E shtune, 10.06.2023, 12:24 PM (GMT+1)

Lutfi Alia: Illyrii Proprie Dicti – Ilirët e Vërtetë

Banorët më të hershëme në trojet tona, janë shfaqur rreth 210 000 vite më parë, të zbritur nga Europa veriore. Prania e njeriut primitiv në trojet tona, konfirmohet me veglat e punës prej stralli të gjetura në fshatrat Rusinjë dhe Peshtan të Fierit etj. Në periudhat e paleolitit të lartë (35 000 – 10 000 vjet para K)...

Adil Fetahu: Acarimi dhe shkëputja e raporteve institucionale Kosovë-Serbi

Nëntë qershorin (1999) shumëkush e kujton si ditën kur në Kumanovë u nënshkrua Marrëveshja Tekniko-Ushtarake midis Forcave Ndërkombëtare të Sigurisë së Kosovës (KFOR), dhe përfaqësuesve të të ashtuqajturës RFJ e të Republikës së Serbisë, sipas të cilës të gjitha forcat ushtarake, policore e paramilitare serbo-malazeze...

Enver Bytyçi: Bota serbe kundër Kosovës, Edi Rama me Serbinë!

Republika Srpska e Bosnjë-Hercegovinës ka miratuar një rezolutë me të cilën u kërkon vendeve anëtare të OKB-së të tërheqin njohjen e Republikës së Kosovës. Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, organizoi për ditë me radhë një dhunë të orkestruar kundër sovranitetit të Kosovës në veri të vendit. Dhunë, përdorim i armëve të zjarrit, kërcënime...

Eshref Ymeri: Tellalli i Putinit Pirro Prifti

Në konferencën e shtypit që dha më 23 dhjetor 2021, Putinit   iu  drejtua një pyetje nga një gazetare angleze e kanalit televiziv “Sky News” lidhur me Ukrainën. Putini i dha përgjigjen në vijim:“E keni fjalën se kush e krijoi Ukrainën? Lenini e  krijoi. Vladimir Iliçi. Kur po krijonte Bashkimin Sovjetik...

Kastriot Dervishi: Radisti dhe polici

Në filmin “Gracka” është një skenë në të cilën radisti Refik (aktori Guljem Radoja), del nga qelia duke sulmuar rojen, por vritet pak metra larg objektit ku rrinte. Në fakt, bëhet fjalë për 30 vjeçarin Tahir Sulejman Premçi dhe ngjarja është krejt tjetër. Në vitin 1945 duke qenë ushtar në Gjirokastër, u arratis në Greqi...

Fritz Radovani: Turpi ma i madh i botes, 9 qershor 1973

Një gjysë shekullit! Dhunohet Populli ma i vogel i Europës!PLOT 50 VJET janë ba nga dita e hapjes  së Muzeut Ateist në Shkoder, ishte “I VETMI N? BOT?” dhe, as sot nuk kemi një studim të plotë, që perveç ideatorëve të Byrosë Politike të PPSh, Populli Shqiptar nuk di as qellimin dhe as funksionin që...

Florim Zeqa: Javë vendimtare për Kosovën!

Zakonisht jemi mësuar të themi dita "D" para çdo procesi të rëndësishëm politik, por kësaj radhe kemi të bëjmë me javën më kruciale, më historike dhe më vendimtare për Kosovën që nga Konferenca e Rambujesë e vitit 1999 e deri më sot...

Meti Rexhepi: Motive jetike

Libri i radhës “LULELALALET VESHIN PETALE i ”Hysen Këqikut, autor i frytshëm për fëmijë e të rritur, lëndën e vjershave që e solli  në këtë vëllim e shtroi brenda katër ciklesh, që përfshijnë dyzet vjersha dhe gjashtë tregime të shkurtë, renditur mes vjershave. Vjershat dhe tregimet kapin kryesisht fillim-kërshërinë e moshës më të re...

Edison Ypi: Mos Kosovë

Po don me tërheq këmbëzën mbi tamth ?Po don me bo harakiri ?Mos Kosovë.M’len ta boj un’ s’pari rrugën e plumbit. Vi t’kallxoj çfar’ pash’. Ja, ika...dhe erdha.Pashë kalorës trima t’bukur diva dardanë. Fluturonin mbi kuaj. Mposhtnin Keltë n'lufta t'përgjakta. Ishin aleatë me Trojanë. Sulmonin me shpata dhe mbroheshin me...

Albert Vataj: Robert Shuman, romantiku shpirttrazuar

"E gjithë jeta ime ka qenë një rrëmujë e vërtetë, në fillim mes poezisë dhe prozës, ndërsa tani mes muzikës dhe drejtësisë", kësisoj i shkruan së ëmës, Robert Shuman, e cila në ngasjen për muzikën, ngulmoi më fort që i biri të ishte një muzikant, ndryshe nga dëshirimet e të atit, August...

Bardhyl Maliqi: Pse Metat Idrizi ishte më kurajoz se unë?!

Shqiptaro-amerikani Metat Idrizi më ka tërhequr vemendjen në një nga koncertet e organizuara në Sarandë nga Unionit Artistik Shqiptar,  që zhvillohet përvitshëm në fundqershor si një fiksion simbolik për Çamërinë, masakrën zerviste ndaj saj, vlerat e magjishme të kulturës, këngës dhe valles çame. Ky aksion artistik...

Vlash Prendi: Atje ku buron fjala e bukur

Kështu ndodhi këtë ditë të bukur qershori, kur në qytetin e bukur dhe historik të Lezhës erdhën për vizitë studiuesi i mirënjohur prof. Anton Nikë Berisha, autor i mbi pesëdhjetë veprave studimore dhe letrare, shkrimtari i njohur Mikel Gojani dhe prof. Labinot Berisha, studiues dhe pedagog në Univeritetin “Fehmi Agani” të Gjakovës...

Blerim Latifi: Kur hekurudha konsiderohej si 'puna a shejtanit'

Hekurudha ma e vjetër në Kosovë, ajo që lidhte Mitrovicën me Shkupin, e ndërtuar këtu e 150 vjet më parë, tani qenka duke u hequr krejt. Bashkimi Europian paska dhënë fonde për rindërtimin e saj, konform standarteve bashkëkohore të hekurudhave. Edhe e vjetra është ndërtu nga një kompani franceze, nën drejtimin e një inxhinieri gjerman...

Ilir Muharremi: Formula e shpirtit

Jam nuk jam  asgjë, neutral, eci luftoj vazhdoj, lundroj nën ujin e ngrohtë njerëzor, jam menstruacion i parë, kënaqësi ideale për të arritur dikund që as vet nuk e di rezulatin. Nuk qe rezulat veç ngjyrat primare të jetës, ka gjallesa edhe pa ngjyra. Ka jetë, sepse mendohet si jetë, para jetë, gjatë jetës

Ndue Ukaj: Kurti ka gabuar rëndë

Shkrimtari Franz Kafka ka shkruar një prozë të shkurtë me titull “Hiq dorë."Ky tregim flet për një personazh që po shkonte në stacion dhe tek sheh orën e tij dhe e krahason me orën e madhe e kupton se është vonë dhe i trembur nga ai zbulim, i duhet të nxitojë...

Florim Zeqa: N'Mitrovicë rrehi teli, Kangjallozin nuk e preu Neferi!

Gjëja më e lehtë për ta kthyer vëmendjen e mediave e një gazetari apo analisti, është pozicionimi në krahun e pushtetarëve apo e kundërta, duke kritikuar opozitarët. Mjafton një shprehje banale apo sharje primitive ndaj një krahu të caktuar politik për të nxitur reagimin e qytetarëve...

Hasan Hasanramaj: Kundër atyre që serish po i rrezikojnë trojet tona stërgjyshore

Është detyrë e shenjtë e shqiptarëve e të gjitha moshave në Kosovë që në këto momente të vështira të lidhemi fortë me besa- besën për mbrojtjen e interesave kombëtare. Andaj kërkohet nga të gjitha forcat në Kosovë që bashkërisht me aksione mirë të organizuara dhe ndihmën e Bashkësisë Ndërkombëtare ne krye me SHB ti realizojmë në...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora