Zemra Shqiptare

  https://www.zemrashqiptare.net/


Ilir Dardani: BaMir apo BaKeq?! - Robelli i rebeluar per se mbrapshti! - Gjynah!

| E shtune, 24.01.2009, 06:12 PM |


Nga Ilir Dardani

 

BaMir apo BaKeq?!

 

Shqiperia, ne kohen qe vendet e tjera te Evropes turreshin drejt drites, egersisht u zhyt ne erresire!

Enver Hoxha (ja hengert dreqi shpirtin e kockat, atij dhe te gjithe atyre qe e vleresojne) u shnderrua ne varr masiv, vrau te ardhmen e Shqiperise, fundosi mijera enderra, cau mijera zemra, ekzekutoi e poshteroi shqiptaret ‘’e tij’’!

Por ai nuk ishte i vetem. Edhe Shqiperia heronje kishte pakicen. Injorance e madhe kombetare eshte pare edhe diten qe u varros monstra!

Fale magjise se djallit dhe mendjeve foneber, Shqiperia (e kam fjalen per ata qe derdhnin lot e perqurreshin) ishte shnderruar ne nje komb pis, qe edhe te fshije prapanicen me shqiptare nuk ishte higjenike, edhe pse ishte krize edhe per keto te ‘’bekuara’’, letra higjenike pra!

Cdo epoke ka heronjte e saj. Shqiperia iu bashkua kryengritjes antikomuniste te Europes Lindore, e udhehequr nga ai qe mbetet simbol i perjeteshem i demokracise se Shqiperise, pa harruar edhe dashurine qe kishte per Dardanine Martire, qe e bene edhe simbol te demokracise kombetare, Azem Hajdari.

Prane Azemit ishte edhe i ndjeri dhe i ndrituri Gramoz Pashko, kryeministri Sali Berisha etj.

Njerzit se bashku me kohen na hodhen nje hap te madh para, por fatkeqesisht hapi i dyte u zvarrit saqe shume te rinje filluan te plaken ne pritje te realizimit te enderrave tona modeste.

Ne disa gjera i duhet besuar mallkimit. Mallkimi komunist nuk u c’rrenjohes as pas gati dy dekadash. Keto lule te zeza varresh na u vertiten neper kembe e neper institucione duke vazhduar sipas tradites, thellesisht antishqiptare! Gjykatesit, qe nuk flejne te qete sepse u shfaqen mijera shpirtra te pafajshem, ndryshuan stil dhe ju pershtaten ‘’demokracise’’, kete here duke zhvatur para dhe duke lene te lire kriminelet e ndryshem. Si pasoje ne jemi nje nder vendet me te korruptuara ne Evrope, ku sistemi i drejtesise funksionon me raste te rralla, ndoshta sipas fuqise monetare qe kane keqberesit!

Por jo vetem kaq. Njeriu nuk eshte qen (kafshe e zvarranike ka plot, me pamjen e njeriut, por e kam per ata normal) dhe duke mos qene qen, ka njefare logjike, ose si te thuash privilegj. Njeriu ne pergjithesi ka edhe fytyre, e cila sapo ben dicka te zeze, ndryshe nga vepra e zeze, i merr ngjyre te kuqe. Deri tani asnje nga ata pusht-etaret tane nuk jane skuqur, por kane lene te lire te diplomuarit e Enverit, ku duart me gjak te pafajshem sunduan e sundojne.

Socialistet jane te zhytur ne komunizem, jane shumica e tyre vrases dhe bij vrasesish. Fale medias prostitute komuniste dhe popullit injorant rrezikojne te marrin pushtetin perseri, edhe pse dukshem Sali Berisha (jo se me pelqen mua sepse nuk me pelqen, por sepse eshte e vertete e pamohueshme) ka punuar shume, ne krahasim me ata qe gjate 8 - vjecarit e shnderruan vendin tone ne shtet kriminelesh e hajdutesh. Vetem mendoni sa arrestime te bujshme beri Qeveria Berisha.

Ligji i ‘’lustres’’ u miratua, por presidenti i Shqiperise nuk firmosi. Ky per mua mbetet nje akt teper i ulet i z. Topi, i cili behet pjese e zhgenjimit tim per politikanet shqiptare!

Ky ligj u pranua me turp, kur koka e shtetit pothuaj eshte kundra. Pra, nuk mund te jesh as andej as ketej kur behet fjale per te pastruar politiken shqiptare nga ish/jane vrasesit tane!

Topin e ka respektuar i ati, njekohesisht edhe dhene nje mesazh qe ta kete parsysh gjithe jeten: Te beje mire, ose me Ba Mir, por ky thyen cdo etike njerezore dhe vetem nga forca e Berishes ‘’denon’’ djallin, edhe pse zoti duhej puthur nga dashuria normale qe te lind per te, te pakten mund te thuhet Le per te deshiruar!

Si nuk mund t’i duash ata njerez te mire, ata engjej te perjetesise qe vuajten apo vdiqen per liri?!

Ba Keq Topi u be president sepse nuk kishte tjeter. Ishte me fat qe hyri ne listen e presidenteve dhe fati duhet te kihet parasysh se kurre nuk eshte merite.

Kur kemi te bejme me dy lloje komplet te ndryshme njerezish, duhet te mbash qendrim dinjitoz, jo k*** e njerit dhe e tjetrit!

Sa me shume te vrasesh nga komunizmi, aq me njeri je!

 

Robelli i rebeluar per se mbrapshti!

 

Enver Robelli eshte nje gazetar qe meriton fjale te mira ne pergjithesi, por kjo s'do te thote qe ai gjithmone qellon ne shenje!

Ne nje koment ne gazeten ''Koha Ditore'' duket se eshte shume i shqetesuar ne lidhje me anti-turqizmin dardan!

Qe me titullin e komentit behet trashanik fare!

Gjoja shqiptaret paskan poshteruar turqit dhe i ven titullin ''Perqafime pas poshterimit''.

Edhe nje Perce e vetme eshte fatkeqesi kombetare!

Ne kohen qe te gjithe shqiptaret duhet te zgjohen nga gjumi i trishtueshem islamik, ti vazhdon me emocione te perziera. Ne fund te fundit humb sepse e zeza, nga qe eshte ''terrorizuese'' e mund te bardhen.

Nese ka komb qe eshte poshteruar eshte ai shqiptar, i poshteruar pikerisht nga turqit!

Robelli i bashkohet turmes islamike, ku islamin e shpates e vesh me rroba miresie!

Ai gabon rende kur shikon se rruga e shqiptareve drejt Evropes kalon nga Stambolli!

Turqia, qe pervec ne art e sport, nuk ben pjese ne kontinentin evropian, ka probleme te shumta brenda saj, saqe mbetet fitil i ndezur islamik dhe nga casti ne cast mund te arrije tek kapsolli shperthyes.

Nje perqindje e madhe e ish-osmaneve jane fanatike islamike, qe nese zemra e tyre harbute do kishte mundesi te kthehej ne dicka praktike, do e sheshonin Evropen dhe mbare Perendimin.

Per kete tregon refuzimi qe i behet ketij shteti nga BE-ja.

Nese une do ju c’prishja fisin, do ju quaja bijte e mi dhe te pakten formalisht do kujdesesha per ju.

Keshtu vepron Turqia, duke u shfaqur shpirtmire me shqiptaret, sepse mendon se jane bijte e saj.

Nese me te vertet e keni perzier gjakun, nga fatkeqesite e gjysheve e stergjysheve, atehere prehjen e gjeni vetem ne Turqi. Eshte kombi juaj Turqia, kurse kur behet fjale per Shqiperine, jeni thjesht kopila me kuptimin e plote te fjales.

Nese disa shqiptare jane shqipfoles, por me origjine turke, nuk i fajesoj aspak nese shprehin dashuri per Turqine sepse eshte kombi i tyre. Por me pare duhet ta pranojne qe nuk jane shqiptare.

Shqiptaret, edhe pasi u dhunuan ne te gjitha drejtimet, ku nje vend te rendesishem dhe te dhimbshem kishte dhuna shpirterore, asnjehere nuk u bene teresisht komb islamik, por gjithmone qendruan te denje si komb i krishtere evropian.

Kete e verteton realiteti i sotem shqiptar, ku islami shqiptar eshte komplet i huaj ne islamin e botes, pavaresisht se nje pjese e komunitetit mysliman jane turq e aziatike te ndryshem dhe ofrojne islamin me ekstrem te mundshem.

Mbi te gjitha, islami do vdese ne Shqiperi dhe e ardhmja e shqiptareve eshte evropiane, qe do te thote edhe e Krishtere.

Njeriu duhet te kete personalitetin e tij dhe ne asnje menyre nuk duhet te pranoje ‘’tituj’’ se bashku me lemoshen. Nese Amerika dhe shtetet evropiane ofrojne ndihme, ndryshe nga Turqia, s’do te thote qe ne jemi krijesat e tyre kopile, por jemi vellezer te gjakut perendimor.

Ne i kemi dhene lirise boterore, pavaresisht se tek ne ka munguar liria. Shembuj kemi plot, por kryeshembull kemi heroin tone kombetar Gjergj Kastriotin.

Ne i kemi dhene botes humanizem dhe kryeshembull kemi Gonxhe Bojaxhiun.

Me keto shembuj duhet te ecin shqiptaret dhe jo te zhytur ne llumin nostalgjik osman.

 

Gjynah!

 

E mbaj veten per goxha burre, por syte mu mbushen me lot. Femije qe shkrumbohen dhe shkojne ne boten tjeter.

Zot, nganjehere une te urrej ty! Nese je zot, ti duhet te jesh zot, perndryshe vafsh ne djall! Po ‘’zot’’ po, sepse nje jete e pajetuar eshte nje bote e tere e vdekur!

Izraeli sulmon per vetmbrojtje dhe nuk ka qellim pushtimin, por asgjesimin e terroristeve islamike, te cilet nuk kane komb, sepse kurre nuk i degjon te thone ‘’Rrofte Palestina’’, por vetem ‘’allah ykber’’ (a si dreqin thuhet!)!

‘’Qeveria’’ palestineze provokoi kete here, si shume here te tjera dhe rezultati eshte: gjak i njome qe te shemb zemren!

Vrasesit e femijeve palestineze jane vete palestinezet ne radhe te pare, qe nuk dalin te ndeshen si ‘’burrat’’, por fshihen brenda perceve te grave! Por kjo nuk shfajeson barbaret izraelite sepse duhet te qellosh vetem ne shenje!

Si mund te vritet nje njeri i pafajshem?! Si mund te vdese nje femije 5-6 vjecar?! Si mund t’i copetohet ai trup i njome, ajo brishtesi hyjnore?!

E di, trupat izraelite nuk duan te vrasin femije, por kjo pakujdesi eshte e pafalshme!

Izraeli ndjehet i kercenuar, sepse eshte nje ‘’engjell’’ me faj e pa faj, i rrethuar nga ata qe e urrejne. Eshte pak a shume si Shqiperia (edhe Shqiperia engjell me faj e pa faj) qe fatkeqesisht fqinjet kane qelluar djaj! Te gjithe njerezit dhe kombet e botes duan te jetojne, edhe Izraeli kete kerkon. Biles Izraeli eshte shembulli me i mire i lindjes se mesme, ne shume ane shembulli i botes mbare.

A duhen ‘’sakrifikuar’’ jete femijesh, per dicka te madhe? - Jo, zoti kete nuk e thote, djalli po!