E enjte, 08.06.2023, 02:12 AM (GMT+1)

Vlash Prendi: Atje ku buron fjala e bukur

Kështu ndodhi këtë ditë të bukur qershori, kur në qytetin e bukur dhe historik të Lezhës erdhën për vizitë studiuesi i mirënjohur prof. Anton Nikë Berisha, autor i mbi pesëdhjetë veprave studimore dhe letrare, shkrimtari i njohur Mikel Gojani dhe prof. Labinot Berisha, studiues dhe pedagog në Univeritetin “Fehmi Agani” të Gjakovës...

Blerim Latifi: Kur hekurudha konsiderohej si 'puna a shejtanit'

Hekurudha ma e vjetër në Kosovë, ajo që lidhte Mitrovicën me Shkupin, e ndërtuar këtu e 150 vjet më parë, tani qenka duke u hequr krejt. Bashkimi Europian paska dhënë fonde për rindërtimin e saj, konform standarteve bashkëkohore të hekurudhave. Edhe e vjetra është ndërtu nga një kompani franceze, nën drejtimin e një inxhinieri gjerman...

Ilir Muharremi: Formula e shpirtit

Jam nuk jam  asgjë, neutral, eci luftoj vazhdoj, lundroj nën ujin e ngrohtë njerëzor, jam menstruacion i parë, kënaqësi ideale për të arritur dikund që as vet nuk e di rezulatin. Nuk qe rezulat veç ngjyrat primare të jetës, ka gjallesa edhe pa ngjyra. Ka jetë, sepse mendohet si jetë, para jetë, gjatë jetës

Ndue Ukaj: Kurti ka gabuar rëndë

Shkrimtari Franz Kafka ka shkruar një prozë të shkurtë me titull “Hiq dorë."Ky tregim flet për një personazh që po shkonte në stacion dhe tek sheh orën e tij dhe e krahason me orën e madhe e kupton se është vonë dhe i trembur nga ai zbulim, i duhet të nxitojë...

Florim Zeqa: N'Mitrovicë rrehi teli, Kangjallozin nuk e preu Neferi!

Gjëja më e lehtë për ta kthyer vëmendjen e mediave e një gazetari apo analisti, është pozicionimi në krahun e pushtetarëve apo e kundërta, duke kritikuar opozitarët. Mjafton një shprehje banale apo sharje primitive ndaj një krahu të caktuar politik për të nxitur reagimin e qytetarëve...

Hasan Hasanramaj: Kundër atyre që serish po i rrezikojnë trojet tona stërgjyshore

Është detyrë e shenjtë e shqiptarëve e të gjitha moshave në Kosovë që në këto momente të vështira të lidhemi fortë me besa- besën për mbrojtjen e interesave kombëtare. Andaj kërkohet nga të gjitha forcat në Kosovë që bashkërisht me aksione mirë të organizuara dhe ndihmën e Bashkësisë Ndërkombëtare ne krye me SHB ti realizojmë në...

Kalosh Çeliku: Thesi i grisur arnë mbi arnë

Partitë Politike Shqiptare me vite, zhvillojnë bisedime për një listë të përbashkët në zgjedhjet e ardhshme lokale dhe parlamentare. E kënaqën, ato të Shqipërisë në zgjedhjet parlamentare, e sidomor me oto vendore (2023), në Shqipëri. Tashti, radha u ka mbetur edhe partive politike...

Ndue Dedaj: Rrëzimi i tokës

Burrat e shtetit kanë vdekun tash pesëqind vjetPasardhësit e tyne luajnë sheshit tallava,Gjithë natën shohin andrra me SkanderbegE në mëngjes zgjohen Hamza!...

Frank Shkreli: Gjekë Gjonaj - Ana e Malit Sipas një Trieshani

Ku bie Ana e Malit? Ana e Malit është një krahinë gjeografike dhe etnografike e ndarë, për fat të keq, ashtu si shumë territore të tjera shqiptare në dy pjesë, mes Shqipërisë dhe Malit të Zi.  Ana e Malit në Shqipëri i përket Bashkisë Shkodër, ndërsa Ana e Malit në Mal të Zi i përket Komunës së Ulqinit...

Edison Ypi: Çartallozi

Në Strelcë, rrëzë Valamarës, vetëm, në një shtëpi guri, jeton Çartallozi.Çartallozi ngrihet më tre të mëngjesit. Kthen shpejt e shpejt pak mjaltë, nja dy vezë, një gotë qumësht. Dhe vrik përpjetë. Ikën rrëkëllen gurë për prita për të ndalur erozionin, a vete të bëjë ndonjë ndreqje te rezervatet e peshkut...

Prend Buzhala: Sofra e Çabiqit - I këndojmë lirisë

Sot, në Çabiq të Klinës, te Kulla-muze e Mujë Krasniqit, për të 23-tën herë me radhë, u hap Festivali “I këndojmë lirisë”. Ky Festival mbahet në shenjë të ditëlindjes së komandantit dëshmor Mujë Krasniqi (dhe vetë rapsod), i cili është i lindur në këtë fshat. Mbahet me moton “Sofra e Çabiqi...

Resmi Osmani: Nën bli po rrinte cuca

Lula e Zef Pjetrit, të Pjetër Zefit, cuca që hala si kishte mbushur gjashtëmbëdhjet vjeç ,por që kaherë e kishin fejuar me dikënd matanë malit, që ajo as e kish pare e as ia donte zemra, u ndje e rrethuar nga vetmia dhe heshtja. Shtëpitë e bardha të katundit, nanuriseshin si të përgjumura e të heshtura, mes blerimit të harlisur...

Albert Vataj: 'Mjerimi s’don mëshirë, por don veç të drejtë'

Ky varg i gjëmimshëm vazhdon të godasë plot pezëm e tërsëllëm ndërgjegjien e topitur të qytetërimit, të tashmen apatike të shpirtrave të drobitur nga dhembshuria dhe virtuoziteti mizor i mjeshtrave të së keqes.Mëshira, bujaria, altruizmi, zemërbardhësisë; nga gjeste humanitare kanë marrë atributet e spektaklit tragjik...

Kastriot Dervishi: Ibrahim Çela dhe Koço Brisku

Më 1.9.1946, Ibrahim Çela nga Murrësi i Elbasanit mundi të arratisej nga Burgu i Elbasanit me disa të burgosur të tjerë, duke marrë 5 pushkë e një automatik. Qëndroi dy vjet i arratosur deri sa më 29-30 prill 1948 në Vidhas Mallkas, së bashku me dy vëllezërit e tij që u vranë, u përplas me forcat...

Përparim Hysi: E, si mos besoj tek Zoti?

Unë i takoj atij brezi që rritur në vitet e pasçlirimit qemë. si të thuash: të një "prerjeje"! Të gjithë ZOTIN e quanim veç një krjim të"mendjeve të sëmura" dhe aq. Ne qemë rritur e brumosur me frymën e partisë që kjo, partia, dhe,  mbi të , shoku ENVER qenë kriteri i së vërtetës,  Aq më tepër qe rrënjosur bindja"se nuk ka ZOT; as kishë, teqe apo xhami...

Ibrahim Kabili: Duhet mbështetur kauza e drejtë e Albinit

Kryeministri Kurti duhet mbështetur në kauzën e tij të drejtë që është vendosja e sovranitetit në cdo pëllëmbë të territorit të Kosovës. Në thelb ky qëndrim duhet mbështetet. Të mbështetet nga politika dhe politikanët e Kosovës dhe ato të Shqipërisë. Të mbështetet nga media dhe institucionet përkatëse...

Frank Shkreli: Lidhja e Prizrenit një kthesë vendimtare për kombin

Muaji Qershor shënon dy data të rëndësishme në historinë e Kombit shqiptar. Me 1 Qershor 1839 ka lindur Abdyl Frashëri, Kryetari i Lidhjes së Prizrenit, i cili njëkohësisht, konsiderohet edhe si shqiptari i parë që hodhi idenë e autonomisë së trojeve shqiptare nga perandoria turko-osmane ...

Blerim Latifi: Zëri aktual i filozofit të pushkatuar 79 vjet më parë

Mes dy luftëtrave botërore, Nebil Çika do të drejtonte disa nga gazetat më të njohura në Shqipëri. Në këto gazeta ai do të bënte të pamundurën që të themelonte një kulturë filozofike, e cila aq shumë i mungonte kulturës shqiptare, shkollave shqiptare dhe mendimit politik shqiptar...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora