E shtune, 23.09.2023, 06:20 AM (GMT+1)

Kulturë

Gazmend Freitag me shkrimtarin Ismail Kadare

E diele, 17.09.2023, 07:54 PM


Gazmend Freitag përgjatë vizitës në rezidencën e Ismail Kadaresë në Durrës, Shqipëri, me Ismail Kadare dhe Asie Duka.

9 shtator 2023 © Bujar Hudhri

Pushimet verore të Gazmend Freitag në Shqipëri këtë herë nuk ishin vetëm për relaksim. Ai ishte edhe në një mision: t'i jepte portretin që kishte vizatuar shkrimtarit të madh dhe me famë botërore Ismail Kadare. Gazmendi u prit në rezidencën verore të Ismail Kadaresë në Durrës. E shkrimtari i njohur ka mbetur i kënaqur me bisedën dhe portretin e tij të realizuar nga Gazmend Freitag.

Por nuk ishte vetëm një shkrimtar dhe një piktor që u takuan atje: jo, ishte i pranishëm edhe botuesi dhe themeluesi i njohur shqiptar Bujar Hudhri i Shtëpisë Botuese Onufri, si dhe redaktorja Asie Duka. Një takim i mrekullueshëm i mendjeve të mëdha.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora