E hene, 29.05.2023, 09:42 AM (GMT+1)

Pëllumb Gorica: Prej fytyrës së bukur të Tomorrit

Sot është një ditë e veçantë; një ditë nga ato që priten me kënaqësi. Është një nga ato ditë, kur njeriu e ndjen veten të lirë nga detyrimet e përditshme, nga ato ditë kur njeriu e ndjen veten tjetërsoj: të udhëtojë larg, në malet mahnit?se, plot aromë virgjërie: në liqenet, ujëvarat, kanionet, shpellat, kështjellat...

Albert Vataj: Bijë plangprishës, etërish hekakeq!

Rriti rrogën vetes, e mos e vri mendjen, se sa thellë mjerimi ngul dhëmbët dhe pleks thonjtë në kurrizin ulok të kësaj kashoreje dertmadhe, këtij identiteti që çorollepset të korrë lavditë ilirike në aliazhet e folklorizmit të masmedias, dhe lë në rrugë të madhe ç’ka frymon shqyp e jeton gjaknxehur në kacafytje shqiptarizme...

Visar Zhiti: Fustanella si agimet dhe zhguni si mbrëmjet

…kur ka datëlindjen një poet, - që jemi shumë që e duam shumë, - më duket se janë bashkë dhe datëlindjet e poetëve të tjerë, e vetë poezisë…Vërtet te Naimi ynë, me atë fytyrë atërore, shohim prijëtarin frymëzues. Dhe fjala jonë ka dritën brenda të qiririt metaforik që Ai ndezi...

Fritz Radovani: Brilanti i jetes sotme

Sejcili njeri në jeten e vet ruen mbrenda zemres një Brilant të lidhun me Shpirtin dhe jeten sido kjoftë ajo. Dashunia per prindët dhe familjen janë të perjetëshme dhe të pazevendsueshme nder të gjitha rrethanat e jetës.Nuk perjashtohet shoqnia dhe besnikija e saj në rrethana të vështira… Nder ne Shqiptarët ...

Artan Lleshi Gjomarkaj: Mirdita asht rrezja e lirisë dhe qytetërimit!

I Dashur e i shtrejti Komb.Të dashtuna gërma të njoma të Abetares; Fort e çmuara rrudhë e shpirtit mbi troje, i dashtun flamur, e shtrejta Liri!Sivjet, ndër sofrat e votrat e Mirditës gjeti besë kujtesa e zanafillës, gjet kuptim rrugtimi i njiqind viteve, qyshkur Shqipria formoj shtet e ligj dhe Mirdita nuk...

Meti Rexhepi: Dëshmi publicistike dhe historike

Miku i librit dhe dëshmitari i drejtpërdrejtë i ngjarjeve, Doktor Fatmir Hysen Selimi, që në hyrje të librit tij pohon: “pas një periudhe kohore 30 vjeçare”, vendosi t`i nxirrte në mënyrë kronologjike gjithë këto shënime në trajtë libri prej 270 faqesh, me dëshmi faksimilesh, duke shtuar 199 foto për grupe dhe individë...

Ndue Dedaj: Koalicionet 'deus ex machina', dështim politik

Fakti është se koalicioni “Bashkë fitojmë” nuk rezultoi fitues i zgjedhjeve vendore të 14 majit 2023. Parregullsitë e aty-këtu dhe shitblerja e të vetmit “mall” elektoral, që është vota, nuk mund ta ndryshojnë fatin e tyre. Politikanët e karrierës duhej ta kishin ditur që në krye të herës se nuk funksionojnë martesat...

Shefqet Xh. Hysa: Dashuria e Tanës

Të gjithë barinjtë, që ruanin e barisnin bagëtitë, dinin t‘i binin fyellit. Qeni, krraba dhe fyelli ishin shokë të pandarë për bariun. Ata, që në fillim, kur mësonin fyellin i njihnin katër “avazet” (meloditë e tij) dhe secili përpiqej t‘i lozte sa më bukur ato. Avazi i madh i fyellit është një melodi e shtruar në formën e një kabaje...

Kalosh Çeliku: 'Armiku i padukshëm'

Nanën e Nanës, shaj vetëmevete, bëj jetë lugati! Nuk kanë faj “miqtë” e mi, që më shajnë në Facebook nateditë. Dhe, portale elektronike. Vërtetë, iku “armiku i padukshëm” Koronavirusi Plak, por na erdhi Koronavirus Riu, “armiku i dukshëm” me gjithë herdhe mes këmbëve përmejdani, në Maqedoninë e Veriut. Nesër...

Kimete Berisha: Ëndrra arabe e Albin Kurtit!

1. Politika amerikane, ashiqare, po anon kah Serbia.Po duket sikur do t'ia jepnin pak Kosovë- Serbisë, për t'ia marrë Serbinë - Rusisë.Është e frikshme që në krejt Evropën dhe Amerikën të mosgjendet një njeri që i dënon sulmet e bandave serbe të Vuçiqit në Veri.Të gjithë, pa përjashtim e dënuan qeverinë e Kosovës dhe...

Florim Zeqa: Kosova “multietnike”, eksperiment ndërkombëtar!

Pranimi me lehtësi i termit “multietnik” për shtetin më etnik në Ballkan dhe Evropë, ishte gabimi më fatal i klasës së atëhershme politike të Kosovës! Të gjithë ju gëzuam ri-shpalljes së pavarësisë së 17 Shkurtit 2008, por nëse i analizojmë me kujdes të gjitha zhvillimet politike dhe demografike, 15 vjet më pas, Kosova...

Enver Bytyçi: I dashur vellau im, polic i Kosoves!

Une e pashe videon kur nje huligan nga radhet e pakices serbe ne veri te goditi me egersine e nje te cmenduri, edhe pse ti po rrije gati gatitu ne mbrojtje te institucionit! Fillimisht u merzita, nuk kam pse e fsheh! Por per pak u kthjellova dhe pashe tek ti njeriun human, policin profesionist, patriotin qe nuk trembet ...

Ndue Ukaj: Marrina e budallaqe të rrezikshme

Secili politikan që sot thotë se po i mbron interesat e Kosovës duke e kundërshtuar Amerikën e perëndimin, thotë marrina e budallaqe të rrezikshme, më e keqja e mashtron keq popullin e vuajtur të këtij vendi dhe rrjedhimisht bën një gabim të rëndë, një padrejtësi...

Ibrahim Kabili: Zgjidhja mund të vijë me Amerikën, zoti Kurti!

Mos e prano asociacionin me kopetenca ekzekutive, zoti Albin! Mos ndjek rrugën e Thaçit dhe Mustafës për asociacionin, zoti kryeministër! Marrëveshjet bëhen me letra, firma dhe vula, Albin. Kur ka mosmarrveshje midis njerëzve të thjeshtë, palëve dhe aq më tepër shteteve apo...

Vilhelme Vrana Haxhiraj: Perëndim apo ...?! (2)

Bashkëshortja ime e dashur,  Aja, ishte përqëndruar në ekranin e kompjuterit dhe vazhdonte punën. Pa u shkëputur, më kundërshtoi me fjalët:-Timi, punën e nisur nuk më pëlqen ta lë përgjysmë. Kam disa dorëshkrime që duhen sistemuar. Do Zoti më jep kohën e mjaftueshme që t’i botoj...

Ismet Kallaba: Gjekë Gjonaj botoi librin e ri 'Ana e Malit sipas një trieshjani'

Doli në qarkullim libri më i ri i gazetarit  dhe publicistit  Gjekë Gjonaj, "Ana e Malit sipas një trieshiani – Kronikë e jetës së përditshme të anamalasve"të cilin ai ia kushton trevës së Anës së Malit, siç thotë në dedikim, me rastin e 30-vjetorit të  njohjes së tij me këtë krahinë gjeografike...