E merkure, 31.05.2023, 08:45 PM (GMT+1)

Vlash Prendi: Në Pejën poetike, mes Bjeshkëve të Namuna

Të ftuar nga Shoqata e Shkrimtarëve të qytetit historik të Pejës, në Manifestimin Letrarë - Poetik Tradicional Ndërkombëtar “Peja Poetike - 2023”, së bashku me poetin dhe studiuesin e mirënjohur Llesh Ndoi, jemi nisur për në Grykën e Rugovës, në atë vend piktoresk në gji të Alpeve Shqiptare ku do të zhvillohet ky aktivitet...

Florim Zeqa: Vënja e shtetit në rrezik nga Albin Kurti!

Pa dyshim, ai që ngritet kundër Amerikës, BE-së dhe NATO-s duhet të jetë më i forti ose më i krisuri në botë, ose duhet ta ketë ushtrinë më të fortë dhe më të përgatitur në botë ose duhet të jetë abnormal dhe sadist i llojit të vet, i cili është i gatshëm të shkelë mbi kufomat e policisë së shtetit...

Kimete Berisha: Qeveria Kurti ra sot!

1. Albin Kurti i përdori edhe ushtarët e KFOR-it për t'u flijuar për egon e tij të sëmurë.Derisa policë e ushtarë përballeshin me dhunën e bandave serbe, dhe të shtrirë në asfalt  i lidhnin plagët, kryeministri Kurti pinte birra në Pejë.A ka simptomë më të rëndë se kjo...

Alfons Grishaj: Zgjedhjet piramidë dhe Shkodra

Që në vitin 1991 dhe deri më sot sa herë që bëhen zgjedhjet të kap një ankth shpirtëror  jo për rezultatin e skuadrës së zemrës, por a do të ndodhë gjë  si me dy prill të vitit 1991 ?  A do kemi komente negative nga vëzhgues të botës së qytetëruar ? A do e kuptojmë njëri-tjetrin si kundërshtarë...

Kalosh Çeliku: Lakuriqi i natës dhe i ditës

Katundi e ka një të mirë të përjetshme natyrore: e di Lakuriqin e natës dhe Lakuriqin e ditës. Që të dy, janë namqorra. Që të dy, shohin vetëm natën. E, asnjëri ditën. Fatkeqësia, edhe: që të dy, përplasen në mes të ditës kokë më kokë mbi urë si ato dy dhitë kryeneqe te ai rrëfimi artistik në Abetare. Mjerë ti, nëse je nisur në rrugë...

Fran Gjoka: Deri kur kështu? Ku je Anton Çeta, shumë po na mungon?!

Gjakmarrja është një fenomen mjaft i përhapur po aq sa edhe i përfolur, sidomos në zonën e veriut. Shumë studime janë realizuar lidhur me këtë fenomen negativ, shumë analiza janë bërë dhe shumë statistika janë hartuar megjithatë ende nuk janë ofruar alternativa për t’i dhënë një zgjidhje përfundimtare...

Anton Marku: Veriu shkoi!

Tri dimensione të një tregimi mbi atë se si qëllimshëm provokohen tensione të cilat më pas eskalojnë dhe sjellin pasoja duke bërë që edhe miqtë më të përkushtuar të Republikës të rishqyrtojnë mbështetjen e tyre në të ardhmen. Se klasa e re politike në Kosovë është mjaft e talentuar për të prodhuar kriza,..

Florim Zeqa: Zgjedhjet dhe këmbana ogurzezë për LDK-në!

Me z. Faton Bislimi (ish deputet dhe zyrtarë i lartë i LDK-së) për herë të parë u takova në Deçan në fillim të Gushtit 2021, në takimet e mërgatës që organizohen për çdo vjet nga kryesia e SHHK “Salih Çekaj” në Zvicër me rastin e homazheve që i bëjnë heronjve dhe dëshmorëve të lirisë së Kosovës...

Fitim Çaushi: Një lektorium për Ministren Margariti

Po kalojnë mbi dy muaj, që Shoqata “Labëria” Nderi i Kombit, i ka dërguar Ministres së Kulturës Elva Margariti, Rezolutën e Simpoziumit “Polifonia shqiptare, vlerë e krijimtarisë shpirtërore të popullit shqiptar” dhe ende nuk ka marrë përgjigje, ndonse problemi është fare i qartë: Vasil Tole, depoziton...

Përparim Hysi: Nuk ka faj ai që "vret", por ai që"vritet"

Ndodh, ndonjëherë, që ai që vret, nuk ka faj.Se fajin e ka ai që vritet.  Brenda kësaj thëniejeje që nuk është as racionale dhe as e ligjshme, është dhe ky tregimi im që, për të qenë i sinqert me lexuesin, më tepër është  një përjetim lirik i një POETi. Sado që fjala"poet" është emër i përgjithshëm, unë...

Albert Vataj: Bijë plangprishës, etërish hekakeq!

Rriti rrogën vetes, e mos e vri mendjen, se sa thellë mjerimi ngul dhëmbët dhe pleks thonjtë në kurrizin ulok të kësaj kashoreje dertmadhe, këtij identiteti që çorollepset të korrë lavditë ilirike në aliazhet e folklorizmit të masmedias, dhe lë në rrugë të madhe ç’ka frymon shqyp e jeton gjaknxehur në kacafytje shqiptarizme...

Visar Zhiti: Fustanella si agimet dhe zhguni si mbrëmjet

…kur ka datëlindjen një poet, - që jemi shumë që e duam shumë, - më duket se janë bashkë dhe datëlindjet e poetëve të tjerë, e vetë poezisë…Vërtet te Naimi ynë, me atë fytyrë atërore, shohim prijëtarin frymëzues. Dhe fjala jonë ka dritën brenda të qiririt metaforik që Ai ndezi...

Fritz Radovani: Brilanti i jetes sotme

Sejcili njeri në jeten e vet ruen mbrenda zemres një Brilant të lidhun me Shpirtin dhe jeten sido kjoftë ajo. Dashunia per prindët dhe familjen janë të perjetëshme dhe të pazevendsueshme nder të gjitha rrethanat e jetës.Nuk perjashtohet shoqnia dhe besnikija e saj në rrethana të vështira… Nder ne Shqiptarët ...

Artan Lleshi Gjomarkaj: Mirdita asht rrezja e lirisë dhe qytetërimit!

I Dashur e i shtrejti Komb.Të dashtuna gërma të njoma të Abetares; Fort e çmuara rrudhë e shpirtit mbi troje, i dashtun flamur, e shtrejta Liri!Sivjet, ndër sofrat e votrat e Mirditës gjeti besë kujtesa e zanafillës, gjet kuptim rrugtimi i njiqind viteve, qyshkur Shqipria formoj shtet e ligj dhe Mirdita nuk...

Meti Rexhepi: Dëshmi publicistike dhe historike

Miku i librit dhe dëshmitari i drejtpërdrejtë i ngjarjeve, Doktor Fatmir Hysen Selimi, që në hyrje të librit tij pohon: “pas një periudhe kohore 30 vjeçare”, vendosi t`i nxirrte në mënyrë kronologjike gjithë këto shënime në trajtë libri prej 270 faqesh, me dëshmi faksimilesh, duke shtuar 199 foto për grupe dhe individë...

Pëllumb Gorica: Prej fytyrës së bukur të Tomorrit

Sot është një ditë e veçantë; një ditë nga ato që priten me kënaqësi. Është një nga ato ditë, kur njeriu e ndjen veten të lirë nga detyrimet e përditshme, nga ato ditë kur njeriu e ndjen veten tjetërsoj: të udhëtojë larg, në malet mahnit?se, plot aromë virgjërie: në liqenet, ujëvarat, kanionet, shpellat, kështjellat...