E diele, 04.06.2023, 02:19 PM (GMT+1)

Pëllumb Gorica: Kur lexon librin 'Rrëfime për Dumrenë'

Shpesh lexoj libra (kaq shumë libra ka kjo botë, më shumë se lexues) të vendosur në kontekste objektiviteti, largpamësie, bukurie, mençurie, kujtese historike, njëkohësisht, realistë, që flasin me gjuhën e të vërtetës. Shumë prej tyre prej mënyrës së bukur të të shkruarit, përcjellin kureshtje dhe interes për lexuesin...

Albert Vataj: Çun Lajçi dhe dhimbja që kacafytet me vdekjen

N’se don me mësue se ç’ka mundet me ba dhimbja e nji gjoksi qi s’mundet me gjimue, e një zemre qi kurrë nuk ka me e mësu, se n’sa copa asht shpërba, e një shpirti qi lyp prehje n’ç’ka e trazon, ti duhet më mësu se si me lexue “... nji letër t’pashkrueme”...

Visar Zhiti: Kubi i Brodskit dhe poezia e së shtunës

- Kur të ktheheni, ndalni në Ann Arbor dhe shikoni Kubin e Brodskit, - më tha miku im Lisandri.- E pse quhet ashtu? - pyeta.- Unë e quaj se Brodski aty bëri atë foton e tij aq shumë të njohur. Të gjithë studentët, pasi diplomohen, është ritual, dalin në fotografi te Kubi…

Ndue Dedaj: Buletini

Se qe jeta, të moçmit e atyre anëve kishin shqiptuar urtinë: “Kurrë mos i dalsh tërmales në krye” (se pastaj vjen teposhtja), krejt si ata filozofët e lashtë, me të vetmin ndryshim, se këta të fundit i shkruanin në papiruse filozofitë e tyre. Mirëpo askush nuk ua vinte veshin burrave të dheut, sidomos komisarët e rinj të pushtetit popullor...

Florim Zeqa: Pozicionet kontraverse të pushtetit dhe opozitës në Kuvend!

Unë si analist i pavarur politik, nuk jam ai që marr vendime. Detyra ime atdhetare është që të vlerësojë në mënyrë të pavarur dhë të paanshme zhvillimet politike që ndodhin në shtetin tim dhe përreth tij. Asnjërë nuk i vëjë pikë asnjë mendimi, por gjithnjë e lë derën hapur edhe për të tjerët që të kontribuojnë...

Fatmir Halimi: Jahe Fida - Bekim Ibrahimi, mbi katër dekada në artin e muzikës

Libri poetik i Jahe Fida “Bekim Ibrahimi- mbi katër dekada në artin e muzikës” vjen para lexuesve tanë si një buqetë me lule në këtë fillim vit. Ky libër e pasuron bibliotekën tonë, e zbukuron pamjen dhe e shton koloritin e fjalës së bukur artistike. Vetë titulli “Bekim Ibrahimi- mbi katër dekada në artin e muzikës” është...

Gazmend Freitag: Bekim Fehmiu ishte bërë idhull për mua

Për mua, Bekim Fehmiu ishte bërë i njohur parasëgjithash në rolin e Odiseut. E portretizova me entuziazëm. Ai ishte bërë idhull për mua, në kuptimin që njeriu, pa marrë parasysh rrethanat jetësore, mund të bëjë diçka nga jeta e tij. Sidoqoftë, jeta kah fund i saj ishte e vështirë për te. Në...

Ibrahim Kabili: Tensionet në veri, aleatët, Albini dhe shqiptarët

Situata e tensionuar në veriun e Kosovës prej disa ditëve është e papranueshme. Turma njerëzish shumica të maskuar kërkojnë me forcë të futen në komunat e veriut, të heqin flamurin e shtetit të Kosovës dhe të prishin rendin kushtetues në këtë pjesë të saj. Shkaku i kësaj situate të rëndë është si gjithnjë Beogradi dhe Vuçiçi...

Vilhelme Vrana Haxhiraj: Perëndim apo ...?! (3)

Horizonti ishte bërë njësh me natyrën. Atsaj buzëmbremjeje ajo copëz gjithësi, dukej si një masë e tërë e pandashme dhe pa anë me tokën e qiellin. Askund nuk shihje kufijë. Nuk dukej as ajo vija  imagjinare që bën ndarjen mes tokës, ujit dhe qiellit që ne e quajmë...

Blerim Rrecaj: Shëtia e së shtunës

Vendosëm për një shëti kah kryeqytetiNë orën një pasdite dolëm në stacionErdhi autobusi verdhosh numër 1Ishte i mbushur me udhëtarë plot Hipëm me të tjerët që prisnimPasi hapëm udhë për ata që zbritëmKontudktori erdhi mori paratë tonaNa dha dy bileta që do na vlejnë gjithë ditën...

Albert Zholi: 'Kullat tona' dhe heroizmi shqiptar në shekuj

Këto ditë, poeti Gani Orana, po hedh në treg librin e ri me poezi "Kullat tona". Kush janë kullta tona?! Çfarë përfaqësojnë ato?! Pse jeta e shqiptarit është lidhur me kullat?! Çfarë ka në brendësi përveç kullave ky libër poetik?! Kullat, për shekuj janë bërë pjesë e jetës së shqiptarit. Në Kosovë, kullat kishin nisur të ndërtohen...

Blerim Latifi: Shtetet e vogla nuk mund të ecin vetë

Para se ta çojmë kryet përpjetë dhe të themi se na nuk nijmë as për kral e as për mbret, është mirë me i përkujtu këto si më poshtë:Pse dështoi Lidhja e Prizrenit?Sepse asnjë fuqi e madhe nuk ishte në anën e saj.Pse Kosova mbeti nën Serbi pas vitit 1912?Sepse asnjë fuqi e madhe nuk ishte në anën e saj...

Adil Fetahu: Ideja dhe programet e Serbisë së Madhe

Ka afër dy shekuj që në kokat e krisura të akademikëve, popave, shkrimtarëve, të elitave politike, shtetërore, kishtare, letrare e kulturore të nacionalistëve serbë vërtitet ideja për krijimin e Serbisë së Madhe të pastër etnikisht, në të cilën do të jetonin të gjithë serbët, ndërsa popujt e tjerë të...

Ilir Çumani: Tregimi i Kadri Roshit dhe turpi që nxjerr cullak klasën tonë politike!

Vite më parë, aktori i madh i skenës dhe i ekranit shqiptar Kadri Roshi, pati një takim me simpatizantët e tij dhe artëdashësit në qytetin e Lushnjës.Në atë takim të përzemërt që zhvillohej në sallën e kinoteatrit të atij qyteti, ai do të rrëfente para publikut të pranishëm një ndodhi që vinte qysh nga koha e viteve të fundit...

Edison Ypi: Shkodra fisnike

Po kaloja nëpër unazën e Shkodrës drejt Vermoshit.Po shihja sa majtas djathtas tu u munu me përfytyru ku vallë e kishte pa Migjeni ate shkodranen që pyste “A don qymyr zotni?”.Isha me Fijen, inxhinier i kompjuterave nga Vaksinca e Kumanovës me punë në Tiranë...

Ndue Ukaj: Antiperëndimorizmi është antishqiptarizëm i pastër

Kur jemi te patriotizmi - si virtyt me dashtë tënden pa e urrejtë tjetrin - mjerisht historia është ajo që na përgënjeshtron.Kombin tonë e kanë shkallmuar dy ideologji shkombëtarizuese: osmanizmi e komunizmi, prandaj as sot nuk kemi shkollë kombëtare politike e besa as vetëdije...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora