te shumta ne dem te popullit tone.
Ndonje ndihme nga vendet perendimore na ka ardhur si meshire, por ne anen tjeter e dine se kemi problem serioz me vetveten.
Sot 5% apo 10% e shqipfolesve nuk jane shqiptare. Dhe pikerisht keta jo-shqiptar japin shume per mbrapsht-vajtjen e kombit tone, duke sjelle islamin me ekstrem te mundshem, duke e dhunuar vendin tone me xhamia te shumta, me injorance te madhe. Nga ana tjeter duke sulmuar ne te gjitha menyrat myslimanet e ndershem shqiptar, por ne menyre te vecante te krishteret.
Serbet apo turqit ishin me monstra? Per mua turqit sepse kerkonin te zhduknin rracen shqiptare, duke i mohuar gjithcka, por ne menyre teper te vecante gjuhen e tyre hyjnore, shqipe. Kurse serbet, edhe pse gjakpires si turqit, lejuan Shqip.
Shekujt e fundit nuk kane bere shume masakra turqit? Ne radhe te pare nuk eshte shkruar ne lidhje me asgje negative sepse gjithcka ishte turqizuar dhe nuk shkruhej kunder vetvetes, kurse te krishteret kishin emigruar, ose zene ndonje strehe neper male, per te vdekur sic kishin lindur, Shqiptar dhe Krenar.
Se dyti, shqiptaret qendruan si pula te lagura dhe kur te jesh e tille, pule e lagur, sherbyese e perulur, adhuruese e djallit, nuk ka asnje arsye te te vrase.
Se treti, kishte shqiptare atdhetare e trima plot, por jo per t’i bere balle ushtrise osmane, e cila ne gjirin e saj fonerb kishte shume shqiptare. Kryengritje kishte dhe lufte. U vrane shume atdhetare, shume here edhe nga dora e shqiptareve qe ishin zemer-turqizuar.
Organizimi i ballkanasve solli lirine, por kjo liri ne shqiptareve na gjeti teper injorante. Nuk kerkuam falje, nuk u distancuam nga turqizmi dhe meshira mungoi.
Per hir te nje pushtimi u shnderruam ne molle sherri dhe paguam shtrenjte.
Nuk na e kishte per borxh Europa turqizimin e saj!
Ndodhi sic e dime.

Gonxhe Bojaxhiu – Nene Tereza

Ajo ishte shqiptare! Ajo kishte lindur e bekuar nga Krishti. Ajo kishte ardhur ne kete bote per te sheruar mijera plage, per te zgjatur mijera jete, per te ushqyer mijera engjej te uritur.
Ajo erdhi ne kete bote, si dhurata me e perkryer e zotit per njerezine.
Shqiperia, nje vend i vogel, pa triumfe pas epokes se Gjergj Kastriotit, i tregoi botes se ne gjirin e saj kane lindur dhe do lindin njerez qe ja kalojne edhe zotit per nga miresia.
Gonxhe Bojaxhiu, perpara se te jete shqiptare, eshte njeri. Perpara se te jete zot i qellit, ajo eshte kryezot i tokes.
Ajo ishte legjende e gjalle e miresise. Ajo ishte dhe do te jete humunistja dhe shenjeteresha me e madhe qe ka nxjerre bota, qe pas Krishtit.
Nene Tereza nuk ishte diku e fshehur ne qiellin e pafund. Ajo ishte prane, aty ku eshte dhimbja, aty ku uria te ben kocke dhe te fut ne dhe. Ajo ishte mbi zotin, sepse ishte meshirimi, ishte jetedhenesja, ishte dora e ngrohte e mbizotit.
Ajo ndihmoi te gjithe, te te gjitha ngjyrave, te te gjitha feve.
Ajo fitoi cmimin me te madh, Nobel per Paqe.
Ajo u shenjterua nga Papa Gjon Pali II.
Nenen shqiptare e njohen te gjithe, si askend tjeter. Cdo njeri ka pare e ka degjuar per miresine, nga e cila u pagezua Nena e Botes.
Ajo fatmiresisht per disa e fatkeqesisht per disa te tjere, ishte shqiptare katolike.
Edhe nese do te ishte myslimane, nga cdo vend i botes, nga cdo fe apo ngjyre, ajo meriton vleresimin me te larte.
Por, cuditerisht nje pjese e myslimaneve shqiptare (kryesisht islamike) e urrejne tmerresisht, me shume se Miloshevicin!
E pabesueshme? - Po, por e vertete.
Pare nga nje kendveshtrim tjeter, nuk eshte edhe aq e pabesueshme, kur mendon se Sulltan Murati, shpata e ngulur ne zemren e shqiptarit, eshte Shenjt!
Pra, urrehet gjithcka e krishtere, urrehet miresia dhe adhurohet gjithcka islamike, adhurohet djallezia!
Ka edhe kendveshtrime te tjera per tu pare, si psh anadollo-sllavet bashkepunuan ne menyre perfekte per te shuar rracen shqiptare dhe turqizuan qindra mijera shqiptare.
Te urresh njeriun-zot qe beri mire ne cdo sekond te jetes se saj eshte dicka qe s’ka te beje me shqiptarin, por as me njeriun.

Adem Jashari e Gjergj Kastrioti

Ndoshta kemi anashkaluar shume deshmore te kombit, megjithate Adem Zemer Shqiptari mbetet simbol i luftes se drejte te shqiptareve per liri. Ai perfaqeson bijte me te mire te kombit shqiptar.
Edhe Gjergji beri te njejten gje, luftoi armikun ne vendin e tij.
Ademi vrau monstra serbe pa meshiren me te vogel, gje te cilen e kishte bere edhe Gjergji me monstrat turke.
Meqe Gjergj Kastrioti njihet edhe si Atleti i Krishtit, kermat aziatike shqipfolese kane filluar ta islamizojne Adem Jasharin, duke i vene ‘’tituj’’ te ndryshem islamik!
Ademi ishte goxha besimtar, por per asnje cast nuk ishte vellai i myslimaneve te botes dhe nuk luftoi per islamin e osmanllinjeve, por per shqiptaret. Nuk dha jeten, se bashku me te dashurit e tij, per te ardhme islamike te shqiptareve, por per jeten e mire, ne gjirin e Europes Sone. Gjithcka per te ishte Shqiperia, bashkimi i kombit shqiptar.
Per arsye qe dihen tashme, une nuk e bekoj fene islame te asnje shqiptari, por nuk e arrij ta imagjinoj si mund t’i mohohen vlerat kombetare dhe njerezore nje njeriu te tille?!
Jo! Asnje i krishtere shqiptare nuk nenvlereson kete kolos te shqiptarizmit. Te gjithe i jane mirenjohes pafundesisht.

Hoxha dhe hoxhallaret

Shqiptaret e nderruan fene, me shpaten e pameshirshme turke te koka dhe nga hipokrizia e papare me pare, tek asnje komb (mos u lendo ti shqiptar, kjo thjesht, embel e idhshem eshte e vertete)! Shqiptaret e nderruan fene, pra nderruan zotin (edhe pse vetem nje kishte!) dhe sigurisht, sado qe te fshihemi, drejtesia na zbulon turpin tone historik, per te cilin nuk ka asnje faj Gonxhe Bojaxhiu, e lindur nga prinder qe nuk e nderruan zotin asnjehere.
Kush eshte me i nderuar, nje fe-nderruar, apo nje qe ka dy mije vjet qe eshte i njejte? Sigurisht ky i dyti, qe nuk u mposht nga armiku asnjehere (Ka dhimbje ketu? Jo, vetem kohe per te menduar me shume se nje here!).
Nene Tereza sulmohet, ofendohet, i mallkohen varri, sepse ishte katolike, sic kane qene te gjithe shqiptaret dikur, ne kohen qe Turpi Kombetar nuk ekzistonte!
Rrenja e urrejtjes jane hoxhallaret, sic eshte rasti i fundit, kur nje hoxhe sulmon e ofendon nje mbi-njeri, vetem se s’i perket besimit islam!

Islami meson se te gjithe jo-myslimanet shkojne ne ferr, por ne fund te fundit eshte e drejta e secilit t’i qendroje kesaj ‘’ideologjie’’, edhe pse duhet te mbetet dicka intime, sepse heret a vone mund te kete edhe pasoja, nese behet publike zemra harbute e hoxhes apo e njerezve ne pergjithesi.
Por hoxha arrin kulmin kur ofendon nje njeri duke e quajtur edhe kurve, kur dihet se cdo murgeshe, aq me shume Nene Tereza, i dedikohet vetem Krishtit.

Myslimanet shkojne ne shtepine e tyre te zotit, ne xhami, por dalin nga ajo te tjetersuar.
Myslimanet, duke vene ne jete mesimet e hoxhes, thellesisht antishqiptare dhe antinjerezore, edhe nga frika ndaj ‘’allahut’’, frike e imponuar nga hoxha i paguar nga djalli, ne nje menyre jane edhe te pafajshem, sepse kur besohet verberisht pranon se hoxha di gjithcka dhe flet vetem te verteta.

Por, a jane shqiptaret kaq te mjere saqe te bien ne nivelin e hoxhes?! Nje pjese po, ndoshta vetem ata qe jane prodhim osman, por qe mbahen per shqiptare dhe perfaqesojne islamin shqiptar.
Eshte e kuptueshme se gjate gjithe atij pushtimi eshte perzier gjaku dhe sot ne radhet tona kemi shume turq primitive. Jo nga ata te turqise, sepse keta edhe pse me shume mundime, pretendojne t’i afrohen kohes moderne dhe nuk besoj se ka turk turqisht-foles qe te urreje ne menyre kaq harbute te krishteret.

Nese krahasohen hoxhallaret me prifterinjte shqiptare, kontributi e tyre (hoxhallareve) per kombin eshte teper i vaket, edhe pse ne numer ishin dhe jane shume me shume.
Kurani ndoshta thote t’i duash e t’i konsiderosh vellezer te gjithe myslimanet e botes, por ndoshta nuk thote qe te dalesh kundra kombit tend dhe figurave historike?! Te pakten kjo nuk eshte vene ne jete (ne menyre kaq harbute) deri ne ditet e sotme, kur serbizmi me enverizmin rane dhe shqiptaret per here te pare ne histori u ndjene te lire (te pakten nje pjese e madhe e tyre).

A duhet qe ne sot te falenderojme barbaret serbe (Miloshevicin) e shqiptare (Enver Hoxhen), per mos-prekjen e disa nga njerezit me te ndritur te kombit tone?!
A eshte merita e Miloshevicit dhe Hoxhes qe hoxhallaret dhe nje pjese e myslimaneve nuk ishin kaq antishqiptare?!
Duke pare me sy real aktualitetin del me konkluzionin se nje pjese e shqiptareve nuk e meritojne lirine, sepse liria e tyre eshte nxitje per urrejtje, eshte lufte, vellavrasje e se ardhmes, eshte varri i kombit shqiptar.
Per te mos arritur ne kete pike te dhimbshme dhe te padeshirueshme, eshte e domosdoshme qe ata qe e ndjejne veten shqiptare te distancohet nga hoxhallare te tipit Shefqet Krasniqi dhe mos te pranojne predikime monstruoze. Ai qe e ndjen veten thellesisht shqiptar duhet te distancohet nga te gjithe hoxhallaret, pa perjashtim, te mos shkele kurre ne xhamine e Monstres Sulltan Murati.

Jo rruges se shtrember, Po asaj te drejtes

Pavaresisht pikellimit fe, ne jemi ne, ne jemi fqinji, lagjia, qyteti, kombi shqiptar dhe kontinenti evropian. Ne i perkasim botes se gjere perendimore edhe planetit Toke, por planeti mbetet zgjerimi i fundit, aspak i deshirueshem sepse ne duam te jetojme si njerez, sic jetojne te gjithe ata qe e duan dhe e vleresojne jeten, qe e duan veten dhe njeriun, qe skllaverimit i kane thene Ndal dhe kane ndaluar vrasjet ne emer te zotit dhe lejuar dashurine ne emer te tij.
Per hir te nje pushtimi ne nuk mund te sakrifikojme lirine qe e kemi fituar me gjak. Per hir te nje pushtimi ne nuk mund te persekutojme femijet, motrat e nenat tona.
Per hir te nje pushtimi nuk mund t’i japim te poshteruar Gjergj Kastriotin e Gonxhe Bojaxhiun. Jo, sepse keta jane simbol i lirise dhe miresise se shqiptareve. Jane nderi i kombit dhe nderi i planetit.
Per hir te nje pushtimi nuk mund te vrasim te ardhmen e shqiptareve.
Duhet te jesh teper naiv qe mos e kuptosh se perballemi me nje egersi te papare mes shqiptaresh, dhe gjithcka fale islamit qe perdhunisht na e dhane turqit!
Islami mund te jete ok per vendet ku lindi, sepse ate duan, ate lloj jete pelqejne, por ne jo, ne jemi shqiptar, ne zemer te Europes.
Nje pushtim si ai osman sigurisht qe ka pasoja, por nuk mund te vazhdojme te vuajme keto pasoja brez pas brezi.
Shqiptar, ke mijera arsye te jesh shqiptar, sic nuk ke qene 6 shekujt e fundit.

Heshtja e myslimaneve

Jane te rralle ata myslimane te devotshem qe nuk jane dakort me hoxhen e djallit. Dhe ky sigurisht qe eshte nje lajm i keq. Shqiptaret e vertete e kane thene nje fjale kunder, kurse ata qe kane heshtur do te thote qe i bashkohen mendimet monstruoz te Shefqet Djall Krasniqit.
Poshtersia e hoxhes nuk mbetet thjesht nje mendim personal. Vete qenja hoxhe do te thote se eshte ‘’mesues’’ dhe kete urrejtje tipike osmano-sllave e shperndan si virusin me kanceroz ne shoqerine qe pretendon te shkeputet nga e kaluara e dhimbshme.
Mesuesit dhe Kleri luajne nje rol shume te rendesishem ne formimin e njeriut, dhe eshte teper tragjike nese mesime te tilla vehen ne jete.

Deri kur?!

Me duket teper e cuditeshme se si ju ze gjumi, kur mbi atdhe ka rene kjo gjeme?!

Ne asnje rast shqiptaret e krishtere nuk kane ofenduar figurat e lavdishme myslimane. Nuk ka ndodhur qe nje i krishtere te urreje nje mysliman vetem per shkak te fese.

Shqiptaret (?!) nuk duan nje katedrale katolike shqiptare, por ato ortodokse serbe qendrojne hije-larta, ne zemer te Dardanise.
Shqiptaret dogjen flamurin shqiptare te Dardanise, por nje flamur jo-shqiptar valevitet krenar.
Shqiptaret…eh ka shume!

‘’I krishteri’’ me i madh per boten islame, i cili adhurohet ne menyre ekstreme, eshte vrasesi i miliona njerezve te pafajshem, Hitleri (zoti e bekofte Hitlerin - thone, por edhe Liri vafsh ne djall - foto!).
E krishtera me e vogel per boten islame, e cila urrehet ne menyre ekstreme, eshte jetedhenesja e miliona njerezve, Nene Tereza.

Jemi lodhur tashme me urrejtjen islamike ne token shqiptare. Jemi lodhur me poshterimin qe i behet figurave me te ndritura te kombit shqiptar.
Jemi lodhur me gjuhen antishqiptare arabe, me veshje te shpifura, me emra te shemtuar, me predikime monstruoze, jemi lodhur me antishqiptarizmin e shqipfolesve.

Deri kur do jete keshtu? Deri kur do diskrimonohet pakica, qe ruajten fene e nderin, qe mbajten shqiptarizmin e paster, te pacenuar, te paperdhunuar?!
Deri kur do ndjehemi te huaj ne shtepine tone, ne Shqiperine, qe me shume se e myslimaneve (ish te krishterve), eshte e te krishtereve (sic kane qene, jane dhe do te jene)?!
Deri kur Shqiperia do te renditet ne vend te dyte (leme pas vetem ish-pushtuesit, turqit) si e padeshiruar ne familjen evropiane?!

Tashme kam mijera fakte qe islami eshte e keqja e kombit tim. Le te lendoheni sa te doni, zjarr e gjarper te beheni, une vetem kundra te keqes jam dhe i dua shqiptaret me shume se duan veten.
Nuk mendoni se eshte koha te jepni doreheqje nga kombesia shqiptare, ose nga islami (me mire pak me nder sesa shume me turp!)?!

Mos harroni se ne u cliruam nga te gjithe pushtuesit, por nga turqit kurre!

Kur deri do na mbani peng kombin?

DERI KUR?!!!